Wystarczył jeden telefon, który odebrała mieszkanka Piotrkowa Trybunalskiego, aby stracić oszczędności życia. Złodzieje, podając się za policję, zmanipulowali panią Julię do tego stopnia, że przelała im ze swoich kont bankowych 75 tys. złotych, bandyci byli na tyle zuchwali, że chcieli wyłudzić jeszcze 35 tys. złotych w gotówce.
20 maja 2024 r. w Wolborskim Centrum Kultury odbyło się kolejne spotkanie z seniorami zorganizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolborzu dotyczące bezpieczeństwa seniorów.
Oszuści nie próżnują. Popularną metodą stosowaną przez nich, jest metoda z wykorzystywaniem kodu BLIK, w której przestępca podaje się za znajomego w potrzebie i prosi o szybki przelew lub podszywa się pod pracownika banku i przekonuje swoją ofiarę o tym, że środki na jego koncie są zagrożone, a w celu ich ochrony należy je wypłacić i ulokować na innym „bezpiecznym koncie”, wskazanym przez oszusta. W taki właśnie sposób ofiarą przestępstwa padł 32-letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego.
30 tysięcy złotych straciła piotrkowianka, która chciała zarobić w sieci. Kobieta padła ofiarą manipulacji ze strony oszustów podających się za doradców finansowych.
Nie warto inwestować swoich oszczędności w niesprawdzone firmy, które oferują możliwości pomnożenia pieniędzy. O tym, jak łatwo stracić gotówkę przekonała się pewna 69-latka z Piotrkowa.
Piotrkowscy policjanci ostrzegają, aby zachować czujność przed wpuszczeniem osób podających się za pracowników instytucji. Za każdym razem upewnijmy się czy faktycznie dana instytucja będzie przeprowadzała jakieś czynności, a w przypadku wątpliwości co do wiarygodności osób nie wpuszczajmy ich do mieszkania jeżeli jesteśmy sami. Niestety o przebiegłości i bezwzględności oszustów przekonała się 80-letnia piotrkowianka.
Działania przeprowadzone przez policjantów ze Szczercowa i Bełchatowa doprowadziły do zatrzymania 26-letniego mieszkańca Częstochowy. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest sprawcą przestępstwa „na wnuczka”. Podejrzany usłyszał zarzut oszustwa, a sąd aresztował podejrzanego na okres 3 miesięcy.
Policja namierzyła i zatrzymała sprawcę oszustw, który działał metodą na BLIKA. To bełchatowianin, który w chwili popełnienia czynu miał 16 lat. Młody mężczyzna korzystając z aplikacji sprzedażowej, wprowadzał w błąd osoby co do sprzedaży markowych kurtek. Pieniądze za towar wypłacał z bankomatu przy wykorzystaniu kodu blik, jaki uzyskiwał od pokrzywdzonych. Za ten czyn odpowie jako osoba nieletnia.
Zło nie śpi. Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzenia danych osobowych. Mieszkańcy Woli Krzysztoporskiej otrzymują telefony od rzekomych pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej , którzy oferują pomoc przy złożeniu wniosków o dodatek węglowy.
W minionym kwartale oszuści dokonali ponad 1800 prób wyłudzeń przez telefon na łączną kwotę 598 tys. zł. Złodzieje podszywają się pod znane firmy i wykorzystują zaskoczenie, ludzką naiwność lub nieuwagę. Ofiarą manipulacji może paść każdy - ostrzega Biuro Informacji Kredytowej (BIK).