ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Predyspozycje do alkoholizmu

Czwartek, 08 października 2020
Dowiedz się, dlaczego niektórzy ludzie tak łatwo uzależniają się od alkoholu a inni, chociaż piją tyle samo, już nie. Jakie mechanizmy rządzą powstaniem uzależnienia?
fot. pixabay.com / jarmoluk fot. pixabay.com / jarmoluk

SPOSOBY POPADANIA W UZALEŻNIENIE

 

Badania specjalistów wskazują, że ludzie uzależniają się na 3 różne sposoby. Jest tzw. „męski” typ picia, „żeński” oraz „mieszany”. W typie męskim uzależniają się już ludzie młodzi, pijąc bardzo wcześnie, od 16. roku życia. Jest to często dziedziczone z ojca na syna. Osoby te mają skłonności do alkoholizmu, co wiąże się z tym, że alkohol towarzyszy im przez wiele lat życia i stosunkowo późno zaczynają leczyć uzależnienie. Takie picie jest toksyczne po kilkunastu, a nawet 20. kilku latach. W typie żeńskim, w którym uzależniają się i kobiety i mężczyźni – do uzależnienia dochodzi już po kilku latach picia. Nawet po 5-7 latach obserwujemy takie zmiany w organizmie, jak w typie męskim po ponad 20. latach. Dlatego też kobiety, z powodu odmiennej budowy ciała, w którym jest mniej wody, a więcej tłuszczu, uzależniają się szybciej. Zresztą, do szybszego uzależnienia kobiet predestynują także hormony - estrogeny.

 

RÓŻNA TOLERANCJA NA ALKOHOL

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każda ilość alkoholu wypijana przez osoby, które mają zmniejszone wytwarzanie dehydrogenazy, może prowadzić do uzależnienia. Ta substancja ma określoną ilość "obrotów" w organizmie, a produkty przemiany alkoholu, to aldehyd octowy, który powoduje zakwaszenie organizmu i toksyczne działanie na mózg człowieka.
W przypadku uzależnienia ważna też jest indywidualna tolerancję na alkohol. W każdym niemal przypadku trzeba mówić o skłonnościach osobistych, predyspozycjach genetycznych środowiskowych i stanie organizmu, występujących chorobach somatycznych, co też predysponuje do skłonności picia mniejszej bądź większej ilości alkoholu.

Alkohol jest substancją, która powoduje wytwarzanie dopaminy i nawet dwukrotne zwiększanie ilości endorfin. Zwane są "hormonami szczęścia", dają poczucie zadowolenia, ale w tym przypadku, zamiast być wytwarzane np. przez aktywność fizyczną, powstają dzięki sztucznym stymulantom.
Osoby uzależnione często mają niskie poczucie własnej wartości, a pijąc alkohol, dodają sobie animuszu, energii, pewności siebie. Robią to regularnie, z czasem zwiększa się ich tolerancja na alkohol i w ten sposób uzależniają się. Niedobór serotoniny (również "hormonu szczęścia") może też wpływać na szybsze uzależnienie od alkoholu, ponieważ w pewien sposób dla osoby pijącej stanowi pewien rodzaj lekarstwa, pobudzając układ nagrody.

 

 

autor : Dr n med. Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

www.wolmed.pl

 

 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

Klinika Wolmed
Dubie 1A
97-420 Szczerców
www.wolmed.pl

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat