Samiczki sokoła wędrownego z Elektrowni Bełchatów zostały zaobrączkowane

Bełchatów Wtorek, 09 maja 20234
Trzy młode sokoły wędrowne, które wczesną wiosną przyszły na świat w Elektrowni Bełchatów, zostały już zaobrączkowane. Wśród sokolich trojaczków ornitolodzy rozpoznali trzy samiczki. Sokoły wędrowne, które są pod ścisłą ochroną, to jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat w Elektrowni Bełchatów przyszło na świat aż 13 piskląt sokoła wędrownego.

Ładuję galerię...

Sokoły wędrowne, które są jednymi z najwrażliwszych i najrzadziej występujących w Polsce ptaków, czują się doskonale w Elektrowni Bełchatów, o czym świadczy fakt, że od 2019 r. wybierają to miejsce na powiększenie rodziny. Ich obecność w największej polskiej elektrowni jest potwierdzeniem, że te wyjątkowe drapieżniki mają zapewnione u nas najlepsze warunki do życia – podkreśla Sławomir Podkówka, reprezentujący zarząd PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Sokoły zostały zaobrączkowane przez ornitologów ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Są zdrowe i wkrótce wyfruną z rodzinnego gniazda.

 

Sokoły wędrowne zadomowiły się w bełchatowskiej elektrowni w 2019 roku na wysokości 75 metrów. Para tych ptaków osiadła wówczas na galerii nawęglania jednego z 13 bloków energetycznych. W kolejnych latach, jak również i w tym roku, te chronione ptaki wybrały właśnie galerię nawęglania na miejsce do wychowania nowego potomstwa. Od 2019 r. w Elektrowni Bełchatów przyszło na świat aż 13 piskląt sokoła wędrownego.

 

 

za: Departament Komunikacji PGE GiEK

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jasiu ~Jasiu (Gość)09.05.2023 20:57

A chłopaki, co z chłopakami, pewnie wcześniej prysnęli, bo nie chcieli się bystrzaki dać zaobrączkować.

20


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)09.05.2023 20:02

Ten pan z 4 zdjęcia ?

01


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)09.05.2023 18:59

Dobrze że nie był w marynacie

02


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat