Advertisement
artykuł sponsorowany

Panele podłogowe – jakie panele wybrać?

Środa, 24 listopada 2021
Wybór paneli podłogowych to bardzo ważna decyzja, z której konsekwencjami będziemy się mierzyć przez wiele lat. O ile bowiem wystrój wnętrza jeszcze można będzie zmienić – wymiana podłogi będzie bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem. Dlatego tez przed wyborem paneli podłogowych warto dokładnie zastanowić się nad wszystkimi możliwościami. Do wyboru mamy bowiem panele fornirowane, drewniane oraz laminowane. Tylko które z nich wybrać? Podjęcia decyzji ułatwi Ci poniższy artykuł. Przeczytaj się i poznaj zalety tych wszystkich rozwiązań!
Panele podłogowe – jakie panele wybrać?

 

Panele drewniane – elegancja, za którą zapłacisz

 

Podłoga z drewna to marzenie wielu osób. Najczęściej jednak na marzeniach często się kończy... Konsumentów skutecznie bowiem odstraszają ceny paneli drewnianych. Mimo iż jest ona uzasadniona wysoką jakością oraz trwałością tego produktu, niestety cena ta skutecznie odstrasza wielu ludzi. Osoby, które decydują się na ich zakup, muszą jednak liczyć się z jeszcze jedną rzeczą. Niestety poza eleganckim i luksusowym wyglądem, drewno jest materiałem wymagającym starannej pielęgnacji. Nawet najdroższe panele drewniane w obliczu zaniedbania zaczną popadać w ruinę. Drewniane podłogi wymagają pielęgnacji, która opiera się nie tylko na czyszczeniu właściwie dobranymi środkami, ale i na konserwacji. Należy ją przeprowadzać minimum raz do roku.

 

Panele z forniru – zdrowa i tania alternatywa drewna

 

Fornirowe panele podłogowe to znacznie tańsza alternatywa dla podłóg drewnianych. W dodatku w 100% naturalną, ponieważ okleina ta powstaje z naturalnego fornir, który pozyskuje się zarówno z drewna egzotycznego, jak i tego, które naturalnie występuje w naszym kraju. Jest więc to produkt równie ekologiczny i elegancki jak drewno. Zacznijmy jednak od tego czym jest fornir. Fornirem nazywa się cienki płat drewna (o grubości 0,5–1 mm), który następnie łączony jest z innymi arkuszami forniru i prasowany. Ich ogromną zaletą jest nie tylko naturalne pochodzenie, ale i struktura drewna, którą do złudzenia przypominają. W przeciwieństwie jednak do paneli drewnianych, nie posiadają one wad takich jak sęki i pęknięcia. Dzięki zabezpieczeniu odpowiednimi lakierami są one równie trwałe i solidne, co drewno. Nie są one jednak tak podatne na wysychanie jak drewno, dzięki czemu są mniej skomplikowane w pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o tym, że panele z forniru są znacznie bardziej podatne na działanie wilgoci oraz wysokie temperatury, pod których wpływem mogą się wypaczać.

 

Panele laminowane – tanie, ale sztuczne

 

Podłogi wykonane z laminatu to zdecydowanie najczęściej spotykane w polskich domach podłogi. Podobnie jak panele fornirowane są dostępne w przystępnych cenach oraz nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Należy jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do drewna, czy forniru materiał ten nie jest naturalny. Do produkcji paneli laminowanych używa się bowiem nie tylko papieru, ale i tworzywa sztuczne. Niewątpliwie jednak ich zaletą jest trwałość oraz bogaty wybór różnorodnych modeli, które mogą m.in. imitować kamień.

 

Drewno, fornir czy laminat – co wybrać?

 

Niestety na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Każdy z przeznaczonych do produkcji paneli podłogowych materiał oprócz zalet posiada bowiem i wady. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, by cieszyć się elegancką i w 100% naturalną podłogą – zdecydowanie polecamy wybór forniru. Materiał ten jest w pełni ekologiczny, a w dodatku niemalże nie do odróżnienia gołym okiem od drewna. Przede wszystkim jednak jest to wybór godny świadomego konsumenta, któremu zależy na środowisku naturalnym. Firmy takie jak Venifloor.com są bowiem w stanie z 1 drzewa wyprodukować aż do 30 razy więcej paneli z forniru niż zakłady, które zajmują się produkcją paneli drewnianych. W dodatku dostępne są one w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych, co sprawia, że bez problemu można je dopasować do każdego wnętrza.

 


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat