artykuł zewnętrzny

Łódzkie na plus – podsumowanie tygodnia w skrócie

Poniedziałek, 23 października 2023
Ponad 375 mln euro zostanie wydanych na transformację regionu bełchatowskiego. Jak najlepiej zagospodarować te pieniądze, jakie są możliwości ich pozyskania, jaki jest plan dla regionu bełchatowskiego – o tym rozmawiali uczestnicy IV Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju – Łódzkie 2023, w którym uczestniczył w Uniejowie Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

 

Województwo łódzkie jest jednym z pięciu  obszarów w Polsce objętych planem transformacji energetycznej. Oznacza to rewolucyjne przemiany gospodarcze związane z koniecznością zaprzestania wydobycia węgla brunatnego i produkcji z niego energii.

– To wyzwanie, ale i duża szansa dla rejonu bełchatowskiego oraz całego województwa łódzkiego – ocenia wicemarszałek Ziemba, według którego region może pozostać centrum energetycznym kraju.

 

Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju organizowane przez samorząd województwa łódzkiego odbywało się pod hasłem: „Wyzwania dla Obszaru Nowej Energii – Ambitna Transformacja”, ale obejmowało również tematykę „okołotransformacyjną”. Rozmawiano m.in. o spółdzielniach energetycznych, wykorzystaniu wodoru, jako źródła energii i biogospodarce będącej ważnym elementem w transformacji regionu.

 

Prosto od rolnika, prosto na stół

Ryneczki „Prosto od rolnika” funkcjonują już od roku i ciągle zyskują na popularności. Z okazji jubileuszu na obu targowiskach w Łodzi: przy ul. Drewnowskiej/Piwnej i w pobliżu centrum handlowego Port Łódź zaplanowane zostały wydarzenia jubileuszowe. Oprócz możliwości zakupu produktów naturalnych oraz lokalnych prosto od rolnika, można było degustować potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i uczniów szkół gastronomicznych. Wystawcy przygotowali potrawy przygotowane w oparciu o lokalne produkty w szczególności warzywa i owoce. W wielkim kotle przygotowana była zalewajka łódzka. Atrakcje przygotowane zostały również dla dzieci.

 

Ryneczek Marszałkowski i Wojewódzki to wyjątkowe przestrzenie dla rolników oraz producentów żywności zorganizowane przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego i Portem Łódź. Oferują wyjątkowe produkty na niespotykanych dotąd zasadach. Urząd Marszałkowski gwarantuje miejsca do sprzedaży, które oferuje rolnikom bezpłatnie, a w zamian klienci-mieszkańcy otrzymują lokalne produkty najwyższej jakości. W ten sposób zadowoleni są wszyscy: kupujący, bo dostają wyjątkowe na rynku spożywczym wiktuały oraz producenci, bo mają dostęp do dużego rynku zbytu, a swoje towary mogą sprzedawać bez pośredników i wygodnie.

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat