Advertisement
artykuł sponsorowany

Frankowicze w coraz lepszej sytuacji. Już nie zwlekają z pozwaniem banku

Poniedziałek, 20 marca 2023
Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię dot. kredytów we frankach. Konkretnie chodziło o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, o co zaczęły pozywać frankowiczów banki. Prokonsumencka opinia rzecznika ośmiela wielu kredytobiorców do złożenia pozwu frankowego.
Frankowicze w coraz lepszej sytuacji. Już nie zwlekają z pozwaniem banku

 

Opinia Trybunału Sprawiedliwości 

 

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiedział się po stronie posiadaczy kredytów frankowych. Jego zdaniem banki nie mają żadnego prawa domagać się od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Co więcej uznał, że takie wynagrodzenie może się należeć frankowiczom. 

Generalnie rzecz ujmując, jeśli wyrok TSUE będzie zbieżny z opinią rzecznika, to kredytobiorcom otworzą się drzwi do darmowego kredytu. Oczywiście nic tu nie wydarzy się automatycznie i frankowicze muszą walczyć o swoje na drodze sądowej. 

 

Wybór kancelarii frankowej

 

Wielu frankowiczów zwlekało z decyzją o pozwaniu banku i czekało co w temacie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału powie TSUE. Póki co została wydana tylko opinia, ale jak pokazuje historia bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której wyrok Trybunału jest inny, niż opinia jego rzecznika. 

Dlatego też wcale nie dziwi sytuacja, w której frankowicze wręcz masowo poszukują kancelarii, która podejmie się prowadzenia sprawy przeciwko bankowi. Hitem ostatnio w sieci jest porównywarka kancelarii frankowych i kalkulator frankowicza Frankomat.com.pl. Aplikacja po wypełnieniu kilku danych wskazuje kancelarie, które mogą się podjąć prowadzenia danej sprawy. Wystarczy podać takie informacje jak: nazwa banku, kwota kredytu, ilość rat, czy data zawarcia umowy o kredyt. 

Wynagrodzenie kancelarii frankowej 

 

Osoby, które skorzystają z porównywarki kancelarii frankowych uzyskają również informacje, ile biorą kancelarie. Jeśli chodzi o kredyty frankowe wynagrodzenie kancelarii jest różne. Nie mniej jednak najczęściej można się spotkać z systemem wynagrodzenia zwanym success fee. Inaczej mówiąc, jest to rozliczenie w zależności od uzyskanego wyniku. Z góry ustalany jest procent od np. wygranej. 

[video]

Kancelarie frankowe niekiedy pobierają tzw. opłatę wstępną, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Choć i zdarzają się również takie kancelarie, które zdecydowały się nie pobierać w ogóle takiej opłaty. Sporo rzadziej kancelarie przewidują naliczenie innych, dodatkowych opłat. Co istotne, przed zawarciem umowy z kancelarią warto dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Szczególnie z tą częścią umowy, która dotyczy kwestii wynagrodzenia kancelarii. 

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat