ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaki wybrać tablet? – czyli na co zwrócić uwagę, by służył nam jak najlepiej

Poniedziałek, 26 października 2020
Jaki wybrać tablet, to kwestia, która wymaga przyjrzenia się paru kluczowym parametrom tego urządzenia. W ten sposób zawęzimy pole naszych poszukiwań, a wybrane urządzenie będzie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Takie działanie pozwoli wybrać je spośród naprawdę szerokiej oferty wielu producentów.

 

Tablety z racji tego, że są urządzeniami bardzo uniwersalnymi, mogą być wykorzystywane dość wszechstronnie. Tym bardziej, że ze względu na swoje rozmiary i czas wytrzymałości baterii (w droższych modelach nawet powyżej dziesięciu godzin), są bardzo wygodne w użyciu. Mogą być wykorzystywane zarówno do pracy, nauki (zwłaszcza teraz, gdy część szkół przeszła na nauczanie online i tego typu sprzęt jest dziecku potrzebny do uczestnictwa w zajęciach czy odrabiania zadań domowych), jak i do rozrywki (gier, oglądania filmów, korzystania z internetu i mediów społecznościowych). Producenci dbają o to, aby odpowiedź na pytanie: jaki tablet wybrać? była w miarę prosta i szybka. A to dlatego, że na rynku są dostępne tego typu urządzenia ściśle skonfigurowane pod danych odbiorców (dzieci, młodzież, seniorów czy osoby korzystające z tabletów w celach zawodowych – szczególny rodzaj tabletów to tablety biznesowe czy też tablety graficzne). Co więc należy wziąć pod uwagę, rozważając zakup tabletu? Poniżej kilka kluczowych kwestii.

 

Tablety – systemy operacyjne

 

Tablety, czyli (upraszczając nieco kwestię) urządzenia plasujące się między smartfonami a laptopami, pracują na trzech systemach operacyjnych. A należą do nich:

  • Android – charakteryzuje się dużą liczbą aplikacji oraz szerokimi możliwościami spersonalizowania tabletu (wygląd i funkcje urządzenia). Tablety z tym systemem występują w szerokim przedziale cenowym, dzięki czemu istnieje możliwość sprecyzowanego wyboru.
  • iOS (iPady) – szeroki wybór gier i aplikacji w sklepie AppStore, ale niestety także i wysoka cena. Za nią jednak otrzymujemy perfekcyjnie płynne działanie urządzenia.
  • Windows – obecnie jest to system wykorzystywany w specjalistycznych tabletach do pracy na aplikacjach biurowych – dlatego tablety z tym systemem najlepiej sprawdzają się w pracy mobilnej.

Wielkość ekranu – tablety do nauki, tablety do pracy

 

Wielkość ekranu i jego typ to kolejny parametr, który decyduje o tym, jaki wybrać tablet. W zależności od tego, czy tablet ma nam służyć do rozrywki, nauki, pracy czy dla najmłodszych, należy rozpatrzyć następujące wielkości wyświetlaczy. Dla dzieci i dla osób, którym zależy na wygodzie podczas przemieszczania się, najlepszym rozwiązaniem będą tablety o przekątnej 7–8 cali. Trochę większe są ekrany o przekątnej 9–10 cali, one z kolei znakomicie się sprawdzą w tabletach używanych do gier czy oglądania filmów. Przekątna 10 cali i więcej charakteryzuje tablety przeznaczone do pracy i wykorzystywane jako przenośne komputery.

Drugim parametrem dotyczącym wyświetlacza jest rozdzielczość – im jest ona wyższa, tym wyraźniejszy obraz (o dobrej rozdzielczości powinni pomyśleć na przykład seniorzy). Poza tym na ekranach o większej rozdzielczości bardziej komfortowo na przykład ogląda się filmy.

 

Wydajność procesora i pamięć operacyjna tabletu

 

Tytułowe parametry także mają wpływ na wydajność naszego urządzenia. Od procesora zależy między innymi szybkość i płynność działania urządzenia. Obecnie optymalnie jest się zdecydować na urządzenie z co najmniej czterordzeniowym procesorem (jeśli chodzi o tablet do prostych zadań). Jeśli tablet ma nam służyć do nieskomplikowanych czynności, warto zaopatrzyć się w taki o pamięci 2GB (to pamięć minimalna). Jeśli zaś chodzi o tablety do pracy i rozrywki, to poleca się urządzenia z procesorami sześcio- i ośmiordzeniowymi. Do bardziej zaawansowanych zadań przyda się pamięć RAM co najmniej 3 GB – pamięć 4 GB umożliwia sprawne i płynne obsługiwanie wielu biznesowych aplikacji.

 

Dodatkowe wyposażenie tabletów

 

Dodatkowe wyposażenie tabletów pozwoli na jeszcze pełniejsze korzystanie z możliwości tych urządzeń. Do tych standardowych należą już karta bezprzewodowa Wi-Fi – umożliwia ona (jak sama nazwa wskazuje) bezprzewodowe połączenie się z internetem. Standardem jest też Bluetooth – urządzenie do przesyłania danych między innymi urządzeniami (laptopami, smartfonami etc.), dzięki urządzeniu Bluetooth możliwe jest też korzystanie z bezprzewodowej myszy czy słuchawek. Tablety są też wyposażone w aparaty i kamery, dzięki czemu (szczególnie laptopy o mniejszych rozmiarach) wykorzystuje się je do robienia zdjęć podobnie jak smartfony. Głośniki i czytniki kart pamięci to także wyposażenie obecne w tabletach z różnych półek cenowych. Bardzo częstym rozwiązaniem jest też możliwość zainstalowania do tabletu dodatkowej klawiatury (wtedy tablet przypomina laptop) – to rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza gdy korzystamy z tabletu w domu.

 

Cena tabletu

 

Rozpiętość cen tabletów jest bardzo duża. Najtańsze modele można już kupić od 200 zł. Wybór urządzenia odpowiedniego dla nas (pod względem cenowym jak i parametrów) powinien ułatwić też przegląd i ranking tabletów https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-tabletow.bhtml.

Tablet to urządzenie, które nie tylko ułatwi pracę czy naukę zdalną, ale także umili czas w jesienne i zimowe wieczory.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat