Od piątku wnioski o "żłobkowe"

Kraj Piątek, 01 kwietnia 20225
1 kwietnia wchodzi w życie nowe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, czyli dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To nawet 400 zł miesięcznie dla tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego. By płacić mniej za opiekę, rodzic musi złożyć odpowiedni wniosek.
fot.: freepik.com fot.: freepik.com

Wsparcie rodziców w łączeniu życia rodzinnego z pracą to cel przyświecający zarówno wchodzącemu w życie 1 kwietnia br. dofinansowaniu do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, jak również działającemu już od początku roku rodzinnemu kapitałowi opiekuńczemu - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Dofinansowanie np. do żłobka. Dla kogo?

Dla rodziców tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli np. pierwszych i jedynych w rodzinie, a także młodszych lub starszych, niż przewiduje kryterium wieku, przygotowaliśmy inne rozwiązanie. To dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To maksymalnie 400 zł miesięcznie. Zależy nam na tym, by rodzice mniej płacili za opiekę nad swoimi pociechami, by ta opieka była w zasięgu ich kieszeni – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie – ale nie więcej, niż rodzic płaci za opiekę, z uwzględnieniem dotacji z budżetu gminy, środków unijnych i przyznanych przez podmiot prowadzący zniżek, ale bez wyżywienia. Jeżeli ta opłata wynosi mniej, to dofinansowanie również będzie odpowiednio mniejsze. Jeżeli więcej – wówczas wyniesie ona właśnie 400 zł.

 

Rodzicu, złóż wniosek

 

Jeżeli rodzic lub opiekun chce otrzymać takie dofinansowanie – musi złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić od 1 kwietnia br. drogą elektroniczną za pośrednictwem:

  • portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS,
  • bankowości elektronicznej.

Chociaż dofinansowanie wchodzi w życie 1 kwietnia 2022 r., przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja br. Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Cały proces odbywa się w formie elektronicznej.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Doberman ~Doberman (Gość)02.04.2022 12:04

No właśnie a co z przedszkolakami? Rodzice płacą więcej czesnego za przedszkole niż za a żłobek

03


go?ć_piotrkowianka ~go?ć_piotrkowianka (Gość)01.04.2022 17:55

A rodzice dzieci przedszkolnych znów są pominięci.
Jakaś gorsza klasa ludzi z nas?

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat