Marne widowisko, chaos i bałagan - tak w skrócie można opisać wtorkową nadzwyczajną sesję Rady Miasta w Piotrkowie, która trwała prawie 6 godzin. Dotyczyła ona podwyżek za ciepło systemowe. Miejscy radni zakończyli obrady po godzinie 23.00. Uczestniczyli w nich także mieszkańcy, którzy domagają się obniżek.
W związku z nadchodzącymi podwyżkami rachunków za ogrzewanie, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W korespondencji wysłanej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaapelował o to, by rząd skutecznie wprowadził rozwiązania, które będą wsparciem dla przedsiębiorców oraz indywidualnych odbiorców ciepła systemowego. Miałoby to ochronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen ciepła. Sugeruje też ponowne obniżenie podatku VAT na ciepło do poziomu 5%.
W najbliższy wtorek w Urzędzie Miasta odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona podwyżkom za ciepło w Piotrkowie. Zgodnie z programem, głos podczas obrad będą mogli zabrać także mieszkańcy.
Mieszkańcom naszego miasta trudno pogodzić się z cenami ogrzewania wymuszonymi podwyżką cen ciepła systemowego, jaką wprowadziła od 1 stycznia Elektrociepłownia Piotrków. Aby zorientować się, jak kształtują się ceny ciepła w innych polskich miastach, przygotowaliśmy zestawienie cen produkcji jednego GJ energii cieplnej (bez kosztów przesyłu).
Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował do parlamentarzystów z naszego okręgu apel w sprawie rosnących kosztów życia piotrkowian i funkcjonowania samorządów, w tym szczególnie wysokich kosztów wpływających na produkcję ciepła. Co ciekawe, swoje stanowiska w sprawie cen ciepła w mieście wraz z apelami o ich obniżenie, przedstawili też... niektórzy posłowie.
Noworoczny "prezent" w postaci olbrzymiej podwyżki cen ciepła bulwersuje piotrkowian. Zarządcy nieruchomości, spółdzielnie mieszkaniowe oraz indywidualni najemcy liczą procenty, porównują , zadają pytania… Wobec natłoku różnych, często sprzecznych informacji, coraz trudniej mieszkańcom zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ukazała się informacja o zatwierdzeniu przez URE nowej taryfy ciepła dla mieszkańców Piotrkowa. Oznacza ona bardzo wysokie podwyżki, a w spółdzielniach i wspólnotach zaczęło się wielkie liczenie. Ile konkretnie zapłacą mieszkańcy?
Nowe stawki wejdą w życie 12 listopada. Jakie będą ceny?
Piotrkowski klub Konfederacji nie zgadza się z proponowanymi podwyżkami podatków od nieruchomości, które mają zostać poddane pod głosowanie piotrkowskich radnych podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta. Jego przedstawiciele zorganizowali w piątek (23.09.2022) konferencję prasową, podczas której apelowali do samorządowców, by zagłosowali przeciw podwyżkom.
Coraz więcej wskazuje na to, że samorządy w naszym regionie będą niedługo mierzyć się z bardzo dużym problemem. Od nowego roku zapłacą nową stawkę za prąd. Podwyżka może być gigantyczna.