Advertisement

Prochem jesteś i w proch się obrócisz

ePiotrkow Środa, 02 marca 202226603
Środą Popielcową katolicy w całej Polsce rozpoczynają Wielki Post. Zgodnie z prośbą papieża Franciszka ten dzień ma dla katolików być czasem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

Ładuję galerię...

Popularny Popielec to początek Wielkiego Postu, czyli czasu przygotowania do najważniejszych wydarzenia w roku dla wszystkich chrześcijan - świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 40-dniowy okres postu jest czasem modlitwy, pokuty i nawrócenia. 

 

Środa Popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem. Obrzęd jest przypomnieniem o konieczności pokuty i duchowego przygotowania się na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół jest symbolem przemijania. Przypomina o tym, że wszystko co materialne i doczesne przemija, a podczas samego obrzędu kapłan wypowiada nad każdym wiernym słowa: prochem jesteś i w proch się obrócisz. 

 

Dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu to także obowiązkowy ścisły post. Oznacza to nie tylko powstrzymanie od spożywania pokarmów mięsnych, ale także ograniczenie się do trzech posiłków w ciągu dnia: jednego "do syta" i dwóch na "zaspokojenie głodu". 

 

Tegoroczny Popielec, na prośbę papieża Franciszka, jest przede wszystkim czasem modlitwy i postu w intencji powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę. W wielu kościołach na koniec mszy świętej śpiewana jest także suplikacja "Święty Boże", a zbierane ofiary będą przekazywane na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. 


Zainteresował temat?

1

8


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dyzio mamut ~dyzio mamut (Gość)03.03.2022 02:52

Na post najlepsza jest golonka.

33


Meffka ~Meffka (Gość)02.03.2022 10:36

Proch to ja codziennie zażywam więc coś w tym jest.

68


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat