Bazylika Farna to bez wątpienia jedno z najważniejszych miejsc w Piotrkowie. Jego historia jest nierozerwalnie związana z okresem świetności miasta i całej Rzeczpospolitej. Warto sobie jednak uświadomić, że to miejsce było przez wieki także ważnym punktem na szlaku pielgrzymkowym. Stało się to, kiedy patronem tej świątyni został święty Jakub. Ze wzmianek w historycznych źródłach wynika bowiem, że wcześniej patronem tej świątyni miał być św. Stanisław, patron Polski.
Ten znak, który tutaj stoi, jest pomocą dla współczesnych pielgrzymów. To nie jest tak, że przez ten kościół kiedyś przechodziły pielgrzymki. Do dziś to bardzo mocno funkcjonuje. Mamy bardzo wiele osób z muszlami (znak pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela - red.), które przechodząc przez Piotrków, uczestniczą w szlaku św. Jakuba - wskazuje Błażej Cecota z Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie, dodając, że zmieniła się nieco forma tego pielgrzymowania. - Najczęściej uczestnicy nie przechodzą tego szlaku bezpośrednio do Hiszpanii. Musimy bowiem pamiętać, że cały szlak zaczyna się w Skandynawii. Pielgrzymi realizują go wówczas częściami. Są ludzie, którzy przychodzą do Piotrkowa np. z Litwy czy Łotwy. Przechodzą przez Polskę i gdzieś na południu kończą ten etap szlaku. Takie pielgrzymki szlakiem św. Jakuba funkcjonują do dziś - podkreśla Błażej Cecota.
O historii miasta oraz wielu innych ciekawostkach związanych z Piotrkowem usłyszycie w audycji "Cudze chwalicie, swego nie znacie", która od poniedziałku do piątku o godz. 15:15 emitowana jest na antenie radia Strefa FM. Audycje znajdziecie także w formie podcastów na stronie strefa.fm.