Advertisement

Łódzkie na plus – podsumowanie tygodnia w skrócie

Łódzkie Poniedziałek, 25 września 20230
Województwo Łódzkie konsekwentnie realizuje cel, jakim jest poprawa jakości dróg i wydaje na to duże miliony. Prawie 1000 seniorów z całego regionu bawiło się podczas gali „Senior Plus” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na jesień samorząd województwa łódzkiego przygotował nową propozycję zatytułowaną: „Łódzkie Razem – Integracja międzypokoleniowa”.

 

Drogi w centrum i poza

Województwo Łódzkie konsekwentnie realizuje cel, jakim jest poprawa jakości dróg i wydaje na to duże miliony. Jedną z ostatnich decyzji Zarząd Województwa było przekazanie dodatkowych 33,9 mln zł na budowę Trasy Górna w Łodzi. Przypomnijmy, że chodzi o połączenie drogi krajowej nr 1 – „wylotówki” z Łodzi na południe – z autostradą A1. Przedłużenie Trasy Górna powstaje w ramach dwóch projektów: wojewódzkiego i miejskiego. Samorząd województwa wywiązał się ze swojego zadania i w lipcu oddany został do użytku odcinek drogi wojewódzkiej 714 – łączący Łódź z autostradą A1 w gminie Brójce. Gorzej jest po „miejskiej” stronie, dlatego zarząd województwa wyciągnął do Łodzi pomocną dłoń.

– Zarząd Województwa Łódzkiego, dostrzegając trudności w wykorzystaniu funduszy przez Urząd Miasta Łodzi, wyraził zgodę na zagospodarowanie środków w wysokości blisko 34 mln zł pochodzących z projektu rewitalizacyjnego realizowanego przez Łódź na budowę trzeciego etapu Trasy Górna – mówi wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Etap budowy Trasy Górna, za który odpowiada miasto Łódź, powinien zakończyć się do końca roku. Projekt obejmuje m.in. roboty drogowe, budowę oświetlenia, powstanie dróg dojazdowych i zatok autobusowych oraz usunięcie kolizji sieci wodociągowych, gazowych i energetycznych.

Dużo dzieje się też na południu województwa. Ledwie w sierpniu zakończył się remont drogi 481 między Rychłocicami a Wieluniem - to ponad 23 kilometry dofinansowane z Polskiego Ładu – a już daleko zaawansowane są prace na drodze 486 z Wielunia do Krzeczowa (kierunek na Działoszyn). Przebudowa dotyczy prawie 11 kilometrów drogi. Do października przyszłego roku poszerzona zostanie jezdnią do 7 metrów, powstanie chodnik, przejścia dla pieszych, oświetlenie oraz nowe rondo. Zakres inwestycji zakłada przebudowę aż 12 skrzyżowań i 18 zatok autobusowych.

- Rozbudowa drogi nr 486 na odcinku Ruda-Krzeczów to kompleksowa i bardzo ważna dla nas inwestycja. Dlaczego tak ważna? Bo inwestujemy w bezpieczeństwo mieszkańców Łódzkiego – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.


Seniorzy na plus

Prawie 1000 seniorów z całego regionu bawiło się podczas gali „Senior Plus” w Teatrze Wielkim w Łodzi. – Dziękuję, że chcecie się z nami dzielić swoim doświadczeniem – mówił do uczestników wydarzenia Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa.

Na widowni Teatru Wielkiego w Łodzi zasiedli przedstawiciele i działacze stowarzyszeń senioralnych, uniwersytetów trzeciego wieku, fundacji czy rad seniorów z całego województwa. Podczas gali wicemarszałek nagrodził laureatów Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów „Co nam w duszy gra”, które zorganizowało Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach: chór, zespół wokalny i soliści. Wśród chórów wygrał „Canticum” z Łowicza, najlepszym zespołem wokalnym uznano „Zespół z Okolic Młyna” z Wielgomłynów, a w kategorii „soliści” pierwszą nagrodę wyśpiewał Mieczysław Kincel z Tomaszowa Mazowieckiego.

Gala w Teatrze Wielkim była też okazją do prezentacji najciekawszych projektów realizowanych na rzecz osób starszych w Łódzkiem. Zostały one zebrane w „Atlasie Dobrych Praktyk”. Po części oficjalnej, goście wysłuchali koncertu muzyki latynoamerykańskiej.

Galę poprzedziła konferencja, której mottem był cytat Jana Pawła II: „Starzenie się nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, jest powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć”. Rozmawiano o potencjale osób starszych i ich roli w życiu społecznym oraz zmianach demograficznych naszego regionu. W spotkaniu oprócz seniorów uczestniczyli naukowcy i eksperci.


Razem dla Łódzkiego

Na jesień samorząd województwa łódzkiego przygotował nową propozycję zatytułowaną: „Łódzkie Razem – Integracja międzypokoleniowa”. Są to spotkania połączone z koncertami gwiazd. Za nami pierwsze: w Ozorkowie, Sieradzu i Piotrkowie.

Integracja międzypokoleniowa, informacja o działalności samorządu województwa, a potem dobra zabawa – taki jest schemat wydarzeń. Prezentacja urzędu ma wyglądać atrakcyjnie: – Chcemy pokazać, co robimy dla naszych mieszkańców w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji czy kultury – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Kolejny koncert 2 października w Bełchatowie. Wypatrujcie następnych! Zapisy na stronie elodzkie.pl.

 


Wyjątkowy pokaz mappingu i premiera filmu

30 września 2023 roku na terenie parku Muzeum w Nieborowie i Arkadii odbędzie się natomiast niezwykły wieczór pod znakiem filmu, animacji i pokazów świetlnych. Opowiemy o historii Manufaktury Majoliki w Nieborowie, która funkcjonowała w drugiej połowie XIX wieku, a potem - po ponad stuletniej przerwie - jej działalność została wznowiona.

W specjalnie zaaranżowanym kinie letnim zaprezentujemy film pt. „Kwiaty i jaszczury - historia Majoliki nieborowskiej” w reżyserii Barbary Nałęcz-Nieniewskiej – absolwentki Łódzkiej Szkoły Filmowej. Na ten 20-minutowy dokument składają się fabularyzowane sceny kostiumowe z aktorami oraz ujęcia dokumentalne, a także animacje. Muzykę skomponował Sebastian Jan Kondratowicz - kompozytor muzyki filmowej, pracujący również w Filharmonii Łódzkiej.

 

Oprócz filmu, widzów czeka niezwykły pokaz świetlny w technice mappingu. Za pomocą grafiki trójwymiarowej projekcja na fasadzie pałacu od strony dziedzińca przedstawi historię powstawania Majoliki w skrótowej formie, w dynamiczny i efektowny sposób. Tym razem - z puntu widzenia dziewczyny pochodzącej ze wsi Nieborów, która dzięki manufakturze działającej przy pałacu mogła odmienić swój los i została malarką w majolikowej pracowni.

 

 

Zapraszamy!

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat