Advertisement

Marlena Wężyk-Głowacka: ciepło mogło być nawet o połowę tańsze

Środa, 05 kwietnia 202378
- Gdyby Elektrociepłownia w styczniu przyjęła ofertę PGNiG na gaz za 400 złotych za megawatogodzinę, to cena ciepła dla mieszkańców byłaby o połowę niższa - przekonuje piotrkowska radna Marlena Wężyk-Głowacka. - Była taka propozycja, ale to była mordercza oferta - ripostuje z kolei Marek Krawczyński, prezes Elekrociepłowni.

Ładuję galerię...

Kolejna odsłona dyskusji na temat cen ciepła w Piotrkowie. W środę pod siedzibą Elektrociepłowni Piotrków konferencję prasową zorganizowała Marlena Wężyk-Głowacka. Miejska radna przekonywała, że wysokie ceny są przede wszystkim efektem wieloletnich zaniedbań. 

 

W 2018 roku została sporządzona analiza rynku ciepła i analiza techniczno-ekonomiczna dla systemu ciepłowniczego w Piotrkowie. Niestety od tego czasu sytuacja geopolityczna dramatycznie się zmieniała. To przełożyło się na cenę surowców. Prezes Elektrociepłowni Marek Krawczyński oraz prezydent Krzysztof Chojniak bardzo nonszalancko podeszli do kwestii zmiany sytuacji. Nie zaktualizowali studium wykonalności modernizacji systemu, a to przełożyło się na cenę, którą ponoszą mieszkańcy - mówiła Marlena Wężyk-Głowacka.

Radna przygotowała także zestawienie ceny ciepła w różnych miastach na terenie Polski, wskazując przy tym, że stawka w Piotrkowie jest najwyższa. Jej zdaniem jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest przebieg negocjacji na zakup paliwa gazowego i decyzje podejmowane przez zarząd Elektrociepłowni.

Umowę na zakup gazu w kwocie 770 złotych podpisano w październiku 2022 roku. Ceny były wówczas na rekordowo wysokim poziomie. Od stycznia za gaz płacimy 630 za megawatogodzinę. Nie jest tajemnicą, że te ceny spadły, a "błękitne paliwo" można kupić w kwocie 190 złotych - mówiła Marlena Wężyk-Głowacka, wskazując, że władze Elektrociepłowni powinni zdecydować się na propozycję spółki PGNiG, która pojawiła się na początku roku. - W styczniu spółka PGNiG zagwarantowała wytwórcom ciepła cenę  za gaz w wysokości 400 złotych. To jest o ponad dwieście złotych mniej, niż płacimy od stycznia. Gdybyśmy skorzystali z tej możliwości, to można byłoby obniżyć rachunki mieszkańców o połowę. Z kolei, gdybyśmy zakupili gaz wtedy, kiedy ta cena była naprawę niska, to te rachunki mogłyby być niższe nawet 65 procent - przekonywała radna. 

 

Z zarzutami stawianym przez radną nie zgadza się Marek Krawczyński. Prezes Elektrociepłowni podkreśla, że ta oferta państwowej spółki była "mordercza". 

Wpłynęły dwie takie oferty. Było jednak wiadomo, że żadna ciepłownia nie może tego przyjąć. Dlaczego? Ponieważ oni użyli nawet takiego sformułowania, że stracony zysk "rozsmarują" na lata następne. Za propozycją 400 złotych szła od razu propozycja przedłużenia umowy na dostawy gazu o kolejny rok. Tegoroczny zysk PGNiG miał być przełożony na przyszły rok. Oznaczałoby to więc bardzo dużą podwyżkę w 2024 roku - tłumaczył Marek Krawczyński. 

Jak zaznaczył prezes Elektrociepłowni, negocjacje z dostawcą błękitnego paliwa cały czas trwały. 

 

We wtorek dostałem aneks do umowy na dostawę gazu, a już w dwa tygodnie temu zaakceptowałem nowe warunki. Na podstawie nowych warunków będziemy płacić poniżej 300 złotych netto, co jest bardzo dobrą ceną - mówił prezes Krawczyński, zaznaczając, że w URE trwa procedura zatwierdzenia nowej taryfy. 

Więcej na ten temat piszemy w tekście:

 

Wynegocjowali tańszy gaz. Prezes zapowiada obniżkę cen.

 

Prezes Krawczyński zaznacza równocześnie, że temat tegorocznych cen jest już w dużym stopniu zamknięty, a on skupia się już na taryfie na przyszły rok. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

16


Advertisement
Advertisement

Komentarze (78)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

logikkk ~logikkk (Gość)08.04.2023 19:48

Jak bym wiedział ,że cukier będzie po 5 zł to rok temu kupił bym 1mln ton.Takie gadanie.Proszę przewidzieć co będzie za rok jak się sprawdzi to ma pani mój głos.

42


arek ~arek (Gość)10.04.2023 14:00

Takie mamy efekty w postaci wysokich cen za ciepło ,jak w w tej materii w zarządzie doradza prezesowi , prezydentowi , radnym nauczyciel wychowania muzycznego.

41


inwestorgłowacki ~inwestorgłowacki (Gość)08.04.2023 00:58

Jakbym znał lata temu kursy walut to byłbym bogaty, taka głupia to logika

44


klakier ~klakier (Gość)07.04.2023 10:52

Marlena na prezydenta!!!

68


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)06.04.2023 20:51

Zastanawiam się czy jest jakaś dziedzina na której się nie zna Marlenka. Lub nie potrafi się na nią wypowiedzieć. Chociaż akurat znać a się wypowiadać nie zawsze idzie w parze. Czego dobitny dowód właśnie widzimy.

187


mzgk ~mzgk (Gość)07.04.2023 10:45

Ja mam pytanie do wiekiego fachowca p.Krawczyńskiego,co dziś robi w pracy ponad 120 osobowa załoga gdzie nie pracują żadne służby które obsługiwały C-2 zasilane miałem energetycznym.Czy zakupił pan im kilka tali kart do grania?Ps.Nie dajcie się nabrać na cwaniackie chwyty cwaniaków,bo gdyby była odpowiednia liczba pracowników do obsługi to żadna cena gazu nie podniosła by tak drastycznie ceny.Zapytajcie wykonawcy ilu ludzi powinno obsługiwać ten obiekt.

73


Ignas ~Ignas (Gość)05.04.2023 16:09

Opozycja to dno a takich jak ona w opozycji jest pełno od jachiry do kopacz to samo dno. Tusk zmusił ludzi do wyjazdu bo zamykali zakłady a sam poszedł na emeryturę jak prawica ,robiła krócej.

2416


an ~an (Gość)07.04.2023 09:11

Żal czytać. Pani Marlenko to pani partia promowała nord stream 1 i 2 .Miało być ekologicznie .Teraz wasz promotor Niemcy znów używają węgla i proponują wyłączenie pomp ciepła .W 2027 r zostaną uwolnione ceny gazu a wtedy pani propagandowe tablice nie pomogą. Pani przepowiednie się nie sprawdzają bo pani partia zajmuje się pedofilią w kościele i Pisem a nie zwykłymi ludźmi.

77


goœć_polaczek ~goœć_polaczek (Gość)05.04.2023 21:09

nie przepadam
za chojniakiem ale wężyk przechodzi wszelkie granice...

1912


Gfgh ~Gfgh (Gość)05.04.2023 19:29

Gdybym wiedział że pellet będzie po 3000 tys kupiłbym dwa lata wcześniej po 1000 tylko gdybym wiedział i miał gdzie trzymać takie bajki to nie nam Marleno.

178


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat