artykuł sponsorowany

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Którą wybrać?

Poniedziałek, 26 lutego 2024
Pompa ciepła to zdecydowanie urządzenie grzewcze cieszące się obecnie największym zainteresowaniem. Jest nie tylko ekologiczne, ale również bardzo tanie w eksploatacji, co skłania wielu właścicieli domów i osoby dopiero planujące budowę do wyboru ogrzewania opartego właśnie na pompie ciepła. Co jednak jest lepsze – pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Które rozwiązanie wybrać?
Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna? Którą wybrać?

Pompa ciepła gruntowa a powietrzna: podstawowe informacje

 

Pompa ciepła to ekologiczne i ekonomiczne urządzenie, które wykorzystuje naturalne ciepło dostępne w otoczeniu i za sprawą krążącego w instalacji czynnika roboczego przekazuje je do systemu grzewczego budynku (lub też do ogrzewania wody użytkowej). Nie wszystkie pompy ciepła są jednak takie same. Można je podzielić na kategorie ze względu na tzw. źródło dolne, czyli rodzaj miejsca, z którego pobierana jest energia cieplna. W związku z tym na rynku można znaleźć pompy ciepła:

 • gruntowe,

 • powietrzne,

 • wodne.

Wodna pompa ciepła wymaga dostępu do zbiornika lub wód gruntowych. Pompy powietrzne i gruntowe są jednak bardziej uniwersalne – można je montować na większości działek. Zasada ich działania jest taka sama. Różnią się jedynie tym, skąd pobierają ciepło. Jak nietrudno zgadnąć, pompa ciepła gruntowa pobiera je z gruntu, a powietrzna z powietrza.

Pompa ciepła gruntowa: kolektor pionowy czy poziomy?

Warto również dodać, że gruntowe pompy ciepła dzielą się na dwa podtypy w zależności od budowy kolektora. Mogą one mieć kolektor:

 • poziomy (płaszczyznowy) – zakopany na głębokości dochodzącej do 1,5 m pod ziemią, zajmujący powierzchnię nawet kilkuset metrów kwadratowych;

 • pionowy (sonda głębinowa) – docierający na głębokość nawet 200 m, wymagający wykonania odpowiednio głębokiego odwiertu w głąb ziemi.

Dzięki temu gruntowe pompy ciepła mogą być montowane na działkach o zróżnicowanych uwarunkowaniach i sprawdzają się przy rozmaitych potrzebach inwestorów.

 

Pompa ciepła gruntowa a powietrzna – zalety i najważniejsze różnice

 

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła niosą za sobą wiele korzyści dla użytkownika. Niezależnie od tego, na jaki typ urządzenia się zdecydujesz, zyskasz:

 • tanie ogrzewanie – koszty użytkowania pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych (kotłów elektrycznych, gazowych, na paliwa stałe i płynne);

 • wygodę użytkowania – oba typy pompy ciepła są całkowicie bezobsługowe; nie wymagają praktycznie w ogóle uwagi i pracują automatycznie;

 • bezpieczeństwo – pompa ciepła nie stwarza zagrożenia wybuchem;

 • wieloletnią trwałość – żywotność pomp ciepła ocenia się nawet na 50 lat;

 • elastyczność użytkowania – pompa ciepła może grzać zimą i chłodzić latem;

 • brak szkodliwych emisji – wszystkie pompy ciepła są ekologiczne i nie pogarszają jakości powietrza w Twoim otoczeniu;

 • brak konieczności budowy kotłowni i komina – jeśli w domu chcesz korzystać tylko z pompy ciepła do ogrzewania.

Można jednak również zauważyć pomiędzy nimi kilka istotnych różnic. Użytkownicy najczęściej zwracają uwagę na kwestie związane z:

 • wydajnością – powietrzne pompy ciepła mogą ogrzać dom nawet przy temperaturach sięgających -20°C, chociaż najbardziej wydajne są w dodatnich temperaturach; gruntowa pompa ciepła zachowuje podobną wydajność przez cały rok, z związku z czym jest bardziej wydajna od powietrznej podczas mrozów, ale mniej wydajna w dodatnich temperaturach;

 • kosztami instalacji – gruntowa pompa ciepła wymaga wykonywania zaawansowanych prac ziemnych lub odwiertów, dlatego jej montaż jest droższy; koszty jej eksploatacji są jednak niższe dzięki stałej wysokiej wydajności;

 • możliwościami montażu – powietrzna pompa cieplna może być zamontowana w zasadzie wszędzie, ponieważ nie ma szczególnych wymagań montażowych; pompy gruntowe najlepiej jest instalować na etapie budowy lub poważnej modernizacji domu, ponieważ ich montaż jest bardziej inwazyjny.

Jeśli interesują Cię kwestie związane z ekologią, każda pompa ciepła będzie znakomitym wyborem ze względu na brak emisji i niewielkie zużycie energii elektrycznej. Pompa ciepła gruntowa https://pompy.app/poradniki/gruntowa-pompa-ciepla/ charakteryzuje się jednak większą wydajnością. Oznacza to, że na ogrzanie domu o takiej samej powierzchni zużywa mniej prądu niż pompa powietrzna.

 

Gruntowa czy powietrzna: jaką pompę ciepła wybrać?

 

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Kiedy wybrać pompę powietrzną, a kiedy gruntową? Gruntowa pompa ciepła:

 • nadaje się najlepiej do nowego domu – montaż kolektorów jest dość inwazyjny, dlatego najlepiej przeprowadzić go podczas budowy lub przy poważnej modernizacji nieruchomości;

 • zapewnia wysoką wydajność przez cały rok – także przy dużych mrozach, dlatego często jest polecana do chłodniejszych regionów Polski;

 • najczęściej jest stosowana na dużych działkach – kolektor poziomy wymaga dużej przestrzeni, która nie może być zabudowana;

 • jest droższa w zakupie i montażu – ale przy odpowiednim doborze zwrot kosztów inwestycji może być szybszy.

Ponadto warto wiedzieć, że pompa gruntowa wymaga jedynie montażu niewielkiego urządzenia we wnętrzu domu (w tym przypadku nie ma jednostki zewnętrznej).

 

Natomiast powietrzna pompa ciepła:

 • może być zamontowana w każdym domu – jej instalacja jest prosta i bezinwazyjna, dlatego nadaje się także do istniejących budynków;

 • wymaga mniejszych nakładów finansowych – jest odpowiednia dla osób, które szukają tańszego rozwiązania;

 • nieznacznie ingeruje w wygląd budynku – wymaga bowiem zamontowania jednostki zewnętrznej;

 • wymaga częstszego serwisowania – szczególnie w przypadku pompy powietrznej typu split;

 • jest bardziej niestabilna, jeśli chodzi o wydajność – jest wydajniejsza przy wyższych temperaturach powietrza, dlatego może się lepiej sprawdzić w cieplejszych obszarach kraju.

Powyższe wskazówki powinny Ci pomóc w wyborze odpowiedniej pompy ciepła https://pompy.app/pompy-ciepla/. Pamiętaj jednak, że zawsze warto poradzić się specjalisty – na opłacalność i słuszność danej inwestycji mogą mieć bowiem także wpływ indywidualne uwarunkowania.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat