Advertisement

O bezpieczeństwie Europy Środkowo-Wschodniej w Centrum Idei ku Demokracji

Czwartek, 23 maja 201913
Rozpoczęła się I Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Bezpieczeństwo euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskiej". Celem dwudniowego spotkania jest dyskusja na temat źródeł i rodzajów zagrożeń dla bezpieczeństwa naszej części Europy ze strony Rosji.

Ładuję galerię...

Okazuje się, że nie wszystkie zagrożenia mają namacalny charakter. W przypadku niektórych możemy nawet nie mieć świadomości ich występowania. - Zdania na temat występowania zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej są podzielone. Niektórzy twierdzą, że nie ma ich wcale. My chcemy się dzięki tej konferencji o tym przekonać. Chcemy usłyszeć z ust ekspertów, jak wygląda ich ocena sytuacji i co mogą zaproponować na przyszłość, by zniwelować potencjalne zagrożenia, które pojawiły się od 2014 roku i które nadal narastają. Mamy do czynienia z wielką aktywnością Federacji Rosyjskiej na wielu płaszczyznach. Niekiedy tego nie widać, ponieważ te zagrożenia znajdują się na przykład w cyberprzestrzeni - powiedział dr hab. Mirosław Banasik, prof. UJK, organizator konferencji.

 

Jednym z pierwszych prelegentów, którzy wystąpili przed audytorium był wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek, który zabrał słuchaczy na wycieczkę historyczną po Piotrkowie. - Piotrków Trybunalski to miasto o bardzo bogatej historii, która sięga roku 1217. To miasto będące kolebką polskiego parlamentaryzmu. W naszym mieście na początku XX wieku prężnie rozwijały się myśli narodowo-wyzwoleńcze i patriotyczne. To w Piotrkowie w 1915 roku miał siedzibę Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, a więc ówczesne Ministerstwo Obrony Narodowej. To tu formowały się 4. i 6. Batalion Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Piotrków to miasto, w którym na świat przyszedł gen. Stefan "Grot" Rowecki. 


Wśród gości, którzy przygotowali swoje wystąpienia są przedstawiciele 6 państw, reprezentujący 36 placówek naukowych. W piotrkowskiej konferencji udział wzięli m.in. Witold Waszczykowski, poseł i były minister spraw zagranicznych, Ray Wojcik, szef warszawskiego biura Center for European Policy Analysis i były attache wojskowy w Warszawie czy generał broni (w stanie spoczynku) dr Andrzej Fałkowski, były przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli. Po zakończeniu konferencji jej uczestnicy będą chcieli wydać publikacje zbiorowe w językach polskim i angielskim, tam zaprezentowane zostaną wszystkie stanowiska. Organizatorami wydarzenia są przedstawiciele Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim. Szczegółowy plan wystąpień dostępny jest na stronie internetowej piotrkowskiej Filii UJK

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

3


Advertisement
Advertisement

Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

CoolMen ~CoolMen (Gość)23.05.2019 17:08

Po co Rosji napadać na Polskę? Czy ktoś może odpowiedzieć.

32


eps ~eps (Gość)24.05.2019 17:32

I co na to wszystko Pan San Escobar ?

20


gość ~gość (Gość)24.05.2019 16:44

Tuzy polskiej nauki. Jestem pod wrażeniem, że chcieli im się przyjechać do naszego miasteczka. Brawo!

00


gość ~gość (Gość)24.05.2019 10:04

Wszyscy kaplani glosuja na Wiosne

10


sprzedawca butów ~sprzedawca butów (Gość)23.05.2019 23:32

Tak, tak, dzień bez straszenia Rosją, to dzień stracony. W końcu wystarczy spojrzeć na mapę z zaznaczonymi bazami amerykańskimi i od razu widać w jak agresywny sposób Rosja się przy nich ulokowała. A jak jest dzień wolny od straszenia Rosją, to straszą Koreą Północną, Iranem, albo dzikim Asadem, co bombarduje w swoim kraju szkoły i gazuje chlorem bezbronne dzieci. Na szczęście dzielny Kapitan Ameryka nas przed wszystkim uchroni, nawet przed nami samymi. A Putin jest zły, bo wybiera Amerykanom prezydenta, hel rozpyla i lata po Londynie trując ludzi nowiczokiem. No i jeszcze napadł na Syrię, Libię, Irak i Afganistan. I jeszcze policzył do nieskończoności szybciej niż Chuck Norris i notorycznie straszy w sennych koszmarach samego Freda Krugera... A każdy, kto pochlebnie wyrazi się o złym Putinie, jest od razu podejrzany o wszystko co najgorsze.
Gimbazie i prykom z amnezją należy chyba przypomnieć, że w czasach uważanych za słusznie minione, wojska rosyjskie (a właściwie radzieckie) stacjonowały w Polsce. Ale kiedy PRL zamienił się w RP, a ZSRR przekształcił w WNP, to Rosja została poproszona o zabranie z Polski swoich wojaków. No więc zabrali wszystkie swoje zabawki i wszystkich swoich ludzi i grzecznie z Polski wyjechali. Było to za prezydentury tego mędrca co przez płot skakał i miał szczęście w grach liczbowych. Pytanie do tych straszących Rosją: dlaczego Rosja mając tutaj swoją armię (z bronią jądrową!) nie przejęła Polski siłą? Nie byliśmy wtedy w NATO przecież... No, dlaczego?! Może jednak wcale nie mają zakusów na przejęcie naszego kraju? Rosja nie ma w stosunku do nas roszczeń terytorialnych, za to mają je Niemcy i Ukraina, którym wchodzimy w zadek bez wazeliny. Co na to rusofoby? Za to zakusy na nasze dobra ma państwo położone w Palestynie i różne organizacje z filii tegoż państwa położonej między Kanadą i Meksykiem. Ale nas straszy się Rosją i Putinem...
Dlaczego wojska rosyjskie na naszym terytorium każą nam postrzegać jako okupacyjne, a amerykańskie jako coś dobrego i pożądanego? Obce wojska to wciąż OBCE wojska, i obecność ich w kraju wskazuje na PODLEGŁOŚĆ wobec innego państwa.
Dlaczego niby korzystniej jest nam sprowadzać amerykański gaz statkami, niż pobierać rurą z Rosji?
Dlaczego przepłacamy za amerykański przestarzały sprzęt wojskowy, zamiast opracowywać własny, albo kupić nowocześniejszy z Rosji, czy Chin?
Czy to Rosja narzuca nam, czym mamy oświetlać nasze mieszkania i jakich termometrów wolno nam używać?
Czy to Rosja narzuca nam limity produkcyjne? Czy to Rosja zniszczyła polskie cukrownie?
Czy to Rosja narzuciła nam religię globalnego ocieplenia? Czy to Rosja każe nam płacić haracz za użytkowanie własnych bogactw naturalnych, czyniąc nasz przemysł niekonkurencyjnym?
Czy to Putin wydzwania do naszego preżydenta i dyktuje nam treść ustaw, jakie mamy uchwalić?
Czy to Putin zwołuje w Polsce międzynarodowe konferencje podżegające do wojny na innym kontynencie?
A może to Putin chce nas "sprawiedliwie obdzielić" tymi rzeszami lekarzy i inżynierów co rzekomo uciekli przed wojną w pośpiechu zabierając jedynie smartfona i markowe ciuchy?
Na czym właściwie polega to zagrożenie ze strony Rosji, oświeci mnie ktoś? I czy przed Putinem można się ukryć na San Escobar, czy i tam nas znajdzie?!

60


gość ~gość (Gość)23.05.2019 20:12

Kampania wyborcza

40


jabol ~jabol (Gość)23.05.2019 15:35

Widzę paru "wypełniaczy", którzy chyba na siłę zostali wciągnięci na członków uczestniczących...

40


gość ~gość (Gość)23.05.2019 14:39

Dla mnie najwieksza zarazom jako patryjoty jest Kaczynski i jego organizacj ktora opiera sie na terroze i komunizmie

64


zosia ~zosia (Gość)23.05.2019 14:10

potrzebne to jak zającowi dzwonek

70


gość ~gość (Gość)23.05.2019 13:45

Największym zagrożenie dla Polski jest unia Europejska

53


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat