Akcja "Zanocuj w lesie" ma uświadomić ludziom jak wielkim bogactwem, m.in gospodarczym, są nasze obszary leśnie - powiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do udziału w kolejnej edycji "Nocy Muzeów", która odbędzie się w nowej bezpiecznej formule z zachowaniem reżimu sanitarnego.
W tym roku prawosławne święta wielkanocne w porównaniu do katolickich wypadają bardzo późno. Rozpoczęły się w niedzielę 2 maja, a zakończą trzecim dniem świąt we wtorek 4 maja. Nasz reporter odwiedził dziś piotrkowską cerkiew przy ul. Słowackiego.
Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było przyczyną kolizji spowodowanej przez kobietę kierującą osobowym seatem. 35-latka straciła panowanie nad pojazdem, a następnie uderzyła w słup energetyczny oraz ogrodzenie prywatnej posesji. W groźnie wyglądającym zdarzeniu na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.
Blisko 7 mln złotych trafi do Piotrkowa i powiatu z Funduszu Rozwoju Dróg, które zostaną przeznaczone na ważne inwestycje w infrastrukturę drogową. Większość z tej kwoty i rekordowe dofinansowanie trafi do samorządu powiatu piotrkowskiego, który we współpracy z gminą Czarnocin zrealizuje za te pieniądze przebudowę fragmentu drogi do Tuszyna.
Jak Święta Wielkanocne wyglądały w mediach, chociażby w prasie, przed laty? Co oferowały gazety naszym dziadkom i pradziadkom w tygodniach poprzedzający Wielkanoc?
Pomimo pandemii i dużej liczby zakażeń, mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie odwiedzali w Wielkanoc piotrkowskie nekropolie oraz groby swoich bliskich. Na ulicach przylegających cmentarzy trudno było o miejsce parkingowe, rozstawione było mnóstwo stanowisk z kwiatami oraz zniczami, ale piotrkowianie zachowywali się odpowiedzialnie - przestrzegali obostrzeń, nie grupowali się i nosili maseczki ochronne.
Jednym z ulubionych zwyczajów wielkanocnych wśród piotrkowian jest rodzinne odwiedzanie Grobów Pańskich, przygotowywanych we wszystkich kościołach. Nasz reporter chciał podtrzymać tę tradycję, ale okazało się to niemożliwe, gdyż większość świątyń była zamknięta z powodu pandemii. Udało się to tylko w kościele oo. Bernardynów, gdzie akurat trwała liturgia.
Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei. Nadzieja Jezusa wnosi do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru, bo nawet z grobu wydobywa życie – mówił w sobotę w czasie homilii prymas Polski abp Wojciech Polak.
Tegoroczne święcenie pokarmów w piotrkowskich kościołach z powodu pandemii musiało odbywać się na powietrzu i z zachowaniem obostrzeń oraz dystansu społecznego. Odwiedziliśmy kilka kościołów w historycznej części naszego miasta i sprawdziliśmy czy potrzeba kultywowania świątecznej tradycji okazała się dla piotrkowian silniejsza, niż lęk przed zakażeniem.