Advertisement
artykuł sponsorowany

Gatunki lilii, które warto posadzić w ogrodzie

Poniedziałek, 07 listopada 2022
Lilie ogrodowe to obok róż jedne z najpiękniejszych i najbardziej znanych kwiatów. Występują niemalże w każdym kolorze, dlatego świetnie sprawdzą się w ogrodach, niezależnie od tego, w jakim stylu zostały urządzone. Oto kilka gatunków, które cieszą się niesłabnącą popularnością.
Gatunki lilii, które warto posadzić w ogrodzie

Czym charakteryzują się lilie ogrodowe?

 

Lilie ogrodowe to rośliny pochodzące z Azji Zachodniej, m.in. Japonii i Chin. To właśnie stamtąd zostały sprowadzone do Europy, gdzie już wcześniej były ozdobą licznych ogrodów od ok. 4 tysięcy lat. 

 

Wraz z rosnącą popularnością tych kwiatów (także w Polsce), tworzy się jej nowe odmiany, co sprawia, że obecnie w sklepach można znaleźć cebulki, z których wyrośnie dowolny kolor kielicha. Sama nazwa "lilia ogrodowa" jest tylko potoczną terminologią, ponieważ występuje kilkadziesiąt gatunków tej rośliny mających swoje dwuczłonowe nazwy.

 

Lilie azjatyckie

 

Lilie azjatyckie to kwiaty, które mogą osiągać nawet do 150 cm wysokości, jednak w tym gatunku znajdą się także odmiany, które urosną zaledwie na 40 cm. Zalicza się je do niezwykle tolerancyjnych, jeśli chodzi o uprawę. Do prawidłowego wzrostu potrzebują jedynie słonecznego lub półcienistego stanowiska z przeciętną glebą próchniczą. 

 

W trakcie upałów wystarczy je podlewać od czasu do czasu — znacznie gorsze jest dla nich przelanie niż przesuszenie. Sadzi się je w kwietniu, drugiej połowie września i pierwszej października. Do najciekawszych odmian lilii azjatyckiej należą: Landini (czarno-fioletowa), Pink Pixie (żółto-różowa) i Forever Susan (fioletowo-pomarańczowa).

 

Lilie orientalne

 

Kolejnym gatunkiem są lilie orientalne, które powstały dzięki skrzyżowaniu najlepszych odmian roślin japońskich. Osiągają podobną wysokość do lilii azjatyckich, jednak są trochę bardziej wymagające. Najlepiej znaleźć dla nich słoneczne stanowisko, choć będą one tolerować także delikatny półcień. Poleca się je sadzić jesienią — od połowy września do połowy października. 

 

W wyjątkowych sytuacjach można także włożyć cebulkę do ziemi w drugiej połowie kwietnia. Rośliny nawozi się wiosną i sporadycznie podlewa. Do najciekawszych odmian lilii orientalnej należą: Arabian Red (biało-czerwona), Buckingham (żółto-biała) i Cassandra (zielono-biała).

 

Lilie drzewiaste

 

Lilie drzewiaste wyróżniają się długą łodygą, która może mierzyć nawet 250 cm, co jest dużym wyróżnikiem wśród tego typu roślin. Stąd też wzięła się ich nazwa. Charakteryzują się dużymi kwiatostanami (znajduje się w nich od 10 do nawet 50 kwiatów). 

 

Roślinę (podobnie jak wcześniej wymienione gatunki) sadzi się wczesną wiosną lub jesienią. Nie ma również dużych wymagań. Najlepiej rośnie na przepuszczalnej glebie. Rzadko pada ofiarą szkodników, jednak należy pamiętać, aby zasadzić ją na słonecznym stanowisku. Do najciekawszych odmian lilii drzewiastej należą: Anastasia (biało-różowa), Arabesque (czerwono-różowa) i Conca D'Or (żółto-biała).

 

Lilie trąbkowe

 

Lilie trąbkowe to gatunek, który świetnie nadaje się do sadzenia w dużych grupach. Jak sama nazwa wskazuje, ich kielich wygląda jak trąbka — mają lekko wywinięte płatki. Mogą osiągać nawet do 150 cm wysokości. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych gatunków są jednak nieco bardziej wymagające. Sadzi się je we wrześniu i październiku na stanowiskach znajdujących się w cieniu lub co najmniej półcieniu. 

 

W trakcie suszy wymagają obfitego podlewania co 7-10 dni, jednak należy uważać, ponieważ nie tolerują także zalewania. Do najciekawszych odmian lilii trąbkowej należą: Black Dragon (biało-różowa), Lilia królewska (biało różowa) i African Queen (pomarańczowo-różowa).

 

Lilie tygrysie

 

Lilie tygrysie są jednym z najbardziej wyróżniających się gatunków. Ich kwiatostany tworzy od 4 do 20 dużych kwiatów o średnicy ok. 10 cm, które posiadają płatki z licznymi cętkami. Mocno wyginają się one do tyłu, pokazując słupki. Pomimo niesamowitego wyglądu, lilie tygrysie nie pachną. Nie są jednak wymagające w uprawie, ponieważ rosną na kwaśnej glebie w słonecznym lub półcienistym miejscu i są odporne na suszę. Sadzi się je zazwyczaj jesienią, jednak można także wczesną wiosną. Do najciekawszych odmian lilii tygrysiej należą: Pink Tiger (różowa w czarne cętki), White Tiger (biała w brązowe cętki) i Red Tiger (czerwona w czarne cętki).

 

Powyższe gatunki lilii jako cebulki znaleźć można pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/lilia/. Sklep oferuje je w wielu odmianach kolorystycznych z gotowymi instrukcjami sadzenia i pielęgnacji.

 

Liczne gatunki i odmiany lilii ogrodowej sprawiają, że za jej pomocą można stworzyć pełną kolorów przydomową przestrzeń. Większość kwiatów jest niewymagających w uprawie i odpornych na niesprzyjającą pogodę oraz szkodniki. Zdecydowanie warto więc znaleźć dla nich miejsce w swoim ogrodzie.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat