artykuł sponsorowany

Wybór OC – na co zwrócić uwagę?

Poniedziałek, 11 października 2021 529
OC to regulowane ustawą obowiązkowe ubezpieczenie każdego pojazdu. W związku z tym, że jego zakres jest odgórnie regulowany przez prawo, każdy ubezpieczyciel musi oferować nam takie same warunki. Jednak poszczególne oferty mogą różnić się miedzy sobą ceną i dodatkowymi pakietami. Na co zwrócić uwagę wybierając OC? Podpowiadamy.

Czym jest OC?


Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC samochodu, jak sama nazwa wskazuje jest polisą, która na wypadek kolizji, bądź innego zdarzenia drogowego spowodowanego z naszej winy rekompensuje straty poniesione przez poszkodowanego. Szkoda, która powstała skutek wsiadania i wysiadania, załadunku lub rozładunku, zatrzymania czy garażowania również wchodzi w jego zakres. W Polsce jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku. Artykuł 35 tej ustawy mówi nam, że: „Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”.


Na co zwrócić uwagę wybierając OC?


Ze względu na to, że ubezpieczenie OC obejmuje w każdej firmie taki sam zakres, jeżeli nie zależy nam na żadnych dodatkowych polisach, możemy wziąć pod uwagę tylko cenę. W takiej sytuacji najlepiej porównać oferty różnych firm i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada. Przydatny do tego będzie kalkulator OC, dzięki któremu wszystkie firmy znajdziemy w jednym miejscu. Jednak ceną powinniśmy się kierować wyłącznie wtedy, kiedy zależy nam tylko na podstawowej ochronie. Kiedy jednak chcielibyśmy skorzystać z dodatkowych usług na przykład takich jak NNW, czy Assistance warto wziąć to pod uwagę, ponieważ czasami niewiele droższa oferta gwarantuje dodatkowo takie rozszerzenia. Nie bez znaczenia są także opinie o towarzystwie ubezpieczeniowym — warto zasięgnąć rad znajomych lub poczytać komentarze w Internecie, aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z firmą godną zaufania, która w razie potrzeby wypłaty odszkodowania nie będzie robić niepotrzebnych problemów.


Dodatkowe polisy przy wyborze OC


Wielu ubezpieczycieli dodaje gratis lub za niewielką opłatą dodatkowe polisy. Może to być na przykład: Autocasco, czyli ubezpieczenie w przypadku uszkodzenia samochodu z naszej własnej winy. Assistance, czyli dodatkowe usługi pomocowe na przykład lawetę i holowanie auta w razie jego zepsucia. Kolejną dodatkową polisą, jaką za niewielką opłatą może nam zaoferować ubezpieczyciel jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które w razie doznania uszczerbku na zdrowiu wypłaca środki pasażerom i kierowcy.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat