Reklama
artykuł sponsorowany

Jak dostać się na detoks alkoholowy?

Poniedziałek, 17 stycznia 2022
Alkoholicy często z całych sił starają się ukryć fakt swojego uzależnienia, przez co niezwykle ciężko jest im pomóc a wszelkie próby przymuszenia do podjęcia walki nierzadko kończą się jeszcze głębszym uzależnieniem lub zerwaniem więzi.

Choroba alkoholowa jest jedną z najpowszechniejszych i najbardziej podstępnych chorób XXI wieku. Występuje w otoczeniu niemal każdego z nas a jej ofiarami padają kobiety jak i mężczyźni zarówno z wyższym wykształceniem i ugruntowanym statusem społecznym jak i osoby będące w słabej sytuacji materialnej, rodzinnej i społecznej. Dodatkowo alkohol jest w stanie skutecznie zniszczyć życie nie tylko osoby uzależnionej, ale i jej całej rodziny a nawet przyjaciół. Z uwagi na dosyć skomplikowane mechanizmy jest to również choroba, którą bardzo trudno jest leczyć. Alkoholicy często z całych sił starają się ukryć fakt swojego uzależnienia, przez co niezwykle ciężko jest im pomóc a wszelkie próby przymuszenia do podjęcia walki nierzadko kończą się jeszcze głębszym uzależnieniem lub zerwaniem więzi.

 

Na szczęście osoby, które zdecydują się podjąć walkę z tak trudnym przeciwnikiem, jakim jest alkoholizm mają do wyboru kilka ścieżek leczenia, wśród których najpopularniejszą jest psychoterapia grupowa lub indywidualna. Jednakże, żeby świadomie i w pełni podjąć się tego typu leczenia należy usunąć z organizmu resztki alkoholi, który krąży w naszym krwiobiegu trując nas i wywołując różne skutki uboczne, w tym te pogarszające nasze zachowanie. Rozwiązaniem tego problemu i niejako pierwszym krokiem na drodze ku trzeźwości jest właśnie detoks alkoholowy, czyli oczyszczenie ciała z toksyn. Jednak czy można go przeprowadzać w domu i jak dostać się na profesjonalny turnus detoksykacji?

 

Skierowanie na detoks alkoholowy

 

Detoks alkoholowy to proces skomplikowany i powiązany z wieloma, często nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Z tego powodu najczęściej jest on przeprowadzany w całodobowych ośrodkach specjalistycznych, w których osoba uzależniona przebywa do czasu ukończenia tzw. turnusu. Są to zarówno ośrodki prywatne, z których skorzystać może każda osoba będąca w stanie opłacić pobyt, jak i prowadzące terapię w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pobyt taki nie jest co prawda łatwy ale przy zaangażowaniu uzależnionego może przynieść wspaniałe rezultaty. Oczywiście niezwykle ważne są tutaj chęci pacjenta do walki z chorobą i silna wola, która pozwoli przezwyciężyć nałóg. Dostępne są również prywatne ośrodku leczenia uzależnień, np. https://dezyderata.com/.

 

Niestety, by dostać się na taki detoks bezpłatnie, w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie. Może być ono wystawione przez lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatrę. Ważne by na skierowaniu znalazły się informacje dotyczące rozpoznania jednostki chorobowej według klasyfikacji ICD10, czyli F11.2-F19.2, z wyłączeniem F17. Należy również zwrócić uwagę, że dokument taki ważny jest przez 14 dni od daty jego wystawienia

 

Domowy detoks alkoholowy: czy to działa?

 

Detoks alkoholowy to proces powiązany z wieloma skutkami ubocznymi, które dla większości uzależnionych są niezwykle trudne do przejścia i często powodują zwątpienie w sens terapii. Z tego powodu detoksykacja powinna odbywać się w specjalistycznych ośrodkach terapeutycznych świadczących fachowa pomoc, zarówno medyczną jak i psychologiczną. Niestety wiele osób zmagających się z choroba alkoholową w dalszym ciągu wstydzi się swojego uzależnienia i próbuje wydostać się z niego na własnych zasadach.

 

Sporo nieświadomych niebezpieczeństwa alkoholików próbuje dokonywać detoksów alkoholowych w warunkach domowych, co może być szalenie niebezpieczne dla ich zdrowia a nawet życia. Wszelkie kroplówki czy leki stosowane w warunkach domowych, bez kontroli wykwalifikowanego personelu mogą skończyć się tragicznie. Dzieje się tak szczególnie, gdy choroba alkoholowa ma już zaawansowany przebieg a organizm uzależnionego jest zatruty w tak dużym stopniu, że ciężko jest przewidzieć efekty odstawienia.

 

Wśród najbardziej niebezpiecznych efektów ubocznych samodzielnego odtruwania można wymienić zarówno aspekty psychiczne takie jak napady leku i agresji, depresja, urojenia czy omamy oraz aspekty somatyczne takie jak drżenie rąk, silne bóle głowy, skoki ciśnienia tętniczego, bóle serca a nawet drgawki, silne skurcze mięśni czy utraty przytomności. Z tego powodu osoba poddawana detoksowi powinna być pod stałym nadzorem lekarskim, który w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów może zapewnić fachowa a przede wszystkim trafna pomoc.

 

Choroba alkoholowa to niezwykle trudne schorzenie, którego nie warto się wstydzić. Najlepszym rozwiązaniem jakie możemy wybrać dla siebie i swoich bliskich to detoks alkoholowy prowadzony w profesjonalnym ośrodku terapeutycznym, gdzie otrzymamy niezbędna pomoc oraz wsparcie w walce z uzależnieniem a cały proces odtruwania przejdziemy w bezpieczny a przede wszystkim kontrolowany przez profesjonalistów sposób.


Zainteresował temat?

0

1


Reklama

r e k l a m a

Reklama
Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat