Rowerem do Normandii w szczytnym celu

Piątek, 31 maja 20194
Sześciu kolarzy wystartowało dzisiaj z Tomaszowa Mazowieckiego do Normandii. Celem wyprawy jest między innymi zbiórka pieniędzy na edukację i badania w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej. Jednym z ich pierwszych przystanków kolarzy był Piotrków Trybunalski.
fot. A. Stańczykfot. A. Stańczyk

Cykliści w osiem dni planują pokonać dystans 2198 km. Celem wyprawy jest miasteczko Plumetot na północnym wybrzeżu Francji. To tam, 75 lat temu, podczas Lądowania w Normandii, było lotnisko, z którego korzystali polscy piloci, zabezpieczający z powietrza największą operację wojenną II wojny światowej. 9 czerwca w Plumetot odsłonięty zostanie pomnik poświęcony pamięci polskich lotników. - To wyprawa, która ma już swoją historię, bo w ubiegłym roku pojechaliśmy na Monte Casino, co pozwoliło nam przekonać się, że w systemie sztafetowym składającym się z dwóch drużyn możliwe jest pokonanie ponad 2 tys. km w 7-8 dni. Zbieramy też pieniądze na profilaktykę. Pewne badania związane z wykrywaniem raka czerniaka w ramach naszego wydarzenia już zostały poczynione. Po powrocie 12 czerwca mamy spotkania edukacyjne w szkołach - powiedział nam Jacek Stępnicki, prezes fundacji Nu-Med, jeden z organizatorów eskapady. 

 

Każdego dnia, niezależnie od pogody, uczestnicy eskapady będą mieli do przejechania około 300 km. Do takiej wyprawy trzeba się należycie przygotować. - Te przygotowania to całoroczna ciężka praca podzielona na pewne etapy. Wszystko jest zależne od aktualnego stanu zdrowia, ale też pogody. Chęci nigdy nie brakuje, jeśli ktoś kocha jeździć na rowerze, to zawsze jest gotów na niego wsiąść i ruszyć w drogę. Nasza droga będzie przebiegać przez Niemcy, Luksemburg i Francję - zdradził nam Grzegorz Aleksandrowicz, uczestnik wyprawy. 

 

Kolarze otrzymali także zaproszenie na 8 czerwca do Hermanvile-sur-mer. Zostanie tam odsłonięta tablica poświęcona marynarzom ORP Dragon, który zatonął trafiony torpedą w lipcu 1944 roku. Przebieg wyprawy relacjonowany będzie na stronie fundacjanumed.pl i na Facebook-u.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

2


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)31.05.2019 23:01

Super szacun dla Was Panowie

11


gość ~gość (Gość)31.05.2019 17:20

Szerokości i pogody. Trzymamy kciuki.

41


ghjghjghj ~ghjghjghj (Gość)31.05.2019 14:52

Bardzo fajnie, powodzenia!

41


M ~M (Gość)31.05.2019 14:40

Brawo Panowie, życzę powodzenia !

51


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat