Gorzkowice wspomniały jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. Chodzi o Święto Narodowe 3 Maja, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
W obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięli udział również mieszkańcy gminy Sulejów oraz samorządowcy. Zarówno starsi, jak i młodsi, ponieważ jak podkreślali, to święto łączy wszystkich pod biało-czerwoną flagą.
Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego i przewodniczący Rady Miasta zapraszają na uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie rozpocznie się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej o 10.00.
Zbrodnia katyńska i katastrofa smoleńska to wydarzenia, które odcisnęły bolesne piętno na losach tysięcy polskich rodzin i miały wpływ na historię Polsk. W niedzielę, 10 kwietnia minęła 12. rocznica katastrofy smoleńskiej, natomiast 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z okazji tych dwóch rocznic w Kościele pw. św. Floriana w Sulejowie odbyła się msza święta w intencji ofiar, po której przedstawiciele m.in. Sejmu RP i gminy Sulejów złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci.
Uroczystym złożeniem kwiatów przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz służb mundurowych uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej w 82. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego przez Sowietów na Polakach.
W niedzielę mija 12 lat od katastrofy prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem. W kolejną rocznicę smoleńskiej katastrofy oddano hołd tym, którzy zginęli w tej katastrofie.
W niedzielę o 8:41 w całym województwie łódzkim zawyją syreny. Będzie to forma uczczenia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
W sobotę (2.04.2022) obchodzimy 17. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w wieku 84 lat.
Wkraczając w drugie stulecie istnienia harcerstwa w Polsce, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na otwarcie wystawy "Całym życiem! 110 lat harcerstwa na ziemiach piotrkowskich". Wernisaż zaplanowano na sobotę, (12.03,2022) o 15.00.
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim