Elektrociepłownia Piotrków Trybunalski Spółka z o.o., opublikowała nową taryfę dla ciepła, która obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku. Kalkulacja ceny i stawki opłat – podobnie jak poprzednie - została dokonana w oparciu o koszty uzasadnione, wśród których największą pozycją jest paliwo gazowe. - Zaczynaliśmy w bardzo trudnym czasie dla rynku, ale podjęliśmy słuszne decyzje, dzięki którym obecnie płacimy dużo taniej – podkreśla prezes Elektrociepłowni Piotrków Marek Krawczyński.
W związku z usuwaniem awarii rozdzielczej sieci ciepłowniczej znajdującej się w rejonie Al. 3 Maja 6 w Piotrkowie, w najbliższą środę wstrzymana zostanie dostawa ciepła. Utrudnienia potrwają do godzin wieczornych.
Czy gmina Moszczenica będzie ogrzewana za pomocą geotermii? Jest na to szansa. Władze gminy pozyskały 100 procent dofinansowania na wykonanie próbnego odwiertu, który pozwoli ustalić czy znajdujące się pod ziemią zasoby, mogą być wykorzystywane do celów ogrzewania.
Gaz w butlach jest już używany w 33,8% gospodarstw domowych w Polsce. Butle gazowe napełniane gazem propan lub mieszanką propan-butan to uniwersalne źródło energii o wszechstronnym zastosowaniu. Są proste w obsłudze, a do ich podłączenia nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi. W Polsce aż jedno na trzy gospodarstwa domowe korzysta z ogrzewania gazem z butli. Butle gazowe sprawdzą się doskonale jako źródło zasilania w kuchence gazowej lub jako paliwo opałowe do piecyka. Szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do instalacji gazu ziemnego lub gdzie trzeba czekać długo na jego podłączenie.
Rury PEX cieszą się coraz większą popularnością. Nie dzieje się tak bez powodu. To, co je wyróżnia to bowiem bardzo duża trwałość, odporność na działanie czynników chemicznych, a także elastyczność. Poza tym są łatwe i szybkie w montażu. Nie może zatem dziwić, że znajdują coraz szersze zastosowanie. Warto zatem wiedzieć dokładniej, jakie mają właściwości i gdzie są najczęściej wykorzystywane.
Do 7 kwietnia przedłużono nabór wniosków w ramach programu dotacji na wymianę tzw. kopciuchów w gminie Wola Krzysztoporska. Samorząd przeznaczył w budżecie na ten cel 300 tysięcy złotych.
Piotrkowscy przedsiębiorcy szukają oszczędności ze względu na wysokie ceny miejskiego ciepła oraz prądu. Przykładem może być Dom Handlowy Merkury, który od początku marca nie korzysta z ciepła dostarczanego przez elektrociepłownię. Właściciel obiektu postanowił skrócić sezon grzewczy.
W związku z nadchodzącymi podwyżkami rachunków za ogrzewanie, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W korespondencji wysłanej do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaapelował o to, by rząd skutecznie wprowadził rozwiązania, które będą wsparciem dla przedsiębiorców oraz indywidualnych odbiorców ciepła systemowego. Miałoby to ochronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen ciepła. Sugeruje też ponowne obniżenie podatku VAT na ciepło do poziomu 5%.
W Piotrkowie można już składać wnioski o zwrot podatku VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających gazem. Takie dokumenty należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Sienkiewicza.
Dzięki dotacjom w łącznej wysokości niemal pół miliona złotych na terenie gminy Wola Krzysztoporska ponad 90 tzw. kopciuchów zastąpiono w mijającym roku bardziej ekologicznymi źródłami ciepła. To już trzeci rok funkcjonowania programu dotacyjnego, który pozwolił dotąd na likwidację ponad 300 starych pieców.