Advertisement
artykuł sponsorowany

Niewidzialne choroby, cisi zabójcy - jak bardzo są groźne ?

Czwartek, 13 października 2022
Chociaż nie ma jednej definicji medycznej tego, czym jest niewidzialna choroba, są to zazwyczaj przewlekłe schorzenia z wyniszczającymi objawami bólu i zmęczenia, których nie można łatwo rozpoznać patrząc na kogoś.
Niewidzialne choroby, cisi zabójcy - jak bardzo są groźne ?

 Przykładami niewidocznych chorób są: myalgiczne zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego (znane jako zespół przewlekłego zmęczenia), toczeń, fibromialgia i choroba Leśniowskiego-Crohna. Wiele chorób autoimmunologicznych zalicza się do chorób niewidzialnych, a niektóre z nich są nadal bardzo niezrozumiałe i często błędnie diagnozowane.

Choroby te mogą utrudniać człowiekowi prowadzenie pełnego i produktywnego życia. Przewlekły ból jest powszechnie kojarzony z niewidzialnymi chorobami, podobnie jak trwałe zmęczenie. Wielu pacjentów z niewidzialnymi chorobami wygląda zewnętrznie na zdrowych, przez co muszą zmagać się z przyjaciółmi, członkami rodziny, a nawet lekarzami, którzy kwestionują ich prawdziwą chorobę.

 

Diagnoza

 

Jeżeli cierpisz na niewidzialną chorobę, prawdopodobnie wiesz aż za dobrze, jak trudne może być uzyskanie diagnozy. Wielu z tych chorób nie da się zdiagnozować za pomocą zwykłego badania krwi, a postawienie diagnozy często wymaga procesu eliminacji i zgłoszenia objawów przez pacjenta. Na przykład fibromialgię diagnozuje się prawie wyłącznie na podstawie wyjaśnień pacjenta dotyczących objawów, z którymi się zmaga. Warto odwiedzić jedzmy-zdrowo.pl gdzie znajdziesz więcej informacji.

Niestety, zbyt wielu pacjentów z niewidzialnymi chorobami przekonało się, że znalezienie przyczyny u lekarza może być jak szukanie igły w stogu siana. Jest to jeden z powodów, dla których średni okres diagnozowania fibromialgii, od momentu, kiedy pacjent po raz pierwszy zgłasza się do lekarza z objawami do momentu otrzymania oficjalnej diagnozy, wynosi 6,5 roku.

 

Rodzaje niewidzialnych chorób

 

Ponieważ nie ma jednej przyjętej definicji medycznej niewidzialnej choroby, istnieje długa lista stanów, które można zaliczyć do tej kategorii. Jeśli masz dolegliwości, które przeszkadzają ci w codziennym życiu, ale inni komentowali, że "nie wyglądasz na chorego" w przeszłości, prawdopodobnie masz ukrytą chorobę. Niektóre powszechnie rozpoznawane niewidzialne choroby to m.in: reumatoidalne zapalenie stawów, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgia,cukrzyca, celiakia, toczeń, zespół Sjogrena, migreny, choroba Leśniowskiego-Crohna, depresja.

Niewidoczna choroba może wpływać na zdolność osoby do prowadzenia życia w taki sposób, w jaki by to robiła. Nawet w dni, które nie są naznaczone bólem i chronicznym zmęczeniem, ludzie z niewidzialnymi chorobami często mają ograniczone rezerwy i muszą być bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji, na co przeznaczyć swoją energię.

 

Znajdź wsparcie

 

Świadomość istnienia niewidzialnej choroby rośnie z każdym dniem, nie tylko w środowiskach medycznych, ale w całym społeczeństwie. Istnieją internetowe grupy wsparcia i społeczności na Facebooku, które pomogą ci przetrwać nawet najgorsze dni z twoją niewidzialną chorobą.


Zainteresował temat?

2

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat