Ładowarki teleskopowe – czym są i do czego służą?
Ładowarki teleskopowe to maszyny o szerokim zastosowaniu zarówno w budownictwie, jak również w rolnictwie, ogrodnictwie czy przemyśle – a więc tam, gdzie konieczne jest podnoszenie oraz przenoszenie ładunków i umieszczanie ich na konkretnej wysokości.
Przeznaczenie konkretnej ładowarki zależy także od posiadanego osprzętu (m.in. platformy roboczej, wideł, łyżek czy pługów) – może on znacząco rozszerzyć jej zastosowanie.
- chwytaki;
- pługi;
- łyżki;
- wciągarki;
- widły.
Ładowarki teleskopowe należą do urządzeń podnośnikowych i dzielą się na czołowe oraz obrotowe. To nie tylko wielofunkcyjne i uniwersalne, ale również bardzo wydajne maszyny – mają udźwig nawet do 20 ton. Głównym elementem tego rodzaju ładowarek jest teleskopowy wysięgnik, który może być wydłużany i skracany.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki teleskopowej?
Wybierając ładowarkę teleskopową, należy wziąć pod uwagę kilka szczególnych parametrów, aby jak najlepiej dopasować konkretny model do rodzaju wykonywanych prac.
Zwrotność
Duże znaczenie w przypadku ładowarki teleskopowej ma jej zwrotność – szczególnie jeśli ma być ona używana podczas prac budowlanych np. wewnątrz budynków. Maszyna o mniejszych rozmiarach dotrze do trudnodostępnych miejsc i wykona prace, których nie da się przeprowadzić za pomocą większych modeli ze względu na ograniczoną przestrzeń. Co więcej, niektóre modele posiadają dwie osie skrętne, które zwiększają możliwości manewrowania.
Udźwig
Ważnym parametrem w przypadku ładowarki teleskopowej jest również jej udźwig. Informuje on o tym, jak ciężki ładunek jest ona w stanie udźwignąć, a tym samym – czy nadaje się do wykonywania zaplanowanych prac. Udźwig ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie, gospodarstwie rolnym czy leśnictwie.
Wymiary
Oprócz udźwigu ładowarki teleskopowej istotne są również jej wymiary – maszyny te występują w różnych rozmiarach. Mowa zarówno o wymiarach zewnętrznych, jak również o minimalnym skręcie czy promieniu obrotu. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, jeżeli ładowarka ma być używana w przestrzeniach zamkniętych.
Rodzaj napędu
Jedną z podstawowych cech ładowarki, jakie warto brać pod uwagę podczas poszukiwań, jest też rodzaj napędu. W przypadku tych maszyn stosuje się napęd mechaniczny lub hydrostatyczny. Ładowarki wyposażone w pierwszy z nich umożliwiają m.in. przenoszenie większych obciążeń. Modele z napędem hydrostatycznym gwarantują z kolei płynną regulację prędkości i doskonale sprawdzają się przy pracach wymagających dużej dokładności.
Kabina
W przypadku ładowarki teleskopowej nie bez znaczenia jest również kabina. Jeśli priorytetem jest dobra widoczność i duża przestrzeń robocza, warto postawić na ładowarkę teleskopową obrotową. Różnica między nią a ładowarką czołową polega właśnie na możliwości obrotu kabiny wraz z ramieniem teleskopowym o 360 stopni. Dobrze również, jeżeli kabina może wychylać się w przód oraz w tył.
Tryb „kraba”
Wybierając ładowarkę teleskopową, warto zwrócić uwagę również na to, czy umożliwia ona korzystanie z tzw. trybu kraba (inaczej „psiego chodu”). Dzięki niemu maszyna może poruszać się na ukos, a to ułatwia dostosowanie się do różnych warunków terenowych.
Podpory
Ładowarki teleskopowe czołowe mogą być wyposażone w jedną parę podpór (przednich) bądź wcale ich nie posiadać – wówczas podnoszenie towaru odbywa się na kołach. To kolejna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego modelu. Podpory gwarantują maszynie stabilność, pozwalając na pracę ramieniem w dowolnej pozycji. W przypadku ładowarek obrotowych maszyny posiadają zarówno podpory przednie, jak i tylne. Teleskopowe ramię z ładunkiem nierównomiernie obciąża ładowarkę – mocne podpory mają więc duże znaczenie.
Obecność szybkozłącza
Dobrze, jeśli wybrana ładowarka teleskopowa posiada też tzw. szybkozłącze. Część ta umożliwia wygodną i szybką wymianę osprzętu roboczego maszyny bez konieczności opuszczania kabiny.
Jaką ładowarkę teleskopową kupić? Modele popularne na polskim i europejskim rynku
Poszukując ładowarki teleskopowej, która usprawni pracę i posłuży przez lata, warto zwrócić uwagę na ogłoszenia w internetowych serwisach, np. Mascus.pl. Oferty na portalu obejmują sprawdzone modele ładowarek w wersji używanej i w dużo niższych cenach: https://www.mascus.pl/budownictwo/teleskopowe-ladowarki-kolowe.
Wśród najpopularniejszych rozwiązań na polskim i europejskim rynku znalazły się ładowarki teleskopowe takich marek jak:
- Manitou – m.in. modele z serii Mt1840, Mt625 czy Mrt2150;
- JCB – m.in. modele z serii 535, 540 czy 531;
- Merlo – m.in. modele z serii P40, P38 czy Roto 40.
To, jaka ładowarka teleskopowa będzie najlepsza, zależy w dużej mierze od rodzaju i zakresu prac.