Artykuły do tagu: Tor

Uczą się, kupują książki, chodzą do pubów, wynajmują mieszkania, jednym słowem napędzają koniunkturę. Kiedyś było ich w naszym mieście prawie 8 tys., czyli stanowili 10% populacji Piotrkowa. Dziś zostało jedynie niecałe 4,5 tys. Liczba studentów największej piotrkowskiej uczelni od lata maleje. Czy oznacza to kłopoty dla Filii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego?
O kondycji piotrkowskiej uczelni rozmawiamy z jej władzami w osobie prorektora ds. Filii prof. UJK dr hab. Anny Grochulskiej.
Grześ poszedł do przedszkola
Grześ jest inteligentny, wrażliwy, nieśmiały, poziomem intelektualnym znacznie przewyższa rówieśników. Bywa impulsywny. Kiedy miał 3,5 roku zrobił pierwszy krok na drodze edukacji. Poszedł do przedszkola. Jednak po roku został z niego wyrzucony...
Piotrków (Nie)Trybunalski?
Wjeżdżając do Piotrkowa od strony Sulejowa można zauważyć tabliczkę z napisem Piotrków, bez drugiego członu nazwy Trybunalski. Tabliczka ta stoi od dobrych kilku miesięcy. Tylko czy rzeczywiście jest to błąd?
Sulejów przyłącza się do organizacji przyszłorocznych obchodów rocznicy 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Urząd Miasta i Gminy w Sulejowie zorganizuje uroczystości wspólnie z Wolborzem.
Budowa wyjazdu z ulicy Batorego do al. Kopernika i parkingów w tej części miasta, to zadanie inwestycyjne, które może zostać wykonane w tym roku o ile...znajdą się na ten cel pieniądze. Co biorąc pod uwagę obecną sytuację budżetu gminy, wcale nie jest tak oczywiste.
Kilku dawnych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oburza się, że ich wizerunki znalazły się na wystawie "Twarze piotrkowskiej bezpieki" zorganizowanej przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Są to osoby, o które oryginalną ekspozycję przygotowaną przez IPN, uzupełniła dyrekcja Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Jeden z byłych esbeków zapowiedział organizatorom wystawy, że złoży przeciwko nim pozew do sądu. Uważa, że bez-prawnie wykorzystano jego wizerunek, umieszczając go obok innych funkcjonariuszy z kierownictwa UB i SB, podczas gdy on był odpowiedzialny za przestępstwa gospodarcze.
Miało być ozdobą piotrkowskiej Resursy Rzemieślniczej. Od lat jest jednak „schowane” przed oczami ciekawskich. Jego odsłonięcie było jednym z największych, jeśli nie największym, świętem w dziejach Piotrkowa. W latach PRL-u ówczesna władza pozbawiła je... tożsamości.
Przed radiowym mikrofonem stanęli 53 lata wcześniej, nim w Piotrkowie powstała lokalna rozgłośnia. Byli pierwszymi piotrkowianami grającymi na żywo koncert, który mogła usłyszeć cała centralna Polska. Ich wizyta w Polskim Radiu trwała niespełna godzinę...
Wystawa IPN: Po co komu dziś ?
Jedni uważają, że to poznawanie własnej historii i kolejna próba rozliczenia się z jej ciemnymi zakamarkami. Według innych, to rozgrzebywanie zabliźnionych już ran i zajmowanie przeszłością, gdy ważna jest przyszłość. Mieszkańcy miasta od kilku dni mogą oglądać wystawę „Twarze piotrkowskiej bezpieki”. Tylko po co?
Lokomotywa spalinowa Lyd 2 oraz węglarka dwuosiowa, pozostałe po piotrkowskiej kolejce wąskotorowej, w weekend odjechały z Piotrkowa do Jędrzejowa. A dokładnie do Stowarzyszenia Sympatyków Zabytkowej Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej, gdzie zgodnie z umową trafia tabor ponad stuletniej wąskotorówki Piotrków - Sulejów.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat