Piotrkowianie w Polskim Radiu przed 70 laty

Tydzień Trybunalski Piątek, 20 marca 20090
Przed radiowym mikrofonem stanęli 53 lata wcześniej, nim w Piotrkowie powstała lokalna rozgłośnia. Byli pierwszymi piotrkowianami grającymi na żywo koncert, który mogła usłyszeć cała centralna Polska. Ich wizyta w Polskim Radiu trwała niespełna godzinę...

Piotrkowianie w Radiu? Dzięki lokalnemu Radiu Strefa FM Piotrków jest to możliwe od lat i nikogo już ani nie zaskakuje, ani nie dziwi głos mieszkańców miasta słyszany w eterze. Niemniej 70 lat temu występ piotrkowian przed radiowym mikrofonem był sporym wydarzeniem. Tym bardziej, że miał miejsce w Polskim Radiu i był emitowany na całą ówczesną centralną Polskę. Okazuje się więc, że mieszkańcy naszego miasta zaistnieli na radiowych falach 53 lata wcześniej, niż powstała nad Strawą lokalna rozgłośnia. Kim byli?



Wojskowy koncert



Koncertującymi na falach radiowych byli muzycy Orkiestry Piotrkowskiego 25. Pułku Piechoty pod batutą kapelmistrza i kompozytora, porucznika Aleksandra Bryka. Całe wydarzenie miało miejsce 18 lipca 1939 roku. Piotrkowska orkiestra od godziny 13:50 do godziny 14:40 zagrała utwory z repertuaru klasycznego. Były wśród nich m.in.: E. Bacha uwertura „Ariel”, L. Murcio serenada „Wenecja”, E. Waldtenfela walc „Espada”, A. Elenberga utwór charakterystyczny „Słowik i żaby”, T. Pomnikowskiego walc „Czarowna noc” oraz kompozycja orkiestrowego kapelmistrza - fantazja „Na Kujawach”. Dodatkowo piotrkowscy muzycy zagrali specjalnie skomponowany na tę okazję przez jedną z mieszkanek Piotrkowa, niejaką Marię Rożanowiczową, utwór „Walc za Olzą”.



Na falach średnich w paśmie 224 m



Miejscem, w którym odbył się pierwszy przedwojenny piotrkowski koncert, była rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi przy ulicy Narutowicza 130. Co ciekawe - budynek ten oddano do użytku zaledwie trzy miesiące przed wizytą w nim orkiestry piotrkowskiego pułku. Stoi do dziś i nadal jest siedzibą łódzkiej rozgłośni. Koncert z lipca 1939 roku transmitowany był na ówczesna centralną Polskę na falach średnich w paśmie 224 m. Niestety, jak się dowiedzieliśmy w archiwum Polskiego Radia, nie zachowało się owe nagranie. Przyczyną (jak nas poinformowano) braku zapisu piotrkowskiego koncertu były zniszczenia wojenne, jakie stały się udziałem łódzkiej rozgłośni. Głównie wysadzenie w powietrze z 18 na 19 stycznia 1945 roku części budynku (pomieszczeń redakcyjnych, amplifikatorni, hali pomp i maszynowni) przez wycofujących się z Łodzi hitlerowców.



Wśród największych



Występ piotrkowskiej orkiestry w ówczesnym Polskim Radiu był dla miasta sporym wydarzeniem kulturalnym. Trzeba bowiem pamiętać, że w okresie międzywojennym, kiedy miała miejsce intensywna radiofonizacja kraju, Polskie Radio było jedyną rozgłośnią w kraju, przyciągało znane postacie i osobistości, wielkie talenty i umysły epoki: literatów, muzyków, aktorów, dyrygentów. Byli wśród m.in.: Jan Parandowski, Jerzy Szaniawski, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Maria Kuncewiczowa, Stefan Jaracz czy Aleksander Zelwerowicz. Łatwo więc zrozumieć więc dlaczego piotrkowska orkiestra pułkowa chętnie przyjęła zaproszenie do studia.
Sama orkiestra z kolei była bardzo dobrze znana nad Strawą. Jej muzycy w każdą niedzielę i święta umilali czas piotrkowianom, koncertując w latach dwudziestych i trzydziestych w parku im. Poniatowskiego. Bardzo często również przygrywali gościom w usytuowanej w miejskim parku restauracji.
Agawa

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat