Wakacje nadal trwają, dobre warunki pogodowe wciąż przyciągają nad wody Zalewu Sulejowskiego tłumy turystów. W czasie gdy amatorzy sportów wodnych i wypoczynku na łonie natury korzystają z promieni słonecznych, policyjni wodniacy dbają o ich bezpieczeństwo. Tylko w ostatnich dniach policyjni wodniacy z KPP w Tomaszowie Mazowieckim i KMP w Piotrkowie Trybunalskim podejmowali kilkanaście interwencji na wodach zalewu. Policyjni wodniacy nadal apelują o zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą.
Choć wielu może kojarzyć prace policji na Zalewie Sulejowskim z serialem Słoneczny Patrol, sami policjanci podkreślają jak ważna i odpowiedzialna jest służba na wodzie. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo a nierzadko o ratowanie życia. Policjanci stacjonujący w letnim posterunku w Barkowicach Mokrych odsłaniają rąbka tajemnicy swojej pracy. Jak wygląda patrol łodzi motorowej? Z jakimi najczęściej przypadkami łamania przepisów się mierzą się funkcjonariusze? Sprawdziliśmy to dziś nad Zalewem Sulejowskim.
42-letnia kobieta i 59-letni mężczyzna wpadli do wody po tym jak ich OMEGA wywróciła się na Zalewie Sulejowskim. Osoby te miały problem z utrzymaniem się na powierzchni. Funkcjonariusze policji zareagowali natychmiast, rozpoczynając wspólnie z ratownikami WOPR akcję ratunkową. Podobna akcja miała miejsce w okolicy Barkowic Mokrych.
Do wywrócenia żaglówki doszło w sobotnie popołudnie na Zalewie Sulejowskim na wysokości miejscowości Karolinów. Do akcji zadysponowano zespół ratowników z Rejonowego WOPR w Piotrkowie oraz patrol wodny piotrkowskiej policji.
W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego ratownicy rejonowego oddziału terenowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Piotrkowie uczcili pamięć uczestników powstania.
Policja, straż pożarna, leśnicy z Nadleśnictwa Piotrków, straż łowiecka, WOPR, straż rybacka, sanepid i wędkarze z PZW uczestniczyli w akcji jaka odbyła się nad dwoma zalewami. Jak podkreślają policjanci były to działania o charakterze kontrolno – prewencyjnym.
Ponad promil alkoholu w organizmie miał sternik skutera wodnego, który pływał po Zalewie Sulejowskim. 38-latek zwrócił na siebie uwagę policyjnych wodniaków tym, że wypłynął z zatoki gdzie należy zachować szczególną ostrożność z ogromną prędkością. Za sterowanie skuterem pod wpływem alkoholu grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności oraz utrata wszelkich uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi od roku do nawet 15 lat. Policjanci kompletnie nieodpowiedzialnemu sternikowi zatrzymali już prawo jazdy.
Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia na Zalewie Sulejowskim doszło w niedzielę po godzinie 14. Przewróciła się tam żaglówka. Podniesiona przez ratowników podczas wykonywania manewru znowu się przewróciła…
50 lat temu powstał Zalew Sulejowski – kiedyś nowoczesny obiekt hydrotechniczny, dziś miejsce wypoczynku, przyciągające miłośników żeglugi. O historii propagandowej inwestycji PRL-u i o tym, co zostało z wielkich planów, pisze Andrzej Kobalczyk.
Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieli w ostatnich dniach sporo pracy. Interweniowali między innymi przy wypadku, w którym sternik skutera wodnego, płynąc razem z dzieckiem, uderzył w jacht z czteroosobową załogą. Dziecko oraz kobieta znajdująca się na pokładzie jachtu zostali ranni. WOPR wspierał też policję w poszukiwaniu zaginionego mężczyzny.