KPRM: ok. 5,5 tys. kierowców straciło prawo jazdy przez punkty karne

PAP Piątek, 12 marca 202110816
Około 5,5 tys. kierowców straciło w ubiegłym roku prawo jazdy z powodu przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej liczby punktów karnych - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przypominano, że stan konta kierowcy mogą sprawdzić przez internet.
fot. PAP

"Tylko w styczniu i lutym tego roku polscy kierowcy sprawdzili przez internet liczbę swoich punktów karnych niemal 1,5 miliona razy. To prawie 12 razy więcej niż rok temu w tym samym czasie" – wskazał cytowany w czwartkowym komunikacie minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Zgodnie z informacjami z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) w 2020 r. 5471 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za punkty karne. Przypomniano, że 24 to maksymalna liczba punktów karnych, którą może zgromadzić kierowca posiadający prawo jazdy dłużej niż rok. Prowadzący z krótszym stażem mogą mieć 20 punktów karnych. "Po przekroczeniu tej liczby ich prawo jazdy jest zatrzymywane" - zaznaczono.

 

Zwrócono uwagę, że stan konta kierowca może sprawdzić na GOV.pl i w aplikacji mObywatel. W obu przypadkach potrzebny jest profil zaufany. "Jest potrzebny do zalogowania się do e-usługi i do uruchomienia aplikacji mObywatel"- wyjaśniono.

 

Chcąc skorzystać z licznika punktów karnych – należy najpierw aktywować mTożsamość i mPrawo Jazdy. "Informacje o punktach karnych pobierane są raz na dobę - aktualizacja odbywa się codziennie około godziny 6.00" - wyjaśniono. Dodano, że wraz z liczbą punktów karnych wyświetli się informacja, ile dni pozostało do ich wygaśnięcia.

 

Zaznaczono, że punkty karne wygasają, gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia. Ale też, "gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś/miałaś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to Twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok)".

 

"Możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów" - przypomniano. (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Diruru ~Diruru (Gość)12.03.2021 09:32

Gdyby to jeszcze było skuteczne to byłoby super. Ludzie jeżdżą z 5x zakazami prowadzenia pojazdów aż stanie się tragedia

43


Kazik ~Kazik (Gość)12.03.2021 08:04

Na zdjęciu policjant już popełnia przestępstwo mając radar w ręce a auta nie widać czyli mierzy prędkość z dużej odległości co jest niedozwolone. Ręczny pomiar może być robiony z odległości do 70 metrów a na statywie do 90 metrów o czym większość kierowców nie wie o tym . Jeśli odległość pomiaru sprawdzona na radarze jest większa nie ma podstaw do przyjęcia mandatu

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat