Działania przeprowadzone przez policjantów ze Szczercowa i Bełchatowa doprowadziły do zatrzymania 26-letniego mieszkańca Częstochowy. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna jest sprawcą przestępstwa „na wnuczka”. Podejrzany usłyszał zarzut oszustwa, a sąd aresztował podejrzanego na okres 3 miesięcy.
Policja namierzyła i zatrzymała sprawcę oszustw, który działał metodą na BLIKA. To bełchatowianin, który w chwili popełnienia czynu miał 16 lat. Młody mężczyzna korzystając z aplikacji sprzedażowej, wprowadzał w błąd osoby co do sprzedaży markowych kurtek. Pieniądze za towar wypłacał z bankomatu przy wykorzystaniu kodu blik, jaki uzyskiwał od pokrzywdzonych. Za ten czyn odpowie jako osoba nieletnia.
Zło nie śpi. Oszuści znaleźli kolejny sposób na wyłudzenia danych osobowych. Mieszkańcy Woli Krzysztoporskiej otrzymują telefony od rzekomych pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej , którzy oferują pomoc przy złożeniu wniosków o dodatek węglowy.
W minionym kwartale oszuści dokonali ponad 1800 prób wyłudzeń przez telefon na łączną kwotę 598 tys. zł. Złodzieje podszywają się pod znane firmy i wykorzystują zaskoczenie, ludzką naiwność lub nieuwagę. Ofiarą manipulacji może paść każdy - ostrzega Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Piotrkowscy policjanci zatrzymali 45-latka, który w jednym z kantorów, usiłował wymienić podrobione banknoty. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Wkrótce odpowie przed sądem za usiłowanie oszustwa.
Mieszkanka powiatu opoczyńskiego poznała przez Internet 22-latka. Po kilku tygodniach znajomości zaprosiła go do swojego domu. Po jego wyjeździe odkryła, że z konta bankowego zniknęło jej kilkanaście tysięcy złotych. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty.
Znów oszustwo "pod legendą". Tym razem ofiarą jest 85-letnia piotrkowianka. Kobieta za namową oszusta podszywającego się pod policjanta wyrzuciła pieniądze przez okno.
Policjanci z tomaszowskiej drogówki zatrzymali 39-latka, który jadąc trasą S8, wymachiwał przez okno do innych uczestników ruchu fałszywą legitymacją i odznaką. Chciał w ten sposób wprowadzić kierowców w błąd, że jest funkcjonariuszem policji. Odpowie też za kierowanie pojazdem mimo cofnięcia mu uprawnień i stosowanie przemocy wobec interweniujących policjantów.
Bardzo oryginalny pomysł, szczytny cel, duża radość i... wszystko na nic. Osoba, która zwyciężyła w aukcji, której przedmiotem był bloczek uranu, oferowany przez jednego z piotrkowskich youtuberów, okazała się oszustem. To oznacza, że 70 tys. zł, jakie zaoferowała za ten niezwykły fant, nie zasili konta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To jednak nie koniec!
Poskromienie plagi spoofingu, czyli oszustw polegających na podszywaniu się pod numer infolinii i podawania się za pracowników banku, wymaga praktycznych i skutecznych działań. Teraz w aplikacji mobilnej IKO klienci PKO Banku Polskiego mogą sprawdzić, czy rozmawiają z rzeczywistym pracownikiem banku czy z cyberprzestępcą.