Zmarł ksiądz Tadeusz Pecolt

Strefa FM Środa, 27 sierpnia 20083
W wieku 98 lat zmarł wczoraj w Łodzi ksiądz Tadeusz Pecolt. Jego praca kapłańska i działalność społeczna przez wiele lat wiązała się z Piotrkowem. Ksiądz Pecolt przez ponad 50 lat był wychowawcą kilku pokoleń młodzieży piotrkowskiej. W 1948 roku został Rektorem Kościoła Panien Dominikanek.
www.krolikiewicz.plwww.krolikiewicz.pl
Do Piotrkowa przybył w 1947 roku z Sulejowa, gdzie 2 lata pracował jako wikary. Działał m.in w Maksymilian Kolbe-Werk – organizacji niosącej pomoc duchową i materialną byłym więźniom obozów koncentracyjnych.
W Piotrkowie przez wiele lat był prefektem w Liceum Żeńskim i III Liceum Ogólnokształcącym. Był również kapelanem w piotrkowskich szpitalach. Za swoją długoletnią pracę nauczycielską otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Wieżę Trybunalską. W 1995 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Piotrkowa.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w najbliższą sobotę o 12:00 w kościele akademickim Panien Dominikanek. Ksiądz Pecolt pochowany zostanie w rodzinnym grobowcu na piotrkowskim cmentarzu.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

janek ~janek (Gość)27.08.2008 16:37

Byłem kiedyś u Niego ministrantem. To był bardzo mądry kapłan i nie mówił sloganowych kazań, jakie przeważnie słyszy się dziś w kościołach. Wielka strata dla naszego miasta i dla nas wszystkich

00


wiem ~wiem (Gość)27.08.2008 14:49

Uczestniczył też za okupacji na Podlasiu w uratowaniu siedmiu czy ośmiu dziewczynek żydowskich. Otrzymał za to medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

00


... ~... (Gość)27.08.2008 12:02

[*][*][*]

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat