Advertisement

Śnięte ryby także w rzece w Łódzkiem

Radomsko24.plŁódzkie Poniedziałek, 15 sierpnia 2022472919
W rzece Ner na terenie województwa łódzkiego ujawnione zostały śnięte ryby. Zwołano Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Śnięte ryby w korycie rzeki zaobserwowali mieszkańcy i zgłosili tę sytuację na numer alarmowy.
fot. radomsko24.pl fot. radomsko24.pl

W nocy, podczas spotkania ze służbami, wojewoda wydał polecenie dla Państwowej Straży Pożarnej i Policji sprawdzenia całego koryta rzeki w woj. łódzkim. Państwowa Straż Pożarna i Policja podjęły działania w celu zidentyfikowania i oceny skali zjawiska.

 

Wczoraj w godzinach nocnych trwały czynności na terenie całego koryta rzeki Ner. Zostały zabezpieczone próbki zarówno wody jak i ryb i oddane do badań. Z ustaleń strażaków wynika, że w okolicy trzech miejscowości: Zbylczyce, Zimne i Parski znaleziono około 200 martwych ryb. Stwierdzono również ślady po oleistej substancji.

 

W związku z tym, że nie są znane jeszcze wyniki i przyczyna tego zjawiska, a na tak małej rzece jest to zjawisko niepokojące, po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda wydał rekomendacje, by nie zbliżać się w tej chwili do koryta rzeki, nie wypasać w jej pobliżu zwierząt oraz nie korzystać z wody do żadnych celów, również rolniczych.

 

Bezzwłocznie po otrzymaniu pierwszych informacji o pojawieniu się śniętych ryb na rzece Ner (prawobrzeżny dopływ Warty) na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o zwołaniu 13 sierpnia posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

Po godzinie 1.00 w nocy Państwowa Straż Pożarna i Policja dokonywały inspekcji stanu rzeki na całej długości.

 

- Na podstawie wspólnych ustaleń przekazujemy rekomendacje o nie kąpaniu się w rzece Ner, o nie wypasaniu i nie pojeniu w niej bydła, a także rekomendujemy, by w ogóle do rzeki się nie zbliżać. Pragnę zaznaczyć, że są to jedynie rekomendacje, więc proszę wziąć pod uwagę, że nie ma powodów do paniki, ponieważ nie jesteśmy jeszcze w posiadaniu szczegółowych wyników badań oraz innych wiążących informacji, które wskazywałby, że rzeka jest zanieczyszczona. Jednakże w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęliśmy stosowne działania i decyzje o charakterze prewencyjnym – podkreślił na konferencji prasowej wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Powyższe rekomendacje zostaną zaktualizowane niezwłocznie po otrzymaniu oficjalnych wyników badań próbek (wtorek/środa).

 

- Na ten moment, oczekując na wyniki badań, chcąc wzmocnić charakter ostrzegawczy, podjąłem decyzję, że od dnia jutrzejszego (14.08) do końca miesiąca wprowadzam na terenie powiatów poddębickiego i łęczyckiego zakaz połowów na rzece Ner - powiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Aktualny stan sytuacji:

 

- Podniesiony został stan gotowości służb sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza na terenie pow. poddębickiego i łęczyckiego,

- Pobrane zostały próbki śniętych ryb do badań przez Powiatowego Lekarza Weterynarii,

- Komenda Wojewódzka Policji prowadzi stały monitoring rzeki w przy użyciu spektrometru,

- Prowadzone są działania pod kątem bezpieczeństwa kąpielisk oraz wody do spożycia,

- Państwowa Straż Pożarna, a także lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostały zobowiązana do pomocy przy odławianiu śniętych ryb.

Funkcjonariusze PSP i OSP zostali wyposażenie w odpowiedni sprzęt do wykonywania powyższych czynności.


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement
Advertisement

Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Parszywy ~Parszywy (Gość)15.08.2022 22:49

Tusk

12


boa, wąż taki ~boa, wąż taki (Gość)17.08.2022 10:47

A co to jest letnia przyducha?

10


Nieznajoma ~Nieznajoma (Gość)16.08.2022 21:38

Nad Zalewem w Cieszanowicach ryby pływają zdechnięte i nikt z tym nic nie robi.

10


Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)16.08.2022 10:53

... a 2 tygodnie będą sałatki rybne w mega promocjach we wszystkich marketach....
Rybka zamiast cukru...

10


Monix ~Monix (Gość)16.08.2022 08:33

Pisowi i Platformie jest na rękę ta sytuacja bo bieżącym problemem przykryją problem z inflacją,energią i służbą zdrowia, będą robić teatr rzucając się błotem jedni na drugich a media w tym wszystkim mają o czym gadać.

21


anastazja ~anastazja (Gość)16.08.2022 03:33

Ruina po całości.

30


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)15.08.2022 09:48

Ta strona ma prędkość światła co do info inne media które o rzece Ner mówiły już 3 dni temu. Wpuściliśmy konia trojańskiego do Polski i za chwilę okaże się ,ze wszystkie rzeki będą zatrute bronią biologiczną bo nie sądzę by jakaś beczka czy kilka dały radę wywołać taką tragedię

22


A74 ~A74 (Gość)15.08.2022 17:21

A w strawie mamy święte

11


Pyte ~Pyte (Gość)15.08.2022 09:56

Śnięte to jest pisowskie państwo.

64


***** putina ~***** putina (Gość)15.08.2022 08:04

Te łachy kremlowskie ze wschodu na 100% coś zrobiły!!!

66


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat