Radny Janik chce równego traktowania wszystkich przedsiębiorców

Strefa FM Piątek, 13 maja 202255
Radny Janik wraz z kupcami z ul. Dmowskiego domagają się równego traktowania przedsiębiorców. Powołując się na ostatnią uchwałę Rady Miasta w sprawie dzierżawy nieruchomości przy ul. Kostromskiej, wnoszą o obniżenie opłaty targowej.

Ładuję galerię...

Kupcy handlujący przy ul. Dmowskiego w Piotrkowie nie zgadzają się z wysokością stawki opłaty targowej. Obecnie muszą płacić 5 złotych za zajęcie metra kwadratowego targowiska. Ich zdaniem to zdecydowanie za dużo.

Już teraz część kupców zrezygnowała z prowadzenia handlu w tym miejscu i przeniosła się m.in. do Radomska czy Przedborza, gdzie - ich zdaniem - stawki są dużo niższe. Zakładając, że stoisko zajmuje 10 metrów kwadratowych i handel prowadzony jest przez 4 dni w tygodniu, to w skali roku opłata targowa wynosi 9600 złotych. Do tego dochodzi jeszcze opłata rezerwacyjna.

 

Posłuchaj wypowiedzi kupców handlujących na targowisku przy Dmowskiego w Piotrkowie:

 

Piotrkowski radny Łukasz Janik uważa, że stawka w wysokości 5 złotych za metr kwadratowy, ma służyć do łatania dziury budżetowej w miejskiej kasie.

Jeżeli podnosimy te stawki bardzo wysoko, to może się okazać, że zamiast oczekiwanych dużych wpływów, będą one znacznie mniejsze. Liczba handlujących zmniejszyła się o jakieś 30-40%. Korzystają na tym targowiska z ościennych miast. Prezydent miasta, jeśli myśli o rozwoju, musi urealniać ceny i nie może traktować jednych na preferencyjnych warunkach, a pozostałych na dużo gorszych - mówi radny Łukasz Janik.

Radny Janik nawiązał również do kontrowersyjnego tematu wydzierżawienia przez miasto gruntu przy ul. Kostromskiej 63 prywatnemu inwestorowi. Tam swoją siedzibę ma m.in. ARMiR.

Tam miasto wydzierżawiło nieruchomość za 3 tysiące 482 złote netto. Powierzchnia tej działki to około 1 600 metrów kwadratowych. Jeśli to podzielimy to wychodzi około 2 zł za metr kwadratowy. Natomiast kupcy miejscy za tzw. placowe płacą 5 złotych dziennie za 1 m2 do Urzędu Miasta oraz dodatkowo ok. 500 zł dla zarządcy targowiska. Przyjmując, że średniej wielkości stoisko to około nawet 20 m2 razy stawka dzienna i razy 30 dni, wychodzi łącznie 3.000 zł - wyliczał radny Janik. - Wychodzi więc na to, że sprzedawca handlujący pietruszką i ziemniakami z własnego pola zapłaci miesięcznie za te 20 m2 prawie tyle, co bogaty przedsiębiorca za 1.600 m2. Podsumowując, sprzedając pietruszkę trzeba zapłacić średnio 75 razy więcej niż przedsiębiorca z ul. Kostromskiej - podsumował radny.

 

O odniesienie się do argumentów piotrkowskich kupców oraz radnego Janika zwróciliśmy się do biura prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie. W przesłanej do redakcji wiadomości czytamy:

Wysokość opłat pobieranych wprowadzana jest przez Radę Miasta w drodze uchwały, która jest pobierana od sprzedaży na targowiskach. Rada określa wysokość stawek, z uwzględnieniem górnej granicy stawki ogłoszonej przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż - mowa tutaj o miejscach, których lokalizację wyznacza miasto. W świetle ustawy opłata targowa pobierana jest niezależnie od tego, czy sprzedaż odbywa się na targowisku miejskim prowadzonym przez gminę, czy inną jednostkę zarządzającą targowiskiem - informuje Daniel Cejnóg z biura prasowego piotrkowskiego magistratu.

Radny Janik poinformował na konferencji prasowej, że ma złożyć propozycję uchwały Rady Miasta obniżającą opłaty targowe za grunt miejski przeznaczony na targowiska.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Emeryci biedni ~Emeryci biedni (Gość)13.05.2022 21:31

A my prosimy z całego serca o MZK od Piomy na Gęsia Brzeźnicka emeryci bo już nie wiemy kogo prosić chyba zgłosimy na Warszawę

14


Pozdro ~Pozdro (Gość)13.05.2022 20:09

Dostał ktoś, kiedyś paragon za zakupy na targowisku?
A wyszedł ktoś kiedyś z marketu bez otrzymania paragonu?
Każdy z nas wie jak odbywa się taki handel wiec nie wiem po co te protesty i ?sztuczne? stwarzanie problemów. Zawsze można wynająć lokal i otworzyć warzywniak jeśli opłaty na targowisku są za wysokie, a i na głowę padać nie będzie jesienią.

66


Dr. Vinci ~Dr. Vinci (Gość)15.05.2022 08:46

czytam komentarze i tu ciagle bez zmian...polak byl i jest zawistny ...zazdrosny ...
Byle jemu bylo dobrze a drugi moze glodem przymierac... Za cholere nie ma wspolnoty.

30


go?ć_miro ~go?ć_miro (Gość)15.05.2022 08:34

Tym to zawsze nie pasuje przyjadą z powiatu i się żądza podnieś im jeszcze za metr i tak zapłacą my tez płacimy za ich towar grube pieniądze ciagle płaczą i mało im

30


To ja ~To ja (Gość)14.05.2022 14:57

Gdyby się co niektórym nie opłacało, to by tam nie handlowali.
Przykładowo handlujący sprzedaje 10 bluzek, 7 par spodni i 15 sukienek. Do fiskusa zgłasza sprzedaż 4 bluzek, 3 par spodni i 9 sukienek.
Z obudwu stron w tym przypadku są kanciarze.

04


hello ~hello (Gość)14.05.2022 17:01

Panie radny Janik, a ja domagam się równego traktowania zwykłych ludzi i członków pana partii. Ja też chcę do jakiejś rady nadzorczej.

42


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)14.05.2022 16:28

Najlepiej usiąść nic nie robić i tylko liczyć że dostaniecie coś za darmo . Ludzie ogarnięcie się jeśli handlarzom podnoszą ceny to wiadomy każdy za to zapłaci. Ale jak chcecie to niech podniosą im ceny za chwilę będzie jeszcze drożej i w marketach również podnoszą ceny . Ale możecie sobie iść do biedronki kupić nie zawsze taniej i żreć tablice Mendelejewa . Powodzenia nieroby .

31


Jurek ~Jurek (Gość)14.05.2022 13:48

Kiedyś handlowałem uranem na tym targowisku.

02


Coffi ~Coffi (Gość)14.05.2022 10:55

Świat nigdy nie będzie sprawiedliwy, bo wszyscy ludzie to szuje, które wraz z rodzinami chciałyby się jak najszybciej i jak najwięcej nachapać.

21


EP ~EP (Gość)14.05.2022 09:46

To miasto to zlodziej

02


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat