Aż 9 nominacji do Gladiatorów 2021, czyli nagród Superligi Kobiet za mijający sezon otrzymała drużyna Piotrcovii. Kapituła doceniła najlepszy od lat sezon naszych szczypiornistek, a większą liczbą nominowanych mogą się pochwalić tylko tegoroczne mistrzynie Polski z Lubina. Aż dwie piłkarki Piotrcovii rywalizują o głosy kibiców z całej Polski, którzy zadecydują o zwycięstwie w kategorii „Wybór sezonu”.
W czwartek (6 maja) po Piotrkowie będzie jeździć mobilna reklama Narodowego Spisu Powszechnego. Każdy, kto zobaczy reklamę i zrobi jej zdjęcie może wygrać nagrody.
Czasem naszą uwagę przyciąga piękno stworzonej przez człowieka architektury, na której często skupiamy się w cyklu „Odkrywamy znane i nieznane”. Jednak najczęściej to, co urzeka swoim wyjątkowym pięknem, jest wytworem natury. Bywa i tak, że czasem możemy zachwycać się też tym, co powstało jednocześnie, jako dzieło natury i człowieka. I tak jest tym razem, bo to człowiek sprawił, że możemy dziś mówić o grotach i korytarzach w pobliżu Tomaszowa. To właśnie człowiek pomógł naturze w tym, jak obecnie postrzegamy to miejsce.
By opisać budynki Wielkiej i Małej Synagogi należy cofnąć się do czasów, gdy w Piotrkowie powstała gmina żydowska, powołana w 1679 roku na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego. To jej staraniami 10 lat później we wschodniej części miasta, zwanej wtedy Wielką Wsią, stanęła bóżnica i sąsiadujący z nią kirkut, czyli cmentarz żydowski. Choć trzeba pamiętać, że Żydzi osiedlili się w Piotrkowie o wiele wcześniej, tworząc swoje małe miasteczko, co jest zresztą tematem na osobny artykuł. A my wróćmy do Synagogi...
Białoruskie flagi na piotrkowskim Archiwum. 25 marca, w rocznicę proklamowania swojego niepodległego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej, społeczeństwo białoruskie, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej obchodzą Dzień Wolności Białorusi. Wsparcie okazało im między innymi Archiwum Państwowe w Piotrkowie wraz ze swym oddziałem w Tomaszowie Mazowieckim.
Gmina Wolbórz zajęła 4 miejsce w województwie, a 1 miejsce w powiecie piotrkowskim w konkursie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale samospisu.
Radni piotrkowskiej Rady Miasta reprezentujący klub Prawa i Sprawiedliwości, zaproponowali by wszyscy rajcy otrzymywali jedynie 50% swoich diet do czasu, gdy posiedzenia Rady będą się odbywać korespondencyjnie. Argumentują to tym, że obecna forma pracy, nie jest aż tak czasochłonna jak tradycyjne spotkania i liczą na to, że pozostali radni poprą tę koncepcję.
Zakończyła się tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych piotrkowskich nagrobków. W tym roku przez wzgląd na sytuację epidemiczną zorganizowano ją w Internecie. Mieszkańcy regionu wsparli inicjatywę kwotą przekraczającą nieco 4 tys. zł.
W ramach wojewódzkich obchodów Dnia Pracownika Socjalnego 2020 wyróżniono osoby, których zaangażowanie w pracę na rzecz mieszkańców wykracza poza zakres wykonywanych obiwiązków. Mimo trudnych warunków epidemicznych pomoc osobom potrzebującym nie ustaje, a wyróżnieni pokazują, że mimo utrudnień można angażować się w działania pomocowe.
Tylko do końca listopada trwa zbiórka pieniędzy w ramach 33. kwesty na ratowanie piotrkowskich zabytkowych nagrobków. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa zorganizowano ją w Internecie. Zebrana dotąd kwota jest jednak dużo niższa niż w przypadku tradycyjnych zbiórek.