Advertisement

Piotrków, Bełchatów i Radomsko w grze o wielkie pieniądze

ePiotrkow Czwartek, 17 lutego 20227
Blisko 200 milionów złotych - tyle dodatkowych pieniędzy może trafić do naszego regionu. Pieniądze będą pochodzić z Unii Europejskiej i są praktycznie na "wyciągnięcie ręki".
Fot. T. Stachaczyk Fot. T. Stachaczyk

Około 193 miliony złotych to kwota, którą władze województwa przeznaczyły dla naszego regionu. Może ona trafić do gmin, które utworzyły tzw. Miejski Obszar Funkcjonalny. Liderem tego związku jest Piotrków. W jego skład weszły jeszcze Bełchatów, Radomsko oraz ościenne gminy wszystkich miast. Łącznie 25 samorządów.


Po co powołano do życia taki twór?

To warunek, aby sięgnąć po dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej. Fundusze będą pochodzić ze specjalnej puli środków, po które mogą sięgnąć wyłącznie miejskie obszary funkcjonalne.

 Te pieniądze możemy pozyskać m.in. ochronę środowiska, inwestycje związane z transportem, kulturą, turystyką, rekreacją, kształceniem zawodowym, efektywnością energetyczną. Ten wachlarz jest dość szeroki wachlarz – wyjaśnia Katarzyna Szokalska z Urzędu Miasta w Piotrkowie.

Za blisko 200 mln należy zrealizować inwestycje, które będą dotyczyły wszystkich 25 gmin. Obecnie najważniejszą kwestią jest opracowanie planu działania, czyli strategii. W tym dokumencie zostaną wskazane projekty, które na obszarze MOF mają zostać zrealizowane.

Taka strategia musi zostać zaakceptowana przez marszałka województwa. De facto oznacza to, że projekty, które się tam znajdą, będą miały dofinansowanie – wyjaśnia Katarzyna Szokalska i dodaje, że opracowanie dokumentu służy wskazaniu najpotrzebniejszych inwestycji i projektów, które będą służyć, jak największej liczbie mieszkańców.

Niedługo rozpocznie się kluczowy etap, czyli opracowanie strategii. Ma ona powstać do końca roku. Z kolei dodatkowe miliony z UE dla naszego regionu mają pojawić się już na początku 2023 roku.


Zainteresował temat?

4

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wieszcz ~Wieszcz (Gość)17.02.2022 07:25

Piotrków może zapomnieć o dotacjach. Urzędnicy z magistratu musieliby nauczyć się nie robić błędów we wnioskach.

152


Edek ~Edek (Gość)17.02.2022 11:13

Kasy nie będzie z UE zapomnijcie sobie kredyt niech sobie miasto weźmie jak na mediatekę .

40


Piotrków ~Piotrków (Gość)17.02.2022 09:34

Piotrków nie ma szczęścia do rządzących już miało być kiedyś sypialnią dla Bełchatowa I co

14


termit ~termit (Gość)17.02.2022 09:30

Co wom powim, to wom powim, ale dopóty Tuskosik nie przejmie władzy zadnych pieniedzy nie będzie!? Chceta tego, bo ja ni!? Więcej na sklave.glowna

55


kasa ~kasa (Gość)17.02.2022 08:48

jedyne co potrafi władza wybrana przez was ,to podwyższać podatki i opłaty ,oni nic innego nie zrobią z prostego powodu nie potrafią

82


edson arantes ~edson arantes (Gość)17.02.2022 08:12

Zero w kaftan i będą pieniądze.

93


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat