Ceny ciepła: Prezydent apeluje do posłów. Posłowie... też apelują

Wtorek, 10 stycznia 202368
Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wystosował do parlamentarzystów z naszego okręgu apel w sprawie rosnących kosztów życia piotrkowian i funkcjonowania samorządów, w tym szczególnie wysokich kosztów wpływających na produkcję ciepła. Co ciekawe, swoje stanowiska w sprawie cen ciepła w mieście wraz z apelami o ich obniżenie, przedstawili też... niektórzy posłowie.
fot.: P. Kwiatkowski fot.: P. Kwiatkowski

W poniedziałek (09.01.2023) prezydent Krzysztof Chojniak napisał apel do 10 parlamentarzystów z okręgu piotrkowskiego o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu dodatkowe wsparcie mieszkańców oraz samorządów w sytuacji rosnących cen paliw, energii, materiałów itd. List został wysłany zarówno do posłów z partii rządzącej (PiS), czyli: Małgorzaty Janowskiej, Grzegorza Lorka, Antoniego Macierewicza, Anny Milczanowskiej, Roberta Telusa, Grzegorza Wojciechowskiego oraz posłów opozycji Cezarego Grabarczyka (PO), Dariusza Klimczaka (PSL), Anity Sowińskiej (Lewica), a także senatora Wiesława Dobkowskiego (PiS).

 

W treści pisma prezydent zwraca uwagę m.in. na gwałtowny wzrost cen ciepła (z 84,66 zł na 232,45 zł netto/GJ), spowodowany wysokimi cenami gazu, trzykrotnym wzrostem cen węgla, ponad dwuipółkrotnym wzrostem cen energii elektrycznej. Dodaje też, że wymienione elementy stanowią prawie 88% wszystkich kosztów i to one odpowiadają za taki poziom cen. Zwraca przy tym uwagę na to, że na wskazane ceny zarówno samorząd, jak i spółka Elektrociepłownia Piotrków nie mają żadnego wpływu.

 

Krzysztof Chojniak przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. rząd podniósł z 5 do 23% stawkę VAT na ciepło. Sugeruje, że ponowne obniżenie vatu do 5% byłoby bardzo istotnym ruchem. Nadmienia, że zamrożenie cen energii cieplnej do końca kwietnia 2023 roku sprawia, że stawka dla Piotrkowa została ustalona na 130,68 zł netto/GJ. Dodaje też, że ważne, aby i od 1 maja 2023 rekompensaty na wytwarzanie ciepła zostały utrzymane.

Apeluję o podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu dodatkowe wsparcie mieszkańców, aby w tych ciężkich czasach wspomóc obywateli i obniżyć koszty życia - czytamy w piśmie prezydenta Krzysztofa Chojniaka.

Pełna treść pisma prezydenta Krzysztofa Chojniaka

 

 

Tego samego dnia, gdy prezydent zaapelował do parlamentarzystów, do niego samego zwrócił się poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Grabarczyk. Polityk dopytuje m.in. o to czy prezydent wiedział o tym z jaką skalą podwyżek piotrkowianie będą mieli do czynienia i czy je akceptował. Sugeruje też, że dotarła do nie go opinia, że podwyżki cen mogą być przeznaczone na dodatkowe wynagrodzenie dla prezesa Elektrociepłowni Piotrków. 

 

Pełna treść pisma Cezarego Grabarczyka:

pobierz plik Cezary Grabarczyk.pdf

 

Z kolei Anita Sowińska, posłanka Lewicy, zwróciła się bezpośrednio do prezesa Elektrociepłowni, wskazując na to, że wskutek podwyżek część mieszkańców Piotrkowa, aby opłacić rachunki, będzie musiała zrezygnować z innych wydatków, np. na jedzenie, leki, ubranie, czy edukację dzieci. Pyta też m.in. o to jakie jest prognozowane zużycie węgla i gazu w mieście na 2023 rok, czy o strukturę sprzedaży energii cieplnej do klientów z uwzględnieniem procentowego udziału sprzedaży do najważniejszych klientów lub grup odbiorców, tj. Urząd Miasta, spółek miejskich, spółdzielni mieszkaniowych, czy przedsiębiorstw.

 

Pełna treść pisma Anity Sowińskiej:

pobierz plik Anita Sowińska.pdf

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

6


Komentarze (68)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

anty PIS ~anty PIS (Gość)11.01.2023 09:12

Bardzo wam tak dobrze,
Kompletnie mi was nie żal.
Zima powinna być mroźna i bardzo długa żebyście wreszcie zrozumieli do czego doprowadziło wasze głosowanie na PIS.
Dzięki waszym głosom szanowni piotrkowianie w sejmie jest Macierewicz.

1711


goœć_george ~goœć_george (Gość)12.01.2023 09:29

Miejskie spółki są rozliczane w patologiczny sposób. Koszty są dzielone i rozkładane na odbiorców. Kto panuje nad kosztami? Dlaczego w Piotrkowie nie mogło by być dwóch odrębnych ciepłowni ? Co będzie jeżeli spadnie liczba odbiorców ? Ciekaw jestem jakie kompetencje (wykształcenie, doświadczenie) mają w tej materii decydenci. W spółkach państwowych zasiada cała polityczna sitwa z rodzinami i znajomymi.

100


Mi ~Mi (Gość)12.01.2023 14:44

Więcej taczek jest pilne zapotrzebowanie.

40


Elektryk_gość ~Elektryk_gość (Gość)12.01.2023 14:18

Rozumiem,że Ci wybitni przedstawiciele do których apeluje wybitny prezydent miasta ,znajdą czas aby przeprowadzić w tej miejskiej spółce i samym urzędzie miejskim szczegółową kontrolę.

50


:) ~:) (Gość)12.01.2023 11:37

Grabarczyk tyle lat w rządzie zasiadał i nie wie jak wypłaca się wynagrodzenia na kontraktach? a kto podnosił rękę nad ustawą kominową? sami Ustawę ustalili a teraz pyta Chojniaka o premię prezesa śmiech na sali

15


Bujda ~Bujda (Gość)11.01.2023 22:23

A premie dla dyrektorów jakie są i wynagrodzenia można przekazać do wiadomości mieszkańcom pewnie usunięty będzie ten komentarz

80


suweren ~suweren (Gość)11.01.2023 10:38

Kto i na jakiej podstawie przyznaje "zarządzającemu" ponad 70 tys. nagrody, gdy spółka ma straty?

250


zapytanie ~zapytanie (Gość)11.01.2023 20:02

Panie Grabarczyk i co odpowiedział ?

70


komunalni ~komunalni (Gość)11.01.2023 18:53

Pan Chojniak powinien przejechać się na taczce!!!!

100


Rada nadzorcza ~Rada nadzorcza (Gość)11.01.2023 05:53

Mgr inż. Krzysztof Chojniak niech skończy z przyznawaniem premi dla prezesów spółek miejskich. Od tego niech zacznie oszczędności. Niech się oni pochwała ile dostali

260


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat