Advertisement
artykuł sponsorowany

Rozwój osobisty – od czego zacząć? Poradnik

Piątek, 27 stycznia 2023
Samorozwój to niezwykle ważna część życia każdego z nas. To właśnie w ten sposób jesteś w stanie udoskonalić swoje umiejętności, zdobyć nową wiedzę, rozwinąć się i zwiększyć swoje możliwości. Wszystkie te działania pozwolą Ci osiągnąć zamierzone cele i polepszyć jakość swojego życia. Z tych właśnie powodów warto zainwestować w rozwój osobisty. Od czego zacząć jednak swoją przygodę? Jak się przygotować, by zrealizować swój cel? Sprawdź ten poradnik i postaw na efektywny samorozwój już teraz!
Rozwój osobisty – od czego zacząć? Poradnik

Rozwój osobisty – od czego zacząć? Od poznania siebie

 

Po krótkim wstępie wiesz już, dlaczego tak ważny jest rozwój osobisty. Od czego zacząć jednak swoje samokształcenie? Przede wszystkim od poznania samego siebie. Na samym początku swojej podróży musisz odpowiedzieć sobie na kilka niezwykle ważnych pytań. Zastanów się najpierw, czego nowego chcesz się tak naprawdę nauczyć. Może to być np. coś, co pomoże Ci w kontaktach międzyludzkich lub w zwiększeniu swoich kompetencji zawodowych. 

 

Gdy już wiesz, na czym zależy Ci najbardziej, sprawdź, skąd możesz czerpać wiedzę na ten temat oraz czy jesteś w stanie zdobyć nowe umiejętności samodzielnie. W większości przypadków jest to jak najbardziej możliwe. Na razie zrób jednak tylko wstępny research. Taki, abyś mógł określić, czy będziesz w stanie zebrać odpowiednia ilość materiałów.

 

Na koniec zastanów się, w czym dokładnie pomogą Ci ewentualne nowe zdobyte umiejętności i czy to właśnie na tym zależy Ci najbardziej. Nie spiesz się przy tym. Wszystko dokładnie przeanalizuj i daj sobie czas. Nie podejmuj decyzji pochopnie. To nigdy nie kończy się dobrze. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że szybko stracisz motywację do rozwoju osobistego. Proces ten musi być dokładnie przemyślany, a Ty musisz wiedzieć, co dokładnie da Ci wykształcenie danej umiejętności.

 

Co dalej? Znajdź swoje źródło wiedzy

 

Gdy już wiesz, jakie kompetencje chcesz nabyć czy ulepszyć, czas poszukać cennych źródeł wiedzy. Na początku nie rzucaj się na głęboką wodę. Nie ma potrzeby od razu zapisywać się na kosztowny kurs. W pierwszej kolejności czerp informacje z darmowych lub stosunkowo tanich źródeł. Dzięki temu bliżej poznasz jakieś zagadnienie, zdobędziesz niezbędne podstawy i jeszcze raz utwierdzisz się w przekonaniu, czy aby na pewno jest to dla Ciebie odpowiedni kierunek.

 

Najpierw zapoznaj się więc ze wszystkim, co dostępne jest w sieci w wersji bezpłatnej. Możesz przeglądnąć specjalistyczne blogi tematyczne, znaleźć ciekawy kanał z filmikami czy podcastami, a także odwiedzić fora internetowe. Niekiedy to właśnie tam możesz spotkać wartościowe porady osób kształcących się w dokładnie tym samym kierunku. Będziesz w stanie wtedy bazować na ich doświadczeniu. Bierz także udział w licznych webinarach i spotkaniach online. 

 

W kolejnym kroku warto poszukać ciekawej lektury. Książki o rozwoju osobistym to naprawdę idealne źródło wiedzy. Wszystko jest w nich dokładnie opisane i usystematyzowane. Wystarczy tylko czytać je ze zrozumieniem i zaangażowaniem. Kilka najciekawszych propozycji z zakresu samorozwoju znajdziesz na https://www.osmpower.pl/jakie-ksiazki-warto-przeczytac-o-rozwoju-osobistym-top-10-ksiazek. Z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie!

 

Dopiero gdy przejdziesz przez darmowe źródła wiedzy oraz książki pisane przez wykwalifikowanych specjalistów, zastanów się np. nad dodatkowym płatnym kursem. Oceń jednak, czy jest to już odpowiedni etap, czy też jeszcze potrzebujesz nieco nauki we własnym zakresie. 

 

Wspomóż swój rozwój mottem przewodnim

 

Z rozwojem osobistym dość często jest tak, że na początku masz do tego ogromny zapał. Z czasem chęci mogą stawać się jednak coraz mniejsze. Aby tego uniknąć, na początku swojej drogi wybierz sobie motto przewodnie. Znajdź cytat motywacyjny, dzięki któremu nie spoczniesz po kilku dniach na laurach. To naprawdę świetnie działa. Podświadomie masz taką sentencję cały czas w głowie, a dzięki temu łatwiej podążać w odpowiednim kierunku. 

 

Wiele ciekawych cytatów o samorozwoju czeka na Ciebie na https://lubie.com.pl/rozwoj-osobisty-cytaty-ktore-zdecydowanie-warto-znac/. Sprawdź, czy jest tam sentencja, z którą możesz się w jakiś sposób utożsamić. Gdy ją znajdziesz, cały czas miej ją gdzieś przy sobie. Możesz umieścić ją jako tapetę na swoim telefonie czy komputerze, przypiąć wydrukowaną nad łóżkiem czy biurkiem, zapisać na tablicy w biurze. Ważne jest to, abyś non stop o niej pamiętał i widział ją. Będzie to Twoja główna motywacja pokazująca, że zdecydowanie warto stawiać na rozwój osobisty i realizować swoje cele. 

 

Zaplanuj, co chcesz zrobić

 

Skoro mowa o celach, pamiętaj, że to coś niezwykle ważnego, jeśli chodzi o rozwój osobisty. Od czego zacząć więc zwiększanie swoich kompetencji? Od zapisania, co dokładnie chcesz osiągnąć i opracowania planu działania. Cele zawsze powinny być realne. Nie stawiaj sobie zbyt wysokich wymagań. To niestety może Cię szybko zdemotywować. Zanotuj coś, co wiesz, że będziesz w stanie osiągnąć swoją ciężką pracą. Miej to wszystko na papierze lub w dokumencie online. Dzięki temu łatwiej będzie Ci monitorować swoje postępy.

 

Podobnie będzie z planem działania. Przygotuj w punktach, co dokładnie, krok po kroku, chcesz zrealizować. Znowu nie przesadzaj jednak z wymaganiami do samego siebie. Wyznacz plan, który będziesz w stanie zrealizować. Podziel wszystko na małe etapy – jeden po drugim. Najpierw może być to dość ogólny szkic działań na dłuższy okres. Ważne, tylko abyś wiedział, co masz robić. Następnie każdego wieczoru dopisuj aktywności na kolejny dzień. 

 

Tym samym nigdy nie będziesz błądzić po omacku. Będziesz mieć czarno na białym napisane, jak masz działać, by każdego dnia przybliżać się do sukcesu. 

 

Pamiętaj o metodzie małych kroków

 

W przypadku samorozwoju niezwykle ważna jest metoda małych kroków. O tym musisz pamiętać zawsze. Nie możesz zrzucić na swoją głowę zbyt dużej ilości obowiązków na raz. Wtedy ciężko będzie Ci osiągnąć zamierzone cele. Szybko się do tego zniechęcisz. A nawet jeśli wytrwasz, nie wyniesiesz z tej lekcji wystarczającej ilości wiedzy. Będziesz szedł na ilość przyswajanych informacji, a nie na jakość. 

 

O wiele lepiej każdego dnia poświęcić na rozwój osobisty kilka czy kilkanaście minut i dokładnie wszystko analizować. Gdy rzucisz się na głęboką wodę, szybko zapomnisz nabytą wiedzę. Jeśli więc np. chcesz opanować nowy język, ucz się go systematycznie i regularnie, ale np. po maksymalnie 20 minut dziennie. To zdecydowanie wystarczy.

 

Rozwój osobisty – jak zacząć? Notuj, notuj i jeszcze raz notuj!

 

Stawiając na rozwój osobisty, cały czas miej przy sobie notes i długopis. Zapisuj w nim każdego dnia, co udało Ci się zrobić, a czego nie. Zaznaczaj także sytuacje, w których przydała Ci się zdobyta już wiedza. Będzie to dla Ciebie dodatkowa motywacja, dzięki której będziesz widzieć, że zdecydowanie warto się dalej kształcić!

 

Powodzenia!


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat