Zarząd Województwa Łódzkiego z absolutorium

Łódzkie Sobota, 22 czerwca 202413
Sytuacja była nietypowa, bowiem radni sejmiku głosowali nad wotum zaufania i absolutorium dla poprzedniego zarządu, którym kierował Grzegorz Schreiber (PIS). Tymczasem od 10 dni władzę w województwie sprawuje nowa koalicja KO-TD-Lewica. A zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej nieudzielenie wotum zaufania byłoby jednoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie obecnego zarządu. W efekcie prawie wszyscy byli za.

Ładuję galerię...

Wstępem do debaty podczas drugiej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego było przedstawienie Raportu o stanie województwa łódzkiego za 2023 r. W dokumencie przedstawione zostały zrealizowane inwestycje infrastrukturalne oraz działania bieżące potrzebne dla sprawnego funkcjonowania urzędu i jednostek podległych. Raport w imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości, bo to ugrupowanie tworzyło zarząd w ubiegłej kadencji, przedstawiła radna Beata Dróżdż. Zwracała szczególną uwagę na granty sołeckie, tworzenie połączeń komunikacyjnych, wykorzystanie budżetu obywatelskiego. Podkreślała znaczenie wsparcia dla małych ośrodków w województwie.

 

W imieniu Koalicji Obywatelskiej do raportu odniósł się jako pierwszy przewodniczący klubu Maciej Sulgan, który poddawał w wątpliwość dbałość o służbę zdrowia na przykładzie szpitala w Sieradzu. Adam Nowak (PSL-PL2050) kwestionował przejrzystość w dystrybucji środków.

Wiceprzewodniczącego Sejmiku Piotra Borsa (Lewica) martwiło zaniedbanie długoterminowej opieki zdrowotnej. - Potrzebujemy też więcej oddziałów opieki psychologicznej dla młodych ludzi – zaznaczył.

 

W sprawie braków długoterminowej opieki dla osób starszych wsparł go radny Tomasz Karauda (KO). O konieczności wsparcia psychiatrii mówił też wicemarszałek Piotr Wojtysiak (PSL-PL2050). Stanu służby zdrowia bronił były wicemarszałek Piotr Adamczyk (PiS).

Obrońcą Raportu o stanie województwa był również poprzedni marszałek Grzegorz Schreiber. Wskazywał m.in. na pozytywne działania w tworzeniu i planowaniu nowych połączeń komunikacyjnych, tłumaczył powody opóźnień we wdrażaniu części środków unijnych.

 

Dyskusję zamknęła marszałek Joanna Skrzydlewska: - Zostaliśmy postawieni w niekomfortowej sytuacji prawnej. Jeśli nie udzielimy poprzedniemu zarządowi absolutorium za 2023 r., zmarnujemy głosy tych mieszkańców województwa, którzy wybierając nas w wyborach samorządowych, wybrali rozwój i zmiany dla naszego województwa - mówiła. - Tymczasem my chcemy w najbliższych latach: rozwijać małe, ale jakże potrzebne mieszkańcom inicjatywy np. budżet obywatelski; współpracować z uczelniami, by dla naszego regionu mogły kształcić dobrze przygotowane i celowane pod potrzeby naszych pracodawców kadry; postawić na opiekę geriatryczną oraz opiekuńczą nad seniorami - nie uciekniemy od tego problemu, że jesteśmy najszybciej starzejącym się województwem na mapie Polski; postawić na rekreację dla rodzin i chociażby wybudować oplatającą cały region sieć dróg rowerowych.

 

Marszałek zaapelowała na koniec: - Z przyczyn formalno–prawnych i w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość województwa łódzkiego – wnioskuję za zagłosowaniem za wotum zaufania dla poprzedniego zarządu. Ze swojej strony deklaruję zaś gotowość do dialogu, otwartość, budowę a nie burzenie – mówiła Joanna Skrzydlewska.

 

I Sejmik udzielił wotum zaufania zarządowi. 32 radnych zagłosowało za. Jedna osoba, Hanna Gill-Piątek, była przeciw.

Po dyskusji nad stanem województwa, skarbnik Michał Miazek przedstawił sprawozdanie z wykonanie budżetu za 2023 rok. Dochody zamknęły się w kwocie 1 mld 819 mln zł, a wydatki wyniosły 1 mld 866 mln zł. 39 procent to były wydatki majątkowe.

 

Jak uzasadniali radni koalicyjni, z tych samych powodów, dla których głosowali za wotum zaufania dla zarządu, zagłosowali również za udzieleniem absolutorium za wykonanie budżetu. – Udzielamy absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 r. również w poczuciu zachowania ciągłości władzy – uzasadniał radny Adam Nowak. – Udzielając absolutorium pokazujemy, też że szanujemy pracę tych, którzy pracowali na rzecz zarządu, kiedy marszałkiem był Grzegorz Schreiber, którzy będą pracowali prawdopodobnie i teraz, bo właśnie na tym polega zachowanie ciągłości władzy.

 

Absolutorium zostało udzielone jednogłośnie.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

7


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)25.06.2024 12:32

Ja z lwem

00


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)22.06.2024 16:19

No to teraz pieniędzy nie ma I nie będzie będziemy latać z lotniska z Berlina no i trzeba dobrze zadbać o imigrantow no bo przecież pies Tusk musi dbać o bogate Niemcy tak wybrali aborcjonistki i homoseksualisci

73


Rolnik z miasta ~Rolnik z miasta (Gość)22.06.2024 11:15

Obywatele czekają na wyjaśnienie powiązań w sprawie wyłudzeń dotacji oświatowych

62


Bzik ~Bzik (Gość)22.06.2024 21:57

A co Pan Sokalski tak ucichł. Dostał lekcje od mieszkańców Psm nawet na jednym spotkaniu nie był

32


Wujek Wojtek ~Wujek Wojtek (Gość)22.06.2024 18:25

Tłuste tygrysy przy korycie.

30


Proste ~Proste (Gość)22.06.2024 10:01

Czyli poprzednicy dobrze rządzili, skoro uzyskali absolutorium.

64


wiesniak ~wiesniak (Gość)22.06.2024 10:49

Ukladanka zakonczona,nastepne darmozjady dorwaly sie do koryta.

91


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat