Advertisement
artykuł sponsorowany

Zimowe, tradycyjne kuligi saniami w Zakopanem z pochodniami, kapelą i ogniskiem

Wtorek, 21 listopada 2023
Chcesz w wyjątkowy sposób uczcić jakieś ważne w Twoim życiu wydarzenie, szukasz inspiracji do niezapomnianego wypadu z przyjaciółmi? Planujesz zimowy wypad? Zapraszamy do stolicy polskich gór!
foto.pixabay foto.pixabay

Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować dr Tytus Chałubiński. W 1886 r. nadano mu status uzdrowiska. Wybudowanie drogi do Nowego Targu oraz doprowadzenie linii kolejowej z Chabówki w 1899 r. s. przyczyniło się do gwałtownego wzrostu przyjeżdżających do tatrzańskiego uzdrowiska gości. Z biegiem lat Polacy pokochali Zakopane. I tak pozostało do dziś.

 

Niezapomniane widoki, otoczenie natury, tradycyjna góralska kuchnia, mnóstwo atrakcji i słynne Krupówki – powodów, dla których warto choć raz w życiu odwiedzić Zakopane jest wiele!

 

Tradycje kuligów sięgają XVI wieku. Była to karnawałowa forma rozrywki magnaterii, która chętnie w ten sposób odwiedzała krewnych i sąsiadów we dworach. Bawiono się nawet kilka dni. Kuligom towarzyszyły bale i ogniska.

 

Obecnie najbardziej widowiskowe kuligi odbywają się w górach. Najsłynniejsze to tradycyjne kuligi saniami w Zakopanem. Organizatorzy oferują wiele tras i atrakcji. Jedną z nich jest przejazd z pochodniami. To jedna z najstarszych i nadal kultywowanych tradycji, pozwalająca poczuć klimat prawdziwego góralskiego folkloru.

Warto też przemyśleć wybór firmy obsługującej, która zapewni nam nie tylko atrakcje ale i bezpieczeństwo. Warto sprawdzić czy organizator posiada niezbędne pozwolenia i odpowiednie doświadczenie. Pomoże nam również wybrać odpowiednią trasę widokową, odpowiadającą naszym oczekiwaniom.

Proponujemy trzy trasy. Jedną z nich jest pogórze Gubałówki, który oddaje klimat dawnych góralskich kuligów tradycyjnych. Nasz kulig odbywa się w miejscowości Ząb. Przejeżdżamy pogórzem Gubałówki na wysokości ok. 1200m. n.p.m, z którego rozpościera się cała panorama Tatr. Po jednej stronie widać całe Zakopane, a po drugiej oświetloną wioskę Ząb. Nasz kulig z pochodniami to bajkowa atmosfera dla dzieci i dorosłych, oddająca magię świąt. Kuligi to jedna z głównych atrakcji w Zakopanem, z którą musicie zapoznać się podczas spędzania swoich ferii w górach. Kulig konny odbywa się w saniach 4 lub 8-osobowych. Odbieramy gości z miejsca zamieszkania i busem dowozimy do miejsca startu kuligu, gdzie przesiadamy się do sań. Po godzinnej jeździe czeka na Was biesiada przy ognisku z poczęstunkiem i kapelą góralską. Wszystko odbywa się w szałasie góralskim, z którego można cieszyć się widokiem Tatr – czytamy na stronie https://www.kulig-zakopane.com.

 

I choć na każdym kuligu panuje gorąca atmosfera, to trzeba się do niego przygotować - zwłaszcza zimą. Ubranie powinno być ciepłe i nieprzemakalne. Dostosowane do prognoz pogody. Dobrze by składało się z kilku warstw. Jedną z nich powinna być bielizna termiczna.  Ruch podczas tej formy rozrywki będzie ograniczony, dlatego to ubranie będzie przede wszystkim zapewniać nam ciepło. Jeżeli te wszystkie rzeczy zagrają, to czeka nas wyśmienita zabawa i tańce przy ognisku!

 

Jeżeli chcecie spędzić święta lub sylwestra w górach z atrakcjami warto się pośpieszyć.

Czasu na rezerwację pozostało niewiele.

 

Tradycyjne kuligi saniami w Zakopanem zarezerwuj już teraz na https://www.kulig-zakopane.comAdres siedziby:
Kulig Zakopane 2024
Krupówki 50b, 34-500 Zakopane
Tel: +48 733 089 898

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat