Największa masowa impreza mająca miejsce w Piotrkowie w czasach PRL-u. Dożynki odbyły się 09.09.1979 roku na specjalnie w tym celu rozbudowanym dzielnicowym stadionie zespołu GKS Piotrcovia. Na trybunie głównej z tej okazji zasiadło całe ówczesne biuro polityczne z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem i premierem Piotrem Jaroszyńskim na czele. Z okazji dożynek miasto zamieniło się w wielki plac budowy już w styczniu 1979 roku.
Przez dziewięć miesięcy przygotowań do Centralnego Święta Plonów powstawały osiedla mieszkaniowe- dzisiejsze osiedle Słowackiego, wówczas XXXV-lecia PRL oraz Łódzka-Wysoka, miejska ciepłownia przy ul. Orlej, przebudowano uliczne arterie, powstała obecna „dwupasmówka” Armii Krajowej i Łódzka, rozpoczęto realizację piotrkowskiego etapu tzw. węzła bełchatowskiego, wzniesiono śródmiejski amfiteatr, kładkę nad torami kolejowymi przy ul. Słowackiego, Wioskę Wikingów, odnowiono elewacje kilkuset domów- głównie w rejonie Starego Miasta, wyburzono kilkadziesiąt ruder- przy ul. Wojska Polskiego, Buczka i Słowackiego, uporządkowano tereny zielone.
W przygotowania do Dożynek zaangażowanych było kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta oraz dodatkowo ściągniętych na czas poprzedzający główne uroczystości junaków i uczestników OHP. Sama impreza bardzo mocno przyczyniła się do gospodarczego ożywienia miasta.