Od początku stycznia 2025 roku trwa wycinka rozłożystego dębu, którego gałęzie w lipcu 2024 roku runęły na nagrobki i dokonały dużych zniszczeń na nowym cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Odwiedzający groby bliskich bali się, że kolejne konary mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu. Wycinka budzi wiele kontrowersji w mediach społecznościowych, jednak piotrkowianie, którzy opiekują się nagrobkami przy drzewie, są zadowoleni - "drzewo zagrażało naszemu zdrowiu i życiu". Problemem stały się wszechobecne trociny, które nie są sprzątane na bieżąco. Nagrobki położone przy samym dębie są całkowicie zasypane resztkami drzewa.
Ponad 42 tysiące złotych udało się zebrać w podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w Piotrkowie. W środę Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego oficjalnie podsumowało 37. kwestę.
Tradycyjnie, jak co roku, w dniach 1 i 2 listopada, Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego (TPTT) organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Ta szczytna inicjatywa, prowadzona już od lat, spotyka się z dużym poparciem mieszkańców miasta, którzy co roku tłumnie odwiedzają cmentarze w okresie Wszystkich Świętych i wspierają tę akcję datkami. Wśród kwestujących znaleźli się politycy i polityczki jak i lokalni społecznicy.
Po zarwaniu się konaru dębu w zeszły poniedziałek (15.07.2024) bliscy zmarłych, których pomniki znajdowały się pod drzewem, żyli w niepewności - kto zapłaci za remont nagrobków? Po pierwszym spotkaniu w kancelarii cmentarnej usłyszeli szokującą wiadomość "ubezpieczenie cmentarza nie obejmuje zniszczeń nagrobków". W czwartek (26.07.2024) doszło do spotkania z kierownikiem cmentarza, ten zapewnił piotrkowian - pomniki będą wyremontowane na koszt cmentarza. Jednak poszkodowani dalej obawiają się, że spadające gałęzie wyrządzą krzywdę nie tylko nagrobkom, ale również ludziom odwiedzającym cmentarz.
Bliscy opiekujący się grobami dalej są w szoku po zawaleniu się w zeszły poniedziałek (15.07.2024) konaru na Nowym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Przypomnijmy, że wówczas uszkodzonych zostało 12 pomników. Pytają kto zapłaci za zniszczenia i czy drzewo dalej stanowi zagrożenie?
Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych piotrkowskich nagrobków była rekordowa pod względem zebranych pieniędzy. W tym roku Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego wraz z wolontariuszami kwestowali przez trzy dni, a więc o dzień krócej niż rok temu.
Już po raz 36 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego odbędzie się kwesta na ratowanie kolejnych nagrobków Starego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Będzie ona prowadzona przed bramami piotrkowskich cmentarzy od 31 października do 2 listopada w godzinach od 9:00 do 17:00.
Blisko 32 tysiące złotych zebrano podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania nagrobków z piotrkowskich nekropolii. Nigdy dotąd nie udało się zebrać tak wysokiej kwoty.
Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego już 35. raz prowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu Rzymsko-Katolickim w Piotrkowie. Datki zbierane będą do najbliższej środy.
Już po raz 35. Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków z piotrkowskiego cmentarza. Kwestujących będzie można spotkać od niedzieli do środy.