Posłowe PE za zakazem plastików jednorazowego użytku

Świat Czwartek, 25 października 20186
Plastikowe przedmioty jednorazowego użytku, takie jak talerzyki, słomki, patyki do balonów, patyczki do uszu, zostaną zakazane zgodnie z planami przyjętymi przez Parlament Europejski w Strasburgu.
Produkty te, stanowiące 70% odpadów w morzu, zostaną usunięte z rynku UE od 2021 roku, zgodnie z projektem przepisów przyjętym przez eurodeputowanych w środę.

Do listy produktów zakazanych na rynku europejskim od 2021, posłowie dodali: produkty zrobione z plastiku ulegającego degradacji tlenowej, takie jak torby, czy opakowania oraz pojemniki fast-food zrobione ze spienionego polistyrenu.


Zużycie innych produktów, dla których nie istnieją zamienniki powinno być ograniczane przez państwa członkowskie o, co najmniej 25%, do 2025 roku. Dotyczy to jednorazowych pudełek na burgery, kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody. Państwa członkowskie opracują krajowe plany promowania produktów nadających się do wielokrotnego użytku, a także do ponownego użycia i recyklingu.

 

Inne tworzywa sztuczne, takie jak butelki po napojach, będą musiały być zbierane oddzielnie i poddawane recyklingowi na poziomie 90% do 2025 roku.

 

Posłowie uznali, że mechanizmy ograniczania powinny objąć także odpady pozostające po produktach tytoniowych, zwłaszcza filtry papierosowe, zawierające plastik. Zostaną one zredukowane o 50% do 2025 roku i o 80% do 2030 roku.

Jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię będzie się rozkładał do dwunastu lat. Niedopałki, to drugie, co do wielkości powodowanych zanieczyszczeń jednorazowe produkty zawierające plastik.

 

Państwa członkowskie powinny także wypracować mechanizmy zapewniające zbieranie 50% zagubionych lub porzuconych narzędzi połowowych w ciągu roku, w celu recyklingu co najmniej 15% z nich do 2025 roku. Narzędzia połowowe stanowią 27% procent odpadów znajdowanych na europejskich plażach.


za http://www.europarl.europa.eu

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

etsgrfd ~etsgrfd (Gość)26.10.2018 12:08

Dobrze, ze swiadomosc ludzi zaczyna sie zmieniac.

10


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)25.10.2018 19:19

Mam nadzieję, że chociaż strzykawki jednorazowe zostawią.
Sama idea słuszna, ale poza ograniczaniem produkcji elementów plastikowych konieczny jest rozwój przetwarzania takich odpadów. Niektóre rodzaje tworzyw sztucznych nadają się do spalania, ale oczywiście nie w domowych piecykach.

Cytuję:
Produkty te, stanowiące 70% odpadów w morzu


Same z siebie do morza nie trafiają. Obawiam się, że jeśli chodzi o zanieczyszczenie oceanów odpadami plastikowymi, to planowane ograniczenia w eurokołchozie sytuacji nie poprawią. Z prostego powodu - to nie w Europie wywala się śmieci do morza. Największy syf robią kraje Azji Południowo-Wschodniej, gdzie takie odpady zwyczajnie wywala się do rzek.
***
P. Dolevas

40


gość ~gość (Gość)25.10.2018 18:48

A na co komu plastik?

20


Rozwiązanie. ~Rozwiązanie. (Gość)25.10.2018 17:48

Papierowe torby jak w USA.

40


snoop drągi drong ~snoop drągi drong (Gość)25.10.2018 15:05

I bardzo dobrze bo te jedno razówki nie nadają się nawet do jednokrotnego użycia. Najwyższy czas zrobić z tym porządek!
Do gość
A co to ma wspólnego z zakazem jednorazówek? Zwożą bo nasze państwo wydało ponad 1000 pozwoleń na wysypiska i przestało je kontrolować. Nnnno do póki nie zaczęły płonąć i się zrobiło o nich głośno ;)

51


gość ~gość (Gość)25.10.2018 14:54

Widelczyk plasikowy przeszkadza unii ale to że całe ciężarówki śmieci zwożą do Polski to już nie.

43


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat