Advertisement
artykuł sponsorowany

Jak wybrać i wyposażyć terraria dla pająków

Środa, 28 września 2022
Pająki są niewymagającymi zwierzętami domowymi. Wybór odpowiedniego rodzaju pająka jest bardzo ważny. Należy skupić się na znanych, spokojnych i mało trujących gatunkach. Pająkom należy zapewnić odpowiednie warunki bytowania, w zależności od tego, czy są to pająki naziemne, nadrzewne czy podziemne. Każdy z tych gatunków potrzebuje innej wielkości terrarium, innych dekoracji i podłoża.
Jak wybrać i wyposażyć terraria dla pająków

Jak wyposażyć terrarium


Niezależnie od gatunku pająka, który zdecydujesz się hodować, istnieje kilka zasad, które są wspólne dla wszystkich gatunków pająków.

  • Najważniejsza jest odpowiednia wentylacja terrarium dla pająka, którą zwykle zapewnia perforowana płyta aluminiowa umieszczona nad górną częścią terrarium. Odpowiednia wentylacja pomaga zapobiegać tworzeniu się pleśni, która mogłaby negatywnie wpłynąć na zdrowie pająka.
  • Ważne jest również zapewnić pająkom optymalną temperaturę od 22 do 28°C. Temperatury poniżej 20°C lub powyżej 30°C mogą być niebezpieczne dla pająków. Jeżeli terrarium jest umieszczone w pomieszczeniu o temperaturze poniżej 22°C, należy go ogrzewać za pomocą żarówki o pełnym spektrum, która jednocześnie ogrzewa i oświetla terrarium. Podczerwień jest szczególnie przydatna do tworzenia nocnych scenerii. Pająki prawie tego nie zauważają i nie przeszkadza im takie oświetlenie. Żeby ogrzać terrarium od spodu, zaleca się użycie kabla grzewczego lub podkładkę. Aby utrzymać optymalną temperaturę, warto zaopatrzyć się w automatyczny termostat.
  • W terrarium należy utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza, używając do tego celu ręcznego spryskiwacza lub automatycznego systemu zraszania.
  • W każdym terrarium należy umieścić miskę z wodą, która będzie służyć pająkom jako poidło.

 

Pająki ziemne


Pająki ziemne najlepiej czują się na twardym podłożu, choć mogą również się po nim wspinać lub zagrzebywać. Pająki te mają masywne ciało. Dlatego należy wybrać dla nich niższe terrarium o wysokości 20-25 cm. Upadek z większej wysokości może spowodować zranienie pająka.

Dopasuj dno akwarium do wielkości pająka. Dla mniejszych gatunków wystarczy terrarium z dnem o wymiarach 20x25 cm. Dla większych gatunków rozmiar powinien wynosić 30x40 cm.

Jako podłoże należy stosować korę lub w niektórych przypadkach piasek. Wysokość podłoża powinna wynosić od 4 do 6 cm.

Do terrarium należy włożyć dekoracje, które będą służyły pająkowi jako kryjówka. Dekoracje mogą być sztuczne lub wystarczy np. połówka kokosa. W zależności od upodobań, terrarium można udekorować korzeniami lub żywymi roślinami. W dobrze urządzonym terrarium pająk będzie się czuł jak w swoim naturalnym środowisku.

 

Pająki nadrzewne


Pająki nadrzewne są doskonałymi wspinaczami. Dlatego terrarium powinno mieć wysokość około 30-50 cm. Dno terrarium powinno być mniejsze, 20x30 cm. Aby terrarium było bezpieczne dla pająków, użyj silikonu akwarystycznego i wyłóż ściany terrarium korą lub kamykami.

Jako podłoże należy stosować korę lub w wyjątkowych przypadkach piasek. Podłoże powinno mieć wysokość około 4 cm. W terrarium powinna znajdować się miska z wodą do picia oraz korzeń, po którym pająk może się wspinać, żeby móc zrobić gniazdo. Wskazane jest również dodanie żywych roślin, aby pająk czuł się jak w swoim naturalnym środowisku.

 

Pająki podziemne


Pająki podziemne wymagają terrarium tak wysokiego jak pająki nadrzewne. To znaczy 30-50 cm, ponieważ dużą część jej wysokości zajmuje warstwa podłoża, która powinna wynosić 15-20 cm. Wymiary terrarium powinny wynosić od 25 do 30 x 30 x 30 do 50 cm.

W terrarium można stworzyć sztuczną sieć korytarzy dla pająka lub pozwolić mu tworzyć własne korytarze.

Poza miseczką na wodę w terrarium nie są potrzebne żadne dekoracje ani akcesoria, ponieważ pająk spędza większość czasu pod powierzchnią.

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat