Advertisement

Wybory Samorządowe. Kto będzie rządził w Piotrkowie?

Sobota, 18 listopada 202385
Choć nic nie zwiastuje nadchodzącego tsunami, Piotrków powoli szykuje się do wyborów. Mogą być one bardziej emocjonujące od tych z roku 2002, w których po zaciętej walce Waldemar Matusewicz pokonał urzędującego prezydenta Andrzeja Pola.

Ładuję galerię...

 

 

            Zapewne niedługo dowiemy się kto ma ambicje, by zostać prezydentem  Piotrkowa Trybunalskiego. Do naszej redakcji dochodzą sygnały, że od pewnego czasu, zarówno indywidualni pretendenci do prezydenckiego fotela, jak i różne siły ze świata lokalnej polityki, prowadzą dyskretne rozmowy.  Krótko mówiąc, trwa cisza przed burzą, bo wszyscy czekają na nowego premiera i na to co zrobi nowy Sejm. Ta układanka w grze o lokalny samorząd ma wielkie znaczenie.

 

            Wiele wskazuje, że urzędującemu prezydentowi trudno będzie stoczyć zwycięską walkę o swoją ostatnią kadencję. W ciągu 17 lat wiele się w kraju zmieniło i jak pokazują wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych, oczekiwania wyborców zmieniły się również. Poza tym nowi wyborcy (także ci, którzy po raz pierwszy będą głosować) potrzebują innego stylu sprawowania władzy i stawiają na inne wartości niż te które obowiązywały przez ostatnie lata. Można przewidywać, że “zawierzenie miasta Maryi” (8 grudnia 2018) nie będzie elementem decydującym o ich decyzji.

            Nie przekreśla to rzecz jasna szans Krzysztofa Chojniaka na reelekcję, jednak są one raczej mniejsze niż te, które miał  w poprzednich wyborach. Czas płynie i niesie to za sobą określone skutki.

 

            Zauważyć też trzeba, że obecnie funkcjonująca rada miasta, w ciągu 17 lat rządów obecnej ekipy , stała się w opinii wielu piotrkowian ciałem skostniałym, niemrawym i pozbawionym inicjatywy. Tej opinii nie są w stanie zmienić pojedynczy radni, którzy bez efektów próbują się buntować i występować przeciw prezydentowi. Jednak obecna rada miasta ma  jedną wielką zaletę. Gwarantuje stabilność i spokój, co w lokalnej polityce jest bardzo istotne.

            Czy wolą Wyborców nadal będzie utrzymanie istniejącego sposobu funkcjonowania piotrkowskiego samorządu, czy też Wyborcy zdecydują inaczej?

 

            Wszystko rozstrzygnie się 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 r, bo wtedy na mocy obowiązującego prawa, mogą odbyć się w Polsce wybory samorządowe. Ostatnie miały miejsce 21 października 2018 roku, podczas których wybieraliśmy prezydenta i 23 członków miejskiej rady.

            Najwięcej głosów otrzymali kandydaci startujący z list KWW Krzysztofa Chojniaka “Razem Dla Piotrkowa“ , którzy łącznie otrzymali 9 776 głosów, co stanowiło  31,67 %  wszystkich oddanych głosów.

            W pierwszej turze o fotel prezydenta walczyło w 2018 roku pięcioro kandydatów. Ostatecznie w drugiej turze Krzysztof Chojniak ( 18 203 głosy) pokonał zdecydowanie  Marlenę Wężyk-Głowacką (8 372 głosy).

 

 

Najciekawsze zatem przed nami. Będą emocje, oskarżenia, obietnice. Będą też  niespodziewane sukcesy i wielkie porażki.

A wszystko po to, by żyło nam się lepiej. Tego wszyscy oczekujemy, ale jak zwykle  czas pokaże jak będzie  naprawdę.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

5


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (85)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

antypis ~antypis (Gość)20.11.2023 08:20

Jeśli obecny prezydent będzie miał za przeciwników: Kozłowskich, Sokalskich obojętnie którego, Wężyków, Janików to może nic nie robić a i tak wygra wybory.

85


Taki ludek mamy ~Taki ludek mamy (Gość)20.11.2023 17:10

Oj,tam przyjdzie chojniak do haeringa ,rozda po długopisie jsk 4 lata temu i ,,dowartościowani",na niego zagłosują.

31


Siarczek ~Siarczek (Gość)20.11.2023 13:36

Takiego prezydenta miasta jak ma Tomaszów M nam potrzeba można brać przykład z tego miasta ile się robi dla mieszkańców i gdzie idą ich podatki nie trzeba wymieniać

52


Prezydent ~Prezydent (Gość)19.11.2023 13:18

Ja podziwiam grupę referendalna za ich działanie i zmianę naszego miasta.
Uważam że kandydat od tej grupy będzie miał największe szanse na wygrana. Ciekawe tylko ile osób spotka się w prokuraturze po zmianie władzy.

94


ok ~ok (Gość)20.11.2023 07:50

kilka osób pisze na epiotrkow a reszta wybiera Chojniaka i ta reszta ciągle narzeka a i tak wybiera. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że nie ma kontrkandydata.

43


mieszkańcyEP ~mieszkańcyEP (Gość)20.11.2023 00:31

Czekamy na referendum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dopiero potem wybory.

42


jest źle ~jest źle (Gość)19.11.2023 22:49

Jestem przekonany że to jest ostatnia kadencja tego pana !! Piotrków się budzi!! Za długo panie Chojniak , za długo.

42


ocena mierna ~ocena mierna (Gość)19.11.2023 18:30

Za dużo autopromocji i buty, za mało dowodów na skuteczność i deklarowaną miłość do Piotrkowa..

101


Apel do prezydenta ~Apel do prezydenta (Gość)19.11.2023 21:07

Panie Chojniak dla dobra tego miasta i jego mieszkańców prosimy nie kandydować już nigdy więcej na na to stanowisko.

71


Max ~Max (Gość)19.11.2023 19:50

Te wszystkie utyskiwania i negatywne opinie o obecnej władzy, to takie bicie piany. Na dzień dzisiejszy tak naprawdę nie widać konkretnej, charyzmatycznej z dużą wyobraźnią i pomysłami osoby jako kontrkandydata. Do takiej roli trzeba się konkretnie przygotowywać przez wiele lat i budować swój pozytywny wizerunek. Ale takiego wizerunku nie buduje się na prymitywnej totalnej krytyce nie proponując nic w zamian. Już jest za mało czasu by taką osobę przygotować i wypromować. To musiałby być ktos akceptowalny również przez stały tzw "żelazny" elektorat, bo polityka to nie jest zabawa w piaskownicy lokalnej, to sztuka pozyskiwania ludzi również ze strony przeciwnej. Polityka nie znosi próżni. W zasadzie jedyny i mogący mieć szansę na sukces to obecny poseł. Ale czy zrezygnuje z zasiadania w poselskiej ławie?
Wg mnie reszta chętnych ma niewielkie szanse, bo czasu już jest niewiele.

63


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat