Polska, wstępując do Unii Europejskiej, zobowiązała się do wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych do 2015 roku. Oznacza to konieczność budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków i systemów kanalizacji tak, aby spełniały unijne standardy. Chodzi zarówno o ilość przetworzonych ścieków, jak również jakość tego procesu. Ścieki bowiem powinny spełniać określone normy, dotyczące ilości niesionych zanieczyszczeń. Miasta muszą być też do tego czasu skanalizowane w 98%. Niewywiązanie się z przyjętych zobowiązań grozi sankcjami finansowymi.
2,5 roku temu, po sprawdzeniu 54 miast, Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że występują opóźnienia w budowie lub modernizacji oczyszczalni ścieków oraz budowie kanalizacji. Zdaniem NIK istniało i nadal istnieje ryzyko, że Polska nie wywiąże się ze zobowiązań unijnych.
Wśród kontrolowanych znalazł się również Piotrków. Okazało się, że władze miasta nie wiedziały, ile ścieków wywoziło się z szamb specjalnymi pojazdami. Poza tym NIK podkreślił, że w trzech miastach: Piotrkowie, Wrocławiu i Warszawie zaawansowanie prac jest tak niewielkie, że dotrzymanie terminów nie jest możliwe.
- Kontrola NIK-u przeprowadzana była od października do grudnia 2008 roku. Raport z tej kontroli powstał w roku 2009 i opierał się na danych z roku 2008! Dlatego też nie jest miarodajny, ponieważ dopiero w listopadzie 2009 roku, czyli blisko rok po kontroli NIK, została podpisana umowa na dofinansowanie projektu “Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków” środkami z Unii Europejskiej. Dopiero wtedy, czyli po listopadzie 2009 roku, ruszyliśmy z pracami. Obecnie projekt realizowany jest zgodnie z harmonogramem i termin zakończenia prac nie jest zagrożony. Ilość ścieków dowiezionych do stacji zlewnej w roku 2010 wyniosła 110.581,4 m sześć. Obecnie około 70 tys. 500 osób korzysta z systemu kanalizacji sanitarnej. Dokonujemy weryfikacji danych – wyjaśnia tymczasem Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.
Kanalizacji nie ma, ale będzie
Większość miasta jest skanalizowana. Są jednak rejony, gdzie mieszkańcy nadal korzystają z szamb. Na razie kanalizacji nie ma w sześciu rejonach Piotrkowa.
1) Rejon północno-wschodni (ulice: Michałowska od ul. Szarej w kierunku północnym, Scaleniowa, Prosta, Życzliwa, Witosa).
2) Rejon północno-zachodni (ulice: Karolinowska od ul. Rolniczej w kierunku północnym, Zgodna, Żółta, Uprawna, Turystyczna, odcinek Gościnnej przy ul. Zgodnej, Wiatraczna, Kasztelańska, Brzeźnicka).
3) Rejon zachodni (ulica Słowackiego w kierunku zachodnim od ul. Jedności Narodowej).
4) Rejon południowo-wschodni (ulice: Świerczowska na odcinku od Włókienniczej do Zamiejskiej, Mazowiecka, Łużycka).
5) Rejon południowy (ulice: Moryca, Graniczna).
6) Rejon południowo-zachodni (ulice: Komunalna, Świerkowa, Kasztanowa).
- Nie ujęto ulic, gdzie jest znikome zasiedlenie – wyjaśnia Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.
W 2011 i 2012 roku większość z nich doczeka się jednak kanalizacji. Z danych przedstawionych przez Urząd Miasta wynika, że szamba znikną z następujących ulic:
- ul. Świerczów - do 30 września 2011 r.,
- ul. Topolowa - do 31 sierpnia 2011 r. - wybór wykonawcy i podpisanie umowy - czerwiec br.,
- ul. Roosevelta - do 31 października 2011 r.,
- ul. Kasztelańska (brak danych, kiedy),
- ul. Świerczowska wraz z ul. Zamiejską, Przedmiejska, Lisią, Grabską - konieczność wystąpienia do ministra infrastruktury o wyrażenie zgody na odstępstwo od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne,
- ul. Belzacka wraz z ul. przyległymi - Kasztanowa, Świerkowa, Malinowa, Zajęcza; przewidywany czas rozpatrywania wniosku przez ministra infrastruktury ok. 3 miesiące; spodziewana decyzja - lipiec br.; uzyskanie pozwolenia na budowę - wrzesień/październik br. (z uwagi na konieczność zaktualizowania map przez projektanta) wszczęcie postępowania - październik br.; wybór wykonawcy - grudzień br. wykonanie - marzec-sierpień 2012 r.
- ul. Topolowa (w kierunku ul. Rolniczej) - dysponowanie nieruchomością na cele budowlane zależy od uzyskania zgody właścicieli jednej z działek, przez które przebiega projektowana sieć. Przewiduje się wykup działki do zasobów gminy lub jej zamianę - planowany termin lipiec br.; uzyskanie pozwolenia na budowę - wrzesień/październik br.; wszczęcie postępowania przetargowego - listopad br.; podpisanie umowy z wykonawcą - grudzień 2011 r. - styczeń 2012 r.; wykonanie – marzec - lipiec 2012 r.,
- ul. Słowackiego do trasy A1 - dysponowanie nieruchomością na cele budowlane zależy od uzyskania zgody właścicieli jednej z działek, przez które przebiega projektowania sieć (w miejscu włączenia do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej). Przewiduje się wykup działki do zasobów gminy po zakończeniu sprawy spadkowej prowadzonej przez domniemanych spadkobierców - spodziewany termin I kw. 2012 r.; uzyskanie pozwolenia na budowę - czerwiec 2012 r. (z uwagi na konieczność zaktualizowania map przez projektanta); wszczęcie postępowania - lipiec 2012 r.; wybór wykonawcy - wrzesień 2012 r.; wykonanie - wrzesień/listopad 2012 r.,
- ul. Słowackiego za trasą A1 - brak możliwości zaprojektowania przejścia przez trasę A1 w związku z prowadzoną przebudową trasy A1 przez GDDKiA (podpisanie umowy z nowym projektantem drogi nastąpiło w marcu br.). Konieczność synchronizacji prac projektowych przejścia z kanalizacją sanitarną i pracami projektowymi tego odcinka drogi (brak informacji o ewentualnych terminach realizacji); wykonanie - wrzesień/listopad 2012 r.,
- ul. Gęsia - pozwolenie na budowę - lipiec br.; podpisanie umowy z wykonawcą - październik br.; wykonanie - marzec-lipiec 2012 r.
Jak więc widać, do 2015 roku uda się skanalizować większość nieskanalizowanych ulic. A co z tymi, których w planie nie ma? - Nie ma sensu budować kilometrów rur kanalizacyjnych dla dwóch czy trzech nieruchomości. Nigdy w 100% nie skanalizuje się miasta, ale tam, gdzie jest to zasadne ekonomicznie, będziemy się starali to zrobić. Gdy zrealizujemy te sieci, które mamy w programie, będziemy mieć skanalizowane ok. 98% nieruchomości - wyjaśnia wiceprezydent Adam Karzewnik.
A te 2% musi liczyć na siebie (budowa przydomowych oczyszczalni ścieków) bądź czekać na to, że miasto po zakończeniu sztandarowej inwestycji, czyli modernizacji oczyszczalni ścieków, będzie miało więcej pieniędzy i zdecyduje się na dokończenie kanalizowania Piotrkowa.
Ale na to raczej nie ma co liczyć…
Artur Wolski