Advertisement
artykuł sponsorowany

Kolonoskopia Poznań

Poniedziałek, 07 listopada 2022
Kolonoskopia jest ważnym profilaktycznym badaniem. Przeprowadzanie go zalecane jest przy podejrzeniu raka jelita grubego lub występowaniu niepokojących objawów.
Kolonoskopia Poznań

 

Kolonoskopia, a gastroskopia

Kolonoskopia oraz gastroskopia to badania przewodu pokarmowego. Odnoszą się do jednego układu, jednak skupiają swoją uwagę na jego różnych częściach.

Gastroskopia Poznań polega na wprowadzeniu do układu pokarmowego rurki endoskopu. Aparat na końcu wyposażony w światło może przedstawić obraz przełyku, żołądka oraz dwunastnicy.

Endoskop przystosowany jest również do pobierania w trakcie próbek do badania histopatologicznego, a nawet wykonywania niewielkich zabiegów. Badania endoskopowe przewodu pokarmowego pozwalają na wykrycie choroby w jej wczesnej fazie.

Kolonoskopia to badanie jelita grubego. 

Badanie pozwala na ocenę błony śluzowej, sprawdzenie ewentualnych zmian oraz, podobnie jak w przypadku gastroskopii, pobranie potrzebnych próbek. W razie potrzeby lekarz przeprowadzi pobranie wycinków pod dalszą diagnostykę.

Profilaktyka jest bardzo ważna, dzięki systematycznym badaniom oraz wczesnemu wykryciu problemu możemy się ustrzec przed ciężkimi dolegliwościami jakim jest np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a nawet zmiany nowotworowe. 

Przeciwnik raka jelita grubego

Kolonoskopia Poznań jest niezwykle ważna w szybkim rozpoznawaniu oraz reagowaniu w przypadku zmian nowotworowych.

Mimo, że statystyki pokazują bardzo duży procent zagrożenia nowotworem jelita grubego u osób starszych to duża część społeczeństwa polskiego nigdy nie miała wykonanej kolonoskopii.

Badanie kolonoskopowe nie należy do najprzyjemniejszych, ale może zostać przeprowadzone na znieczuleniu ogólnym. Mimo nastawienia do niego jest to stosunkowe bezpieczne badanie.

Podczas badania lekarz ma wgląd na stan ścianki jelita i w razie potrzeby może od razu usunąć polipy, które mają zadatki na przekształcenie się w komórki rakowe. Szybka reakcja nie pozwoli na rozwinięcie się nowotworu ani rozsianie po organizmie. 

Przygotowanie do badania

Żeby badanie zostało właściwe przeprowadzone konieczne jest zastosowanie się do wytycznych lekarza. Może on zalecić odstawienie np. części z przyjmowanych leków.

Najważniejszą zasadą jest lekkostrawna dieta. Układ pokarmowy musi by odciążony od zalegających w nim resztek. Wraz ze zbliżaniem się terminu badania należy wykluczać kolejne ciężkie składniki naszego pokarmu.

Na dobę przed kolonoskopia powinno przyjmować się jedynie płynne pokarmy, a na sam koniec zażyć środki przeczyszczające. 

Jeżeli mimo tego masz wątpliwości odnośnie tego jak powinna wyglądać Twoja dieta, przed kolonoskopią poproś o poradę swojego lekarza. 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat