Advertisement
artykuł sponsorowany

Jak wybrać telewizor do salonu?

Środa, 08 czerwca 2022
W drugiej połowie XX i na początku XXI wieku król domowej rozrywki był tylko jeden — telewizor. Teraz, za sprawą popularności serwisów streamingowych te urządzenia wracają do łask, choć służą już do czegoś trochę innego. Jak wybrać telewizor do salonu? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas kupna? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
Jak wybrać telewizor do salonu?

 

Telewizory LCD

 

Ekran telewizora to najważniejszy jego element dla każdego użytkownika. Bardzo często przyszli widzowie wybierają swoje urządzenie, patrząc na jego przekątną, rozdzielczość (full HD a może 4K Ultra HD) i rodzaj matrycy, nie przykładając większej uwagi do pozostałych podzespołów. Poniżej zajmiemy się telewizorami LCD.

LCD, inaczej zwane telewizorami ciekłokrystalicznymi, są zbudowane wielowarstwowo. Kluczowa w urządzeniach służących do oglądania telewizji jest kwestia podświetlenia. W telewizorach LCD jest ono zapewniane przez LEDy, świecące nieustannie podczas ich pracy.

Jeśli zdecydujesz się na telewizor LCD, możesz wybierać z bardzo bogatej oferty. Potrzebujesz czegoś mniejszego? Nie ma problemu, 32-calowe urządzenia dostaniesz od ręki. A może marzy Ci się namiastka kina we własnym salonie? Na rynku oprócz najpopularniejszych przekątnych ekranu, znajdziesz telewizory o przekątnej 75, 85, a nawet 110 cali. Dodatkowo znajdziesz je bez większego trudu w naprawdę korzystnych cenach. Oprócz tego nawet w przypadku awarii przywrócenie ich do pierwotnego stanu nie jest szczególnie trudne, a co za tym idzie, najczęściej bardziej opłaca się naprawić zepsute urządzenie, niż kupować nowe, co ma niebagatelny wpływ nie tylko na stan naszego portfela, ale także środowiska.

Sama technologia ma kilka zalet, które sprawiają, że nadal telewizory tego typu są wybierane chętniej niż telewizory LED. Przede wszystkim są dużo bardziej odporne na wypalanie. Na rynku znaleźć można oferty, w których producent zapewnia nawet 10-letni okres gwarancji na tego typu uszkodzenia, co jest czasem zupełnie nieosiągalnym dla ich bezpośrednich technologicznych konkurentów. Jeżeli chcemy oglądać treści w trybie High Dynamic Range (HDR) powinniśmy postawić na jak największą jasność, którą najczęściej można znaleźć m.in. w telewizorach Samsunga wyłącznie bazujących na technologii LCD.

 

Telewizory OLED

 

Wiemy już, co musi posiadać dobry telewizor LCD i jakie są jego główne zalety, a co z nowocześniejszą technologią, z jaką stykamy się w przypadku telewizora OLED?

Często mówi się, że telewizory tego typu są przeznaczone dla osób, którym zależy na jakości obrazu. Co jednak należy przez to rozumieć? Przede wszystkim odwzorowanie kolorów na tego typu panelu jest nieporównywalnie bardziej intensywne, niż na LCD. Największą różnicę widać przy barwie czarnej, która jest bardzo głęboka. Jaki telewizor kupić do oglądania filmów z całą rodziną? Telewizory typu OLED zapewniają świetne kąty widzenia, obraz praktycznie nie zniekształca się bez względu na to gdzie siedzimy podczas oglądania. Z tego też powodu rozwiązania tego typu świetnie nadają się dla graczy. Nie są to tanie telewizory, ich cena zwykle jest sporo wyższa niż w przypadku telewizorów LCD, jednak w określonych warunkach mogą spisywać się znacznie lepiej od ich ciekłokrystalicznych odpowiedników.

 

Jak wybrać telewizor do salonu?

 

Skupianie się na samym ekranie telewizora podczas wyboru urządzenia, które ma nam posłużyć przez kilka następnych lat nie wydaje się być dobrym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach, kiedy klasyczna telewizja stanowi margines tego, do czego służy nam centrum domowej rozrywki, bardzo ważne jest, żeby zwrócić uwagę na współpracę telewizora z najpopularniejszymi serwisami streamingowymi. Kupienie nowego telewizora nieposiadającego funkcji Smart TV jest już właściwie niemożliwe, warto jednak sprawdzić także, pod jakim systemem operacyjnym pracuje wybrany przez nas model. W tej chwili najpopularniejsze i polecane przez wielu użytkowników to Android TV, oraz samsungowy Smart Hub.

Jaki telewizor wybrać? Omówiliśmy już kwestię "telewizor a rodzaj wyświetlacza" a także największe zalety poszczególnych technologii. Teraz decyzja należy już do Ciebie. Jeśli ważniejszy jest dla Ciebie kontrast i dynamika, a także dysponujesz odpowiednim budżetem — postaw na OLED. Jeśli z kolei ważna jest dla Ciebie niezawodność, długowieczność oraz wyższa jasność, przekładająca się na lepsze wrażenia płynące z oglądania programów w trybie HDR, to LCD może się okazać czymś skrojonym pod Twoje potrzeby. Ważnym jest także, żeby odpowiednio dobrać przekątną ekranu do naszego pomieszczenia. Zasada dobierania telewizora mówi, że jeśli decydujemy się na model pracujący w technologii FullHD, na każdy cal urządzenia powinno przypadać 4,2 cm odległości punktu, w którym oglądamy treści, od telewizora. Jeśli zdecydujemy się na wybór modelu, który obsługuje 4K i w ten sposób będzie nadawana większość filmów, które będziemy oglądać, wystarczy 2,1 cm odległości na cal. Oznacza to tyle, że jeśli nasza kanapa stoi ok. 2,5 m od ściany, spokojnie możemy postawić na 55- a nawet 60-calowy telewizor.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat