Advertisement

Książka na weekend – opowieść o bokserze z Auschwitz

ePiotrkow Sobota, 18 września 202115232
W tym tygodniu proponujemy dwie książki, których tematyka wiąże się z czasem II wojny światowej i z życiem w obozach. Opowieść o bokserze z Auschwitz doczekała się także ekranizacji, którą można będzie obejrzeć w kinach. Do tego zestawu dokładamy jeszcze jedną propozycję – thriller psychologiczny z zaskakującym zakończeniem.
fot. K. Żołądek fot. K. Żołądek

Pierwszą propozycją, jaką chcemy wam polecić, jest powieść „Sieroty wojny”, której autorem jest David Laws. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Filia w przekładzie Kingi Markiewicz. Na kartach książki przeniesiemy się na przemysłowe obszary Monachium, gdzie grupa dwudziestu siedmiu głodnych i przerażonych dzieci ukrywa się przed Gestapo. Rodzice dzieci zostali wysłani do obozów koncentracyjnych. Dwójka z dzieci trafia pod dach nauczycielki Claudii Kellner. Mamy też wątek komandosa Petera Chesnama, szpiega pracującego dla Brytyjczyków. Podczas misji trafia na miejsce, w którym ukrywa się grupka dzieci. Czy przerwie misję, by je uratować?

 

fot. K. Żołądek

 

To powieść oparta na faktach, a przypadnie do gustu fanom takich historii, jak choćby „Tatuażysta z Auschwitz” czy też serii obozowych powieści Seweryny Szmaglewskiej. Książkę znajdziecie już w księgarniach.

O tej książce można też posłuchać:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Druga nasza propozycja to książka o mistrzu wszech wag w Auschwitz, zatytułowana „Mistrz. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski”, którego rękopisy i opowieści z obozu zebrała jego córka Eleonora Szafran. Całość ukazała się nakładem wydawnictwa Ringier Axel Springer. Na ekrany kin wchodzi właśnie ekranizacja tej historii w reżyserii Macieja Barczewskiego.

 

Książka „Mistrz” przywraca pamięć o legendarnym polskim bokserze. Postaci wyjątkowej, bo przed nim nikt tego nie zrobił. Żaden z więźniów obozu w Auschwitz nie walczył z silniejszymi, dobrze odżywionymi obozowymi kapo. Jego zwycięskie walki były także pokazem niezłomności i nadziei dla tysięcy więźniów. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski był bokserem, trenerem i nauczycielem wychowania fizycznego. Przeżył pobyt w obozie. Zmarł w 1991 roku w Bielsku-Białej, gdzie mieszka jego córka Eleonora. Dzięki niej historię bohatera możecie znaleźć w księgarniach.

O książce mówiliśmy w jednej z audycji „Książka na weekend”:

 


 


fot. K. Żołądek

 


Trzecia propozycja to thriller psychologiczny „Perfekcyjne małżeństwo” Jenevy Rose, który w Polsce ukazał się nakładem wydawnictwa Filia w przekładzie Klaudii Wyrwińskiej. To historia o tym, że każdy ma swoje prawdy, a to, co widzi świat, to tylko historie. Na kartach książki poznamy Sarah Morgan – odnoszącą sukcesy wpływową prawniczkę. Jest główną wspólniczką w firmie, a jej życie wygląda dokładnie tak, jak to sobie zaplanowała. Nie wie jednak, że jej mąż Adam w zacisznym domu nad jeziorem, otoczonym lasami, wdaje się w namiętny romans z Kelly Summers.

 


Pewnego ranka wszystko się zmienia. Kelly zostaje znaleziona martwa, a Sarah musi zająć się najtrudniejszą sprawą w swojej karierze. Musi bronić swojego męża, oskarżonego o zamordowanie kochanki. Czy uratuje mężczyznę, który zniszczył ich małżeństwo?

 


Życzymy udanej i miłej lektury. Tych intrygujących i wciągających książek możecie szukać w księgarniach.

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)18.09.2021 13:07

Niezły best seler

10


Boryss ~Boryss (Gość)18.09.2021 11:38

Czym się różni Auschwitz od pracy po 12h na trzy zmiany na magazynie?

20


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat