Rozpoczął się sezon na porzucanie

Środa, 10 lipca 201312
Lato w pełni i wiele osób wyjeżdża na wakacje. Niestety z tej okazji wzrasta liczba porzuconych psów. W jednej chwili tysiące czworonogów z ciepłej kanapy trafia za kraty schroniska...
foto: Magda Wagafoto: Magda Waga

Na szczęście w Piotrkowie sytuacja nie jest jeszcze aż tak tragiczna. - Mamy dopiero początek lata, już się zaczyna – mówią pracownicy schroniska.

- W tej chwili nie jest jeszcze tak źle, jak bywało ubiegłymi latami, ale mamy dopiero początek wakacji. Boimy się, jak co roku, że przez ten letni okres przybędzie nam zwierząt. A udało nam się doprowadzić do tak niskiego stanu zwierząt, że naprawdę chcielibyśmy to utrzymać jak najdłużej. Jak będzie, okaże się, bo to, by ludzie nie porzucali zwierząt nie leży w naszej mocy. W okresie wakacyjnym trafiło do nas już 7 psów, ale nie wszystkie w wyniku porzucenia – mówi Grażyna Fałek, prezes piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Pracownicy schroniska starają się na jak największą skalę uświadamiać mieszkańców Piotrkowa, o tym, że porzucanie zwierzaków jest złe. - Myślę, że ludzie pozbywając się zwierzaka, zwłaszcza ze względu na wakacje i wyjazd, pokazują skrajny brak odpowiedzialności za życie tej istoty. Biorąc zwierzaka nie zastanawiają się, że przyjdzie czas letni, że trzeba będzie wyjechać i zapewnić mu jakąś godziwą opiekę. Zostawienie zwierzęcia na ulicy jest karygodne i niedpouszczalne.  Pies przyzwyczaja się, liczy na nas i nagle znajduje się sam w dziwnym miejscu. Takie zwierzaki biegają jak oszalałe, trafiają pod samochody – wyjaśnia Grażyna Fałek.

Schronisko, w celu zapobiegania, prowadzi różne akcje. - Apelujemy, rozwieszamy plakaty, rozdajemy ulotki, realizujemy program, by uświadamiać – mówi Grażyna Fałek. - Jest przecież tyle rozwiązań. W Piotrkowie działą hotel dla zwierząt na ulicy Łódzkiej, my na krótki okres też możemy jakiegoś małego pieska przygarnąć i zaopiekować się nim. Poza tym pensjonaty w większości nie zakazują przywożenia zwierząt, a opłaty nie są wcale duże. Sprawdzają się także odpowiedzialni znajomi i rodzina – wyjaśnia.

Prezes schroniska dodaje, że na przestrzeni lat zaobserwowano minimalną poprawę w świadomości ludzi. - Bywały lata, że w ciągu wakacji trafiało do nas 100 zwierząt. Ostatnio trafiały naprawdę mniejsze ilości – podsumowuje prezes schroniska.

MW

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

piotrkowianka ~piotrkowianka (Gość)30.07.2013 15:01

Ludzie to jednak ograniczone matoły o znikomej percepcji postrzegania zwierząt jako istot .

00


tutaj tutajranga29.07.2013 16:49

"Al-Bundy" napisał(a):
Al Bundyranga
11.07.2013 20:31
"tutaj" napisał(a):


Ma sens. Pamiętasz, co powiedział Nieodżałowany Lem o internecie. Niechże to idzie trochę i w drugą stronę: oto na portalu mało znaczącego miasta, spotykają się ludzie, którzy potrafią się porozumiewać za pomocą języka ojczystego... Zdecydowanie - ma sens.

00


ares1 ~ares1 (Gość)29.07.2013 13:38

"karolina" napisał(a):
a ja się zastanawiam dlaczego jeszcze nie ma zakazu sprzedaży na targowiskach,psiaki bez wody w pudełkach ,stłamszone można kupic za 20zł,od czego jest ta Straz Miejska


A choć raz tam zadzwoniłaś z prośbą o interwencje?Czy to tylko Twoja taka uwaga?

00


karolina ~karolina (Gość)29.07.2013 09:48

a ja się zastanawiam dlaczego jeszcze nie ma zakazu sprzedaży na targowiskach,psiaki bez wody w pudełkach ,stłamszone można kupic za 20zł,od czego jest ta Straz Miejska?,w niczym nie pomagają,a może utworzyć Policje dla zwierząt?,wtedy może byłoby pewne,że jeśli zadzwonisz z problemem to pomoga,bo wiadomo panie w schronisku maja pełne ręce roboty,a na SM nie można liczyc

00


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)11.07.2013 20:31

"tutaj" napisał(a):
Nie denerwuj mnie, Al.


Hehe... nie wyczułaś sarkazmu? Więc i jego powodu tym bardziej nie wyczaiłaś.
Zapytam o coś innego, bo wiem, że się znasz... Jak myślisz, czy wypowiadanie się tutaj w formie rozbudowanych konstrukcji zdaniowych tworzących spójną całość zawierającą jakieś głębsze przemyślenia ma sens? Czy może lepiej mając na uwadze swój cenny czas, którego zasoby mamy przecież ograniczone, wypowiadać się krótko bazując raczej na równoważnikach zdań? Albo wręcz jedynie monosylabami? Hę? :))

00


tutaj tutajranga11.07.2013 19:07

Przecież to oczywiste: jestem za wyrzucaniem szczeniaków do pieca, za zakopywaniem kociąt, za chowem cieląt w klatkach, gdzie powierzchnia jest tak mała, że zwierzę nie może stanąć na nogach, za tuczem gęsi dla wybrednych gustów tłustych Frankoli, fłagra, za podcinaniem skrzydeł kurom; słowem - za wszystkim. Nie wypowiadam się o rytualnym uboju, bo z tego, co wiem, dokonują go specjaliści. Kaci, którym miecz się nie omyka. Gdyby tak zapytać zwierzę, jak wolałoby być zabite, myślę, że wybrałoby specjalistę, niż chłopka-roztropka, który o anatomii zwierza pojęcia nie ma i wali na oślep, w celu "ogłuszenia" jak bóg da.
Nie denerwuj mnie, Al.

00


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)11.07.2013 18:32

"tutaj" napisał(a):
Czterema łapami się podpisuję.


Ale pod czym? Pod tym artykułem? :(

00


aga ~aga (Gość)11.07.2013 15:09

Właśnie w lipcu mija rok, jak zaopiekowaliśmy się pieskiem, który się do nas przybłąkał. Był brudny i bardzo wystraszony. Nadal jest bardzo nieufny. Ktoś go najprawdopodobniej wyrzucił z samochodu, ponieważ jak podjeżdżało jakieś auto to biegł.Ludzie są okropni.

00


ares1 ~ares1 (Gość)11.07.2013 08:52

"ann" napisał(a):
a zwierzę to nie mebel!


Raczej zabawka kiedy jest szczeniakiem!

00


ann ~ann (Gość)11.07.2013 08:38

ludzie nigdy się nie nauczą odpowiedzialności, myślą zawsze tylko o swoich tłustych dupach, a zwierzę to nie mebel!

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat