Advertisement

Kolejna jednostka z powiatu z nowym samochodem strażackim

Region Wtorek, 07 listopada 202320
Do jednostki OSP w Przygłowie trafił fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo – gaśniczy, który z wielką ekscytacją powitali strażacy, członkowie Młodzieżowej i Dziecięcej Drużyny Pożarniczej, przedstawiciele lokalnych władz oraz okoliczni mieszkańcy.

Ładuję galerię...

Ochotnicza Straż Pożarna w Przygłowie pozyskała samochód marki Renault D16. Nowy pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 3000 l oraz sprzęt techniczny służący głównie do usuwania skutków wypadków, wichur i miejscowych zagrożeń. Niewątpliwie nowoczesny samochód przyda się druhom z OSP Przygłów, który należy do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, w związku z czym strażacy ochotnicy z tej jednostki są częściej dysponowani do akcji ratowniczych niż inne Ochotnicze Straże Pożarne.

 

Jak podkreślają strażacy z OSP Przygłów, nowy pojazd posiada szereg innowacji oraz ergonomiczny rozkład sprzętu, który w znacznym stopniu pozwoli na szybsze oraz bardziej bezpieczne podejmowanie akcji ratowniczo – gaśniczych. Samochód został doposażony w dodatkowe oklejenie, oświetlenie, sygnał pneumatyczny, co pozwoli być bardziej widocznym i słyszalnym tej jednostce szczególnie na mocno obciążonej drodze krajowej nr 12.

 

Nowy pojazd ratowniczo - gaśniczy kosztował nieco ponad milion złotych. Zakup sprzętu możliwy był dzięki dofinansowaniom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Łodzi, dotacji budżetowej z Krajowego Systemu ratowniczo – Gaśniczego, z budżetu gminy Sulejów oraz środków własnych jednostki.

Cała droga od zamierzenia do realizacji była bardzo długa. Kiedy to w styczniu tego roku wspólnie z kolegami z OSP Uszczyn omawialiśmy pomysł zakupu nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla naszej jednostki i przekazania im tego użytkowanego przez nas do tej pory, były to nieśmiałe zamierzenia. Na szczęście pomoc w realizację zakupu zadeklarowali Pan Grzegorz Lorek – poseł ziemi piotrkowskiej oraz Pani Dorota Jankowska – radna powiatu piotrkowskiego. W marcu otrzymaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na kwotę 475 tys. zł oraz zapewnienie z budżetu gminy Sulejów na kwotę 100 tys. jednak była to tzw. kropla w morzu - mówi Bartłomiej Kolasiński, naczelnik OSP Przygłów.

Dotychczas zebrane pieniądze jednak nie pozwalały na zakup takiego sprzętu, o jakim marzyli w Przygłowie.

Dodatkowe środki otrzymaliśmy z dotacji budżetowej Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego na kwotę 375 tys. zł. Niestety po rozeznaniu finansowym oraz przeprowadzonym przetargu okazało się, że minimalna kwota na realizację tego celu to 1 100 850 zł. Brakowało nam ponad 150 tys. Jednak nie poddaliśmy się. Wspólnie z dh. Michałem Rytychem przekonywaliśmy Pana burmistrza Sulejowa i radnych o konieczności zwiększenia finansowania na ten cel przy tak ogromnej uzyskanej dotacji. Udało nam się zwiększyć finansowanie z budżetu gminy do 150 tys. zł i nadal brakowało ponad 100 tys. zł. Po raz kolejny nie poddaliśmy się i finalnie zebraliśmy te brakujące środki. Choć nie było łatwo, to na pewno było warto. Dla Przygłowa, Uszczyna, całej gminy Sulejów i powiatu piotrkowskiego – dodaje Bartłomiej Kolasiński.

Użytkowany do tej pory pojazd marki MAN przez OSP w Przygłowie został oficjalnie przekazany jednostce z Uszczyna.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

his. ~his. (Gość)08.11.2023 06:52

Kwestia pozyskiwania środków na zakup sprzętu....nadaje się na scenariusz filmu. No i są i bohaterowie poseł ,burmistrz ,radna ,strażacy ochotnicy. Scenariusz ,scenariuszem ,ale potrzeba by jeszcze co najmniej kilka ,kilkanaście milionów złotych na realizację. No chyba ,że dokument to pewnie mniej. Obecnie zaś pozyskanie środków będzie /z tą obsadą/ pewnie...utrudnione.

60


Lord ~Lord (Gość)07.11.2023 19:09

Nic nie zamierzam się dokładać do tego wozu. Mój dom jest nowoczesnym budynkiem z wszelkiego rodzaju zabezpieczeniami przeciwpożarowymi i nie tylko, ogólne jest to Smart dom inteligentny. Gasić to sobie możecie stare halupy i baraki. Samo ogrodzenie domu mam droższe niż ten wasz wóz strażacki.

08


florian ~florian (Gość)07.11.2023 20:41

Zabawki za miliony... Gdzie tu racjonalna gospodarka?

24


Paparaci ~Paparaci (Gość)07.11.2023 21:05

Bez zdjęć by się nie liczyło, trzeba się lansować

21


fakir ~fakir (Gość)08.11.2023 09:54

Czy za pozytywną decyzję o przydziale auta trzeba komuś "podziękować"? A ile? Dziękować trzeba "przed" czy "po". Pytam, bo nie chciałbym wyjść na Janusza.

20


O szit ~O szit (Gość)08.11.2023 03:06

Wszystko wszystkim ale Renault?!

30


go?ć_antek ~go?ć_antek (Gość)07.11.2023 14:50

Ekstra gratulacje, wcześniej w poście z Woli Krzysztoprskiej same negatywy, mam nadzieje że tu pozytywne komentarze będą brawo druhowie.

33


Taki Michał ~Taki Michał (Gość)07.11.2023 20:11

Gratulacje

51


gian ~gian (Gość)07.11.2023 18:52

OSP wspierane przez rząd, ciekawe jak będzie teraz. Bezpieczeństwo najważniejsze!

52


:( ~:( (Gość)07.11.2023 17:13

Bogaty kraj. Kupować, kupować jak najwięcej wozów strażackich!!! Dla dzieci może zabraknąć pieniędzy - po co leczyć chorych. Więcej nowych, drogich wozów strażackich.

51


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat