Dzięki niedzielnemu (08.09.2024) spacerowi z CIT-em "Żydowskie Kirkuty" mieszkańcy miasta i przyjezdni goście mogli poznać ciekawą oraz tajemniczą historię Żydowskiego Cmentarza położonego w Piotrkowie Trybunalskim.
Już w najbliższą niedzielę (08.09.2024) o godzinie 15 w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się kolejny spacer z Centrum Informacji Turystycznej. Tym razem Anna Rzędowska, autorka wielu publikacji dotyczących historii piotrkowskich Żydów oprowadzi po niezwykłym Żydowskim Cmentarzu w Piotrkowie.
Po zarwaniu się konaru dębu w zeszły poniedziałek (15.07.2024) bliscy zmarłych, których pomniki znajdowały się pod drzewem, żyli w niepewności - kto zapłaci za remont nagrobków? Po pierwszym spotkaniu w kancelarii cmentarnej usłyszeli szokującą wiadomość "ubezpieczenie cmentarza nie obejmuje zniszczeń nagrobków". W czwartek (26.07.2024) doszło do spotkania z kierownikiem cmentarza, ten zapewnił piotrkowian - pomniki będą wyremontowane na koszt cmentarza. Jednak poszkodowani dalej obawiają się, że spadające gałęzie wyrządzą krzywdę nie tylko nagrobkom, ale również ludziom odwiedzającym cmentarz.
Bliscy opiekujący się grobami dalej są w szoku po zawaleniu się w zeszły poniedziałek (15.07.2024) konaru na Nowym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim. Przypomnijmy, że wówczas uszkodzonych zostało 12 pomników. Pytają kto zapłaci za zniszczenia i czy drzewo dalej stanowi zagrożenie?
Poniedziałkowa wichura spowodowała, że na cmentarzu w Piotrkowie na groby zawaliło się drzewo. Uszkodzonych zostało 12 pomników.
Świąteczna chwila zadumy zachęca mieszkańców miasta do odwiedzin swoich bliskich na piotrkowskich cmentarzach. Modlitwa, czas wspomnień, a także drobne porządki tym aktywnościom towarzyszy wiosenna aura.
Wiedzieliście, że w Piotrkowie znajduje się pagórek, który - zgodnie z tradycją - nazywany jest wzgórzem szwedzkim? Jak to się stało, że takie miejsce w mieście jest i dlaczego tak się właśnie nazywa?
Toalety na piotrkowskim cmentarzu nie są czynne w weekendy. Z takim problemem zgłosił się do nas jeden z mieszkańców. Sprawdziliśmy, dlaczego taka sytuacja ma miejsce.
W cyklu naszych artykułów po raz kolejny zaglądamy na cmentarz prawosławnym. Tym razem przyjrzymy się pewnemu rodzajowi pomników, które są bardzo charakterystyczne dla tej części zabytkowej piotrkowskiej nekropolii.
Piotrków przez wieki był miastem wielokulturowym. Świadectwa tej historii znajdziemy w wielu miejscach w grodzie trybunalskim. Jednym z nich jest bez wątpienia stary cmentarz. I właśnie tam dziś zaglądamy.